Nejste přihlášen/a.
Místo hledání exaktních metod v praxi stačí baterii nějak zatížit a změřit napětí před zatížením a po zatížení. Tím sice nic nezjistíte, ale můžete si udělat srovnávací tabulku napětí tím, že se stejně tak změříte úplně novou, plně nabitou baterii, pak už skoro vybitou baterii, která vám sotva funguje, takže máte dva poměrně jasné body. A pak si zkuste změřit něco mezi tím. Jaké má napětí naprázdno a pak po zatížení baterie, která se už používá, je ještě dobrá a pokud máte trpělivost, můžete si udělat několik měření v průběhu používání od úplně nové nabité, přes mírně vybitou, průměrně vybitou, už slabší, ale dobrou, a pak sotva fungující skoro vybitou.
K měření vám stačí ten úplně nejlevnější multimetr za stovku, který měří stejnosměrné napětí.
Zatížení? Nějaké, přiměřeně přiměřeně. Aby se bateri trošku zatížila a přitom ji to během chvilky nevycucalo. Pro alkalické tužkové baterie třeba takový odpor, aby z baterie tu chvíli, při které se měří napětí tekl proud například 1 mA. Vypočtete ho snadno: R=U/I takže pro U=1,5 V a proud 0,001 A vychází hodnota odporu R=1,5/0,001=1500 ohmů, tedy 1,5 kiloohmu, tedy 1k5 nebo nějaký podobný. Pro proud 10 mA by to byl odpor asi 150 ohmů. Protože na proudu tak nezáleží, stačí měření vyzkušet s nějakým odporem od 150 ohmů do 2 kiloohmů, jestli se nějak zatížení projeví.
Prostě porovnat měřenou baterii s hodnotami naměřenými na jiné baterii s různým stupněm vybití. Zatížení je pouze krátkodobé! Zatěžovací odpor si můžete připojit například mezi měřicí šňůry, takže z baterie poteče do zátěže proud pouze v okamžiku přiložení měřicích hrotů na vývody baterie.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.