Výměna jističe z 10A na 16A

Od: Datum: 12.12.16 21:30 odpovědí: 7 změna: 13.12.16 13:19

Dobrý den,

bydlím v panelovém bytě, mám zde 2x jistič na světla 6A a 2x jistič na zásuvky 10A.

Chtěl bych si koupit ele. troubu / sporák na 230V do zásuvky, ta má max odběr 3400W, neutáhne to můj 10A jistič od zásuvek.

Vedení je v hliníku, chtěl bych se zeptat, kdybych vyměnil starý 10A jistič za 16A jistič, zda toty původní Al vodiče snesou, zda by byl průřez dostačující? Případně kolik by ten průměr Al drátu musel být?

Děkuji elektrikářům za pomoc

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.12.16 21:42

Záleží na průřezu vodiče. Pokud je to 2,5mm2, pak na základě tehdejších norem bylo možné jištění až 16A. Aktuální normy to již nepovolují a vyžadují buď měděné vodiče stejného průřězu nebo hliníkové 4mm2.

Vzhledem k tomu, že tyto staré rozvody jsou již za svou životností, tak takové navýšení nedoporučuji. Nechte si natáhnout kabel nový v mědi a ten jistěte tím 16A jističem.

Doporučuji se také podívat, jakou hodnotu má hlavní jistič. Je možné, že ani hlavní jistič nemá tak vysokou hodnotu.

doplněno 12.12.16 21:55:

No existuje možnost umístit jistič "na lištu" zcela mimo rozvodnici.

Každopádně pokud je to Váš byt, tak doporučuji zvážit možnost celou tu rozvodnici včetně přívodu od hodin nechat předělat - toto Vám zřejmě i navrhne elektrikář. Případná rekonstrukce zbývající elektroinstalace v budoucnu bude pak snazší.

Ohodnoceno: 2x

Od: merny
Datum: 12.12.16 21:46

Děkuji mockrát za informaci.

Chtěl bych se poradit: kdybych si nechal natáhnout nový Cu kabel, jak to udělat ve starém rozvaděči? Mám tam místo jen na tyto 4 jističe a kdyby se přidal nový jistič 16A, neměl bych ho kam dát.

Děkuji

Od: paw®
Datum: 12.12.16 23:10
Zajimalo by me, proc jsou hlinikove rozvody jiz za svou zivotbosti? Pooud jsoundotazene, tak jim snad nic neni, ne?
Nic to ale nemeni na tom, ze k troube to chce mit kabel novy.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.12.16 00:04

To bylo bráno jako celek. Aktuální normy jsou přísnější, staré rozvody jim nevyhovují a co si budeme vykládat s tou údržbou to také není zrovna růžové. Dokud se něco nepokazí, většina lidí nic neřeší.

Od: slovan
Datum: 13.12.16 08:49

Mám podobný problém a konkrétní zkušenost, že když nám šla jednou el.trouba z neznámých důvodů do zkratu, tak vyhodila jistič. Po chvíli jsem ho nahodil, ale trouba byla ve zkratu pořád, takže hliníkové vedení se v některém místě asi zahřálo a přepálilo. Od té doby mi ten okruh s troubou nefunguje. Otvírakl jsem krabice, kde se vedení větví a viděl jsem jak je ten starý hliník křehký a místy opálený. Místo závady jsem nakonec nenašel, ale zato jsem viděl na vlastní oči, že hliníkové vedení má opravdu svou životnost a křehne při občasném přepětí.

Od: 111®
Datum: 13.12.16 09:05

no jen tak prostě to vyměnit nemůžete, ona totiž existuje záležitost zvaná "selekivita jištění" o níž samozřejmě nic nevíte a proto se domníváte, že to jen tak jde vyměnit a hotov. On asi před hodinami bude jistič o hodnotě 16A, takže za ním již takový být nesmí, jen o třídu slabší což je 10A. takže abyste mohla dát do bytu 16A, musel byste požádat o navýšení před elektromerem minimálně na 20, nebo 25A. Ya každej 1A doplatte 200,- Kč. A budete potřebovat revizi a ta to asi nedoporučí, a pak potřebujete dobrozdání, že to utáhnou přívodní vodiče v domě..takže asi takto...

Datum: 13.12.16 13:19

D den 111. Co takhle 13A jističe se již nevyrábějí? Ale je fakt, že to neřeší nic na tomto problému.Mj je třeba brát v úvhu, že u rozvaděče jdou kabely v souběhu a tak se zatížení snižuje (oteplení)...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.