Ruční pájení vícepinové součástky

Od: Datum: 06.12.16 19:35 odpovědí: 7 změna: 07.12.16 23:01

Jakým způsobem mám připájet a odpájet tuto součástku (kdo ví, tak je to pouzdro TO-263 5)? Mám trafopájku a nevím jak na to. Obrázek je v odkazu - nezobrazí se - musí se otevřít odkaz...

http://www.ti.com/graphics/folders/partimages/LM2576.jpg


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 06.12.16 19:50

Jestli vám jde o tuhle jedinou součástku, tak si ji nechte odpájet a připájet nějakým servisákem, nebo šikovným elektromechanikem nebo i žákem odborné střední školy, který na to má vhodnou pájecí stanici i s odsávačkou a také zkušenosti, zručnost a cit v ruce. Pistolovou páječku si nechte na jiné pájení, na tohle opravdu není vhodná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.12.16 19:54
avatar

Připájení bych dělal tak,že bych nejprve vývody lehce pocínoval a pak vložil do plošmného spoje a v podstatě jen ohřál.s kapičkou cínu.K odpájení je nutná odsávačka cínu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarina
Datum: 06.12.16 19:59

Tak jsem (humpolácky )odletoval 5 vodičů za pomocí páky a současného zapnutí pájky. Ovšem čip stále drží. (ten čip je výkonový, takže se chladí i zespoda, kde drží, ale nevím zda je to pastou, lepidlem, cínem. ostatně na fotce je vidět, že na hraně opačné ke kontaktům má kovový plech) Jak tam může být připěvněn? Na protější straně PCB je matrice dírek 3x10 dírek asi kvůli odvodu tepla

Datum: 06.12.16 20:06
avatar

pravděpodobně bude držet na vodivé pastě(silikonová vazelina)

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarina
Datum: 06.12.16 20:13

Asi ano ta pasta. Pokročil jsem -odletoval jsem opět humpoláck ten čip celý, že jsem na pájku dal cí n (aby to vedlo teplo) a hřál na ten Al proužek toho čipu sloužící jako zbytek chladiče tlačil plochým (pácčil) čroubovaákem až se to odluplo.

Akorát pod tím zůstalo svinstvo - na PCB cín a něco jako teplovodivá pasta (možná cín) a na spoji cín+ pasta na jedné půlce a druhá je lesklé - něco jako zaschlé lepidlo.

Jakým způsobem to očistím, aby to bylo především rovné? ta pájak to neumí kvůli povrchovému npětí cínu. Existuje něco jako odsávačka. A jaká (mikro) páka je nejvhodněší (typově, ne konkrétní model) na takovéhla pájení čipů + smd součástek.?

Odletvovaný čip byl nefunkční. Nejsem si jist jestli zvládnu bezpečně odletovat ještě z druhého pcb ten čip jednou a pak ho připájet na starý PCB aby to fungovalo.

Od: rv
Datum: 06.12.16 20:36
Hrotem pájky přes licnu odsajete do licny přebytečný cín. Pak nanést cínovou pastu, na ní součástku a přejet pájkou, nebo horkovzduchem.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.16 23:01
avatar

Když už nemáte žádnou mikropájku, a chcete to dělat humpoláckou trafopájkou, tak si nejdřív musíte rozmyslet, co má zůstat celé. Součástka nebo PCB vespod? A podle toho zvolit postup.

Chci součástku: Pečlivě odsát všechen dostupný cín odpájecím knotem(lankem). Dá se nahradit licnou, napuštěnou tavidlem. Ohřát křidýlko chladiče a nadzvednout chladič. Potom opatrně ohřívat jeden vývod po druhém, a nadzvedávat ho jehlou. Stačí málo. Nadzvednout všechny vývody tak, aby se pod ně vešlo odsávací lanko. Odsát cín mezi vyvody a PCB. Druhá možnost, je odlepit chladíč a odsát cín pod níma uvolnit ho, Potom přidat cín a udělat velkou kapku cínu přes všechny vývody. Rovnoměrně ohřát a mělo by to jít sundat.

Mám vadnou součástku a chci nepoškozené PCB. Odsát vývody, a malými ostými štípačkami odštípat jednotlivé vývody. Chladič ohřát a sundat z PCB..

Pájení. očistit od cínu odsávacím lankem všechny pady, včetně plošky pod chladičem. Omýt Izopropylem nebo norm. lihem od zbytků tavidla. Je to nutné, pokud chcete mít jistotu, že někde nemáte vlasový cínový spoj. Nanesete trochu cínu na plošku pod chladičem, položíte na PCB součástku a připájíte chladič. Pozor - musíte si při tom kontrolovat správnou polohu vývodů proti PADům. Až po té zapájet jednotlivé vývody.

Ale s trafo pájkou to stejně půjde hodně blbě.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.