+ a - u reproduktorů

Od: Datum: 18.11.16 12:45 odpovědí: 7 změna: 19.11.16 13:42

Dobrý den, podědil jsem věž a chci jí zapojit, jenže repráky jsou s těmi klapáky na + a -.
Stane se něco, když zapojím + do - a opačně? Protože nejsou značené. Tak jestli to neoddělá repráky nebo tak.
Děkuji.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.11.16 12:56
avatar

Repráky neodděláte..

Může se ale stát, že je budete mít tzv. rozfázované..tj. zvuk budete vnímat jakoby "nelokalizovaný". Sluchem se to samozřejmě dá poznat.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: bmbx®
Datum: 18.11.16 12:57
Nevadí jak je zapojeno plus a mínus, důležité je aby oba repráky byly zapojené shodně, jinak jsou v protifázi což se projeví špatným celkovým zvukem, pak stačí u jednoho z repráků prehodit dráty.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.11.16 12:58
avatar

U reproduktorů je toto značení důležité,označuje polaritu cívky membrány.V podstatě by to nemuselo nic znamenat,pokud by se v soustavě reproduktory zapojily stejně.Pokud se zapojí obráceně,pak jedna membrána kmitá v protifázi s druhou.

JB

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.11.16 13:00
avatar

1/ v tomto ranku existuje jedna dost nefajnová veličina, které se říká akustický zkrat. Membrány se musí pohybovat ve stejné fázi, jinak se ti ztrácí výkon a to hlavně v pásmu hlubokých tónů. Rozumíš proč. Když se ti jedna membrána pohne dopředu a zároveď druhá dozadu, pak se oslabí výsledná akustická vlna. Proto mají reproduktory značku.

2/ Nesprávným přifázováním se reproduktorům nestane nic, jenom soustava špatně basuje.

3/ Jestli ale máš stereo a dvě soustavy s jedním velkým reproduktorem nebo koaxiálem, pak je všechno fuk. Na fázování nesejde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.11.16 13:03
avatar

Ovšem existují vyjímky,v reprosoustavě musí být vyhýbka,v některých konstrukcích se doporučuje právě přehození polarity u výškového reproduktoru.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarina
Datum: 18.11.16 14:56

Bude hrát s opačnou fází. Poznáš to jen, když je zapojeno víc repráků než 1. Zvuk bude působit divně, například, když budeš poslouchat uprostřed mezi 2 reproduktory (1 pravý a 1 levý)m z nichž právě jeden bude mít prohozené + a - (pokud 2, efekt se vyruší), tak mono zvuk bude působit podivně

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.16 13:42
avatar

Vem si tužkovou baterku a krátce ji připoj na kabel, membrána se vychyluje jedním směrem. Když obrátíž polaritu, bude to na opačnou stranu. Cílem je, aby se oba (nebo více) reproduktorů pohybovalo stejně. Ty svorky by mohly být klidně označeny "A" a "B" jde jen o označení začátku a konce vinutí.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.