Příjem televizního signálu

Od: Datum: 06.12.16 22:14 odpovědí: 18 změna: 17.12.16 08:43

Dobrý večer.

Naštvalo mě UPC, tak jsem s nimi skončil. Rád bych se zeptal, jaké jsou v dnešní době vlastně možnosti chytat televizní signál. Koukal jsem ještě na T-Mobile a O2, ale to mě také moc nenadchlo. Lze např. koupit něco jako domácí anténu a na tu ho chytat?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jarina
Datum: 06.12.16 22:17

ano, dvb-t, bez žádného pravidelného poplatku (kromě koncechcionářských) takto jedeme léta (asi od 1995), jen při přechodu na dvbt (2010?) se kupoval "nový" TV

Ohodnoceno: 0x

Od: petr®
Datum: 06.12.16 22:32

A to si někde koupíte nějakou domácí anténu?

Datum: 06.12.16 22:48

Nikdy jsme neměli ani satelit, ani žádnou kabelovku. Máme normální anténu na střeše, přitom nebydlíme v nějakém velkém městě, jsme na Vysočině, chytáme Krásný, ale i Jihlavu. Naprosto v pohodě, jedou z toho dvě i tři televize

http://www.inter-sat.cz/iskra…tena-p-28-dtt-8-db_d3006.html

Datum: 07.12.16 08:47

A to je další zajímavost. Asi před 2 měsíci se objevily problém se sílou signálu nebo rušením (LTE možné), těžko říct, do té doby tam byly ty archaické antény.
Vyřešilo se to tak, že a koax kabel volně visí pod hřebenem střechy (druhý konec je v TV)

Od: ctenar*
Datum: 07.12.16 00:31

Lze např. koupit něco jako domácí anténu a na tu ho chytat?
Ano, desítky českých programů, včetně HD (multiplex (mux) 1,2,3 (a některé krajské ["regionální"]) a mux4). Takto přijímá TV 60% domácností v ČR (nejvíce v Evropě). Jestli bydlíš blízko hranic, tak můžeš chytat i TV toho sousedního státu, jestli máš dobrý výhled na některý jejich vysílač.

Dále lze přijímat zdarma stovky zahraničních TV z různých satelitů, včetně UHD/4K (viz jiná dnešní -- vlastně už včerejší -- otázka). Cena za parabolu + LNB už asi od 600,- (příklad) a některé TV mají už zabudovaný DVB-S/S2 (satelitní přijímač), jinak budeš potřebovat samostatný set-top box.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 07.12.16 08:15
Já jen dodám, že když už budete kupovat settopbox tak rovnou s podporou DVB-T2. Do pár let to bude standart a starší settopboxy už nebudou fungovat.

Datum: 07.12.16 08:52

Kdyby tento settopbox nestál min. 2x tolik, tak bych to také doporučil. Ale levněji vyjde koupit dnes obyč. a až dojde k přechodu, tak se rozhodnout jestli ušetřené peníze nevrazit do nové tv či nového settopboxu.

doplněno 07.12.16 10:00:

Kde koupím s HEVC za tuto cenu?

doplněno 07.12.16 10:07:

Kupuji obyč. za cca 300Kč a nejlevnější DVB-T2 s HEVC 50p mě vyjde na cca 800Kč.

Datum: 07.12.16 09:06
599 jsem kupoval mamce a sobě za 999 protože chci flesku a nahrávání.

Datum: 07.12.16 09:22

Už několik let mám připojení na internet a TV od O-2.Naprostá spokojenost se skledbou programů i rychlostí internetu.Samozřejmě nebudou problémy ani s přepojením na DVB-t2.Ale zatím to dobře funguje ,protože jsme připojeni přes pevnou linku,po drátě.Nevím,jak to připojují bezdrátově.

JABRAKA

Datum: 07.12.16 09:57

Co pamatuju, tak používáme signál šířený vzduchem a máme to zadarmo jak Béda Trávníček.

Po přechodu na digitální vysílaní jsem v domě ani neměnil anténu a na chalupách chytám i digitální vysílaní na na půdě roztaženou dvoulinku (dva dráty vedle sebe, na konci roztřižené a roztažené a napnuté od sebe v délce cca 3m), která je přivedená až do settopboxu (žádný koax). Počítal jsem s tím, že to budu muset předělat. ale proč do toho šťourat, když to funguje.

Datum: 17.12.16 06:24

Proč by to nefungovalo? Ten radiový signál z antény (vysílače) na anténu (střecha) je pořád stejný, ten se nezměnil z analogových vln na digitální. U DVB-T jde o to, že se kódují pakety pro vyslání (vysílač) a dekódují při příjmu v přístroji (TV). Cesta vzduchem je pořád stejná.

Datum: 07.12.16 10:35

jen tak pro zajímaovat. V čem běží dnešní dvb-t (chytám pouze 576i, tím i si nejsem jist, ale prostě u informací kanálu mám 576i)? Jaké rozlišení na jaké technologii u jakého kanálu chytáte? Jak zjistím, jak je daný stream k´dován?

Mám silné podezření, že v roce 2016 stále všechny programy (nova, čt, prima) běží v 576i v MPEG2

Datum: 07.12.16 19:04

Ano, to je formát (MPEG2, 576i), ve kterém se vysílá SD v DVB-T.

Je to digitální obdoba původního analogového formátu 625i. Jediná změna bylo pozdější přidání obrazu po stranách (změna z formátu poměru stran 4:3 (neboli 12:9) na 16:9, tzv. widescreen - širokoúhlý obraz).

Pro DVB-T2 se počítá s vysíláním SD ve formátu HEVC s rozlišením 540p (tedy čtvrtina HD obrazu).

Datum: 15.12.16 15:03
Dvbt je u nás nejrozšířenější protože je zadarmo a jede přes to víc jak 30 českých programů. U nás navíc přesahem ještě dalších cca 40 polských, takže opravdu není potřeba za příjem zbytečně někomu platit. Že dobře kamarádím s internetem dokážu si najít skoro vsechny české kanály dostupné přes IPTV ale musím konstatovat že program satelitních platforem už dneska není ani zdaleka tak výjimečný jako za starých zlatých časů když člověk doma pokoutně zadával kódy DigiTv aby mohl koukat na novinky na HBO. Pozemních kanálů je tolik že si vždycky něco vyberu i bez satelitu. Snad nebudou naši chytráci následovat příklad slovenské Markizy která se z volného Dvbt nedávno stáhla.

Od: vernon
Datum: 16.12.16 14:50
SAMOZŘEJMĚ že se vysílá v MPEG2, musí to umět zpracovat všechny stávající DVB-T tunery. V DVB-T2 se pojede v H265/HEVC, většina stanic v HD, ten zbytek v SD.
doplněno 16.12.16 14:53: Komerční stanice budou v DVB-T2 placené, Česká televize pojede volně. Doba bezplatného televizního vysílání pomalu končí.
doplněno 16.12.16 20:23: No nebude to hned, ale až po vypnutí DVB-T. A není to fáma, radím sundat růžové brýle...
Ohodnoceno: 1x

Datum: 16.12.16 19:41

Žádné placené vysílání v DVB-T2 se nechystá (plán je vypracován zatím do 2021, co bude pak ještě nikdo neví). Přestaň šířit fámy.

doplněno 17.12.16 01:28:

Jediná Nova prohlásila, že by chtěla, aby jí její diváci platili. Objem reklamy ale snižovat nemají v plánu, takže jakýkoliv nový poplatek by pro ně byl čistý zisk.

Datum: 17.12.16 07:49

Nechme se překvapit, co se stane za 5 let. Zatím to jsou pouze dohady.

V případě zpoplatnění Novy, ale nebude platit, že stejný objem reklamy bude generovat stejný zisk. Takže ve výsledku může dojít klidně ke snížení zisku.

Datum: 17.12.16 08:43

Nova chce hlavně ušetřit drahé poplatky za pozemní vysílání. Doufá, že v placeném vysílání by náklady na distribuci platili vysílací firmy, stejně jako to vnutila satelitním vysílatelům. Nova by sama přestala vysílat a jen by dodávala signál vysílatelům a ještě za to dostávala zaplaceno.

Jak je vidět, je to v podstatě dvojitý čistý zisk.

Souhlasím s tím, že nikdo přesně neví, co se za 5 let stane.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.