Co je oscilátor?

Od: Datum: 30.11.16 20:23 odpovědí: 8 změna: 01.12.16 13:32

Dobrý den,
máme ve škole přístroj oscilátor. Chtěl bych se zeptat, k čemu se používá, co měří? či k čemu je užitečný?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 30.11.16 20:25
avatar

Dobrý den, je to přístroj - viz odkaz. Zdravím!

https://cs.wikipedia.org/wiki/Oscil%C3%A1tor

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.11.16 20:31
avatar

Nepletete si to s osciloskopem?


doplněno 30.11.16 22:25:

Oscilátor NENÍ žádná mašinka. Je to elektronický obvod, který řízeně generuje netlumené kmity, s většinou sinusovým průběhem. Přístroj(mašinka) na generování kmitů se jmenuje generátor kmitů, vobler, a pod.

Osciloskop, je přístroj, který tyto, a spoustu jiných, průběhů imí zobrazit, změřit, vytisknout atd.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dam®
Datum: 30.11.16 21:04

je mašinka která umí vyrábět kmity, pilové, obdélníkové, s parametry které určíte, osciloskop tyto parametry umí přečíst a dát vám je na obrazovku pro viditelnou formu průběhu, nejjednodušší je, v rámci zvukového spektra - poslechnout si reproduktor.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: raddda24
Datum: 30.11.16 21:20

A k čemu se ten přístroj používá?

Od: dam®
Datum: 30.11.16 21:46

Tyto uměle vytvořené kmity pomohou k vyladění, třeba spínacích obvodů nebo pro simulaci možných průběhů, kdy mají začít a kdy skončit, třeba nastavení pracovních úkonů, nebo opačně eliminaci, /velmi zjednodušené/ tohle není na pár vět, jenom malinký zázněj možností. Třeba , když más vysílač a jeho přijímač zjistí nějakým narušením změnu, tak zareguje nastaveným způsobem, nebo může jen zaznamenat změnu, někam nebo nějak, digitálně, písemně, alarmem, jak bude určeno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 01.12.16 10:06

Kdo vám řekl že je to zrovna oscilátor? Oscilátor je obvod, který stále kmitá, generuje periodické, stále se opakující kmity s různým kmitočtem. Je to obvod, není to přístroj.

Zařízení používané v dílnách, přístroj, se jmenuje generátor, jehož základní díl je oscilátor a další obvody. Přepínače různých rozsahů kmitočtu, jemné nastavení kmitočtu, stupnice nebo displej se zobrazením výstupního kmitočtu, výstupní obvody kterými se nastavuj velikost výstupního napětí, lidově "síla signálu" a u některých generátorů i tvar signálu. Obyvkle mívá tvar pravidelné sinusovky, někdy obdélníkový průběh, nebo i jiné tvary.

Generátory se dají rozdělit do skupin podle generovaného kmitočtu na nízkofrekvenční, které generují kmitočty ve slyšitelném pásmu (ucho slyší asi od 20 Hz do 20 kHz), vysokofrekvenční generátory s frekvencemi od stovek kHz až po GHz i s dalšími funkcemi, například s modulací, apod.

Osciloskop má podobný název, ale slovo "...skop" znamená zobrazení, tedy zobrazení oscilací. Typicky má obrazovku nebo displej, na kterém je možné zobrazit různé periodické kmity, například lze na vstup osciloskopu připojit výstup z generátoru a dívat se na tvar a velikost výstupního signálu z generátoru.

Nejjednodušší pokus s nízkofrekvenčním generátorem je připojení sluchátka nebo reproduktoru na výstup generátoru a poslouchání různých kmitočtů, prolaďování od nejnižšího do nejvyššího a poslouchat, jak je to slyšet, nebo už ne.

Nejjednodušší pokus s osciloskopem je připojení reproduktoru na vstup osciloskopu místo mikrofonu a hlasité pískání nebo zpěv jednotlivých tónů do reproduktoru a sledování, tvaru tónu. Například krásný hladký tvar tónu áááááááá, nebo trošku ostřejší ééééééééééééééé nebo ííííííííííí, zkusíte třeba i ssssssssssssssss nebo jiné zvuky.


doplněno 01.12.16 10:31:

Nízkofrekvenční generátor se dá použít například k testování a měření nízkofrekvenčního zesilovače, což nikdo běžně nedělá, zesilovač změří konstuktér při návrhu a zkoušení prvního vzorku a pak je ještě použijí na výstupní kontrole ve výrobě. Také se používá ve školách.

Pokus: na vstup nízkofrekvečnčního zesilovače připojte nízkofrekvenční generátor s výstupem staženým na minimum (aby to hned od začátku neřvalo), nastavte nějaký kmitočet asi tak 1 kHz (protě takový, který lidské ucho slyší). Na zesilovači nastavte nějakou běžnou hlasitost (například do jedné třetiny z maxima) a pak postupně přidávejte na výstupu generátoru sílu signálu (někde je nastavení hrubě po skocích i jemně, plynule) až bude zvuk čistě a ne příliš hlasitě slyšet. Pak si můžete vyzkoušet nastavení různých kmitočtů, například 1 kHz, což je takový střed. Pak snižujte kmitočt dolů, do basů a vyzkoušejte si, co ještě váš reproduktor přenese a co bude ještě slyšet. Totéž nahoru do vyšších kmitočtu, možná ještě uslyšíte kmitočet kolem deseti, dvanácti a možná i patnácti kilohertz, s výškovým reproduktorem třeba i výš až do 17 kHz, dvacítku už slyší snad jenom psi.

Druhý pokus: nastavte si kmitočet například 200 Hz a pak podle sluch nastavte tón o oktávu vyšší a s údivem zjistíte, že má přesně dvojnásobný kmitočet a pak najdete kmitočet ještě o oktávu vyšší, s kmitočtem 800 Hz, pak ještě další a další a zapamatujete si poučku, že tón o oktávu vyšší ma dvojnásobný kmitočet.

Třetí pokus: nastavte si kmitočet komorního á buď podle sluchu, nebo podle ladičky a zjistíte, že má kmitočet 440 Hz (nebo kolem, víc o komorním á najdete na webu, například vídeňské ladění 443 Hz a jiné) a také se podívejte na další kmitočty tónů, zkuste si podle sluchu nastavovat celé stupice, nebo jen kmitočty o oktávu vyšší.

Čtvrtý pokus: na reproduktor postavený na záda membránou nahoru dejte velkou rovnou tenkou desku, třeba mělký hliníkový pekáč s vyvýšenými okraji a dovnitř nasypte tenkou vrstvičku nějakého písečku, nebo korálky a pak pousťte do zesilovač z generátoru tak silný signál, aby se píseček pohyboval a pak pomalu měňte kmitočet a dívejte se na různé sesypávání písečku do různých hromadek a tvarů, tak zvané Chladniho obrazce. I bez vlastního pokusu je najdete na webu pod názvem Chladniho obrazce nebo Chladni patterns pojmenované po fyzikovi Ernst Chladni. Atd.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.12.16 12:52
avatar

No. Možná že ve školní hantýrce nějakému přístroji říkáte oscilátor. Ale oscilátor není přístroj. Je to spíš způsob zapojení součástek, který vytváří elektromagnetické kmity pro nějaké další zařízení. Sám o sobě nemá žádný smysl.

Oscilátor najdeš v každém starém rádiu. Kdo ladí rádio, ten mění kmitočet na oscilátoru. No a jestli máš rád elektronickou hudbu, pak syntezátory mají oscilátorů rovnou několik. Ve výsledku tak mohou vzniknout zvuky jako do kostela i pekelný rachot. Mrkni se na odkaz. Takhle hrají oscilátory.


Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 01.12.16 13:32

figurek

V každém starém radiu? Je i v novém...

Je v hodinkách, v počítači, v mobilu, v dálkovém ovladači, v nabíječce, v televizi...atd... asi těžko by jsi hledal elektroniku kde není.

A nejen elektroniku, i v klasických pérových hodinkách je oscilátor ve formě kolečka zvaného setrvačka, nebo v nástěnných pendlovkách je to kyvadlo.

Ale je pravda, že pod slovem oscilátor si každý představí spíš elektronický obvod.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.