Regulace výkonu lokomotivy

Od: Datum: 22.11.16 23:10 odpovědí: 2 změna: 23.11.16 11:02
Na jakém principu funguje tyristorová regulace při rozjezdu lokomotivy? Furt mi nejde do hlavy to že tyristor nic nemůže regulovat ale je to jen spínač proudu... Ma závěr jestli to někoho zajímá dávám odkaz na zpívající Taurus který dává Do-Re-Mi-Fa... :D


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ctenar*
Datum: 23.11.16 04:01

Nevím, co přesně se považuje za regulátor, ale tyristor samozřejmě reguluje (ovlivňuje, upravuje) procházející proud.

Jenže jsou 2 druhy regulace. Představ si to na vodovodním kohoutku. Jestli chceš určitý proud vody, tak si ho nastavíš kohoutkem a pak ti teče celou dobu ten nízký proud.

Druhá možnost je otevřít kohoutek naplno na 1 sekundu a pak ho na další 3 sekundy úplně zavřít a takhle to pořád opakovat dokola. Ve výsledku ti teče z kohoutku v průměru stejné množství jako v prvním případě, ale kohoutek je v tomto případě jen ve dvou polohách - úplně otevřen nebo úplně uzavřen. Stejně jako spínač - úplně průchozí (sepnut) nebo úppĺně neprůchozí (rozepnut).

V praxi se pochopitelně používají kratší spínací časy než 1s a 3s (dohromady tedy 4s a je jasné, že v silové elektronice to tedy místo 4s bude 20ms [1 perioda 50Hz], resp. 10ms pro usměrněných 50Hz [sinusovka je překlopená nad osu x a bochánky tak mají frekvenci 100Hz]).

Poměr 1sec:3sec se mění podle požadovaného výst.proudu od 0sek:4sek, přes 0,5:3,5 a 2,5:1,5 až po plný výkon (proud, neomezovaný, neregulovaný) 4sek:0sek.

Wikipedia: tyristor (anglická verze článku má hezkou animaci), tyrististorá regulace

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 23.11.16 11:02

To zpívání způsobuje regulace, která nepracuje s 50Hz a ta animace na Wiki taky není pro tento případ zrovna to pravé ;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.