Zapojení vypínače 1 s doutnavkou

Od: Datum: 16.11.16 22:21 odpovědí: 5 změna: 18.11.16 20:30

Dobrý den,

koupil jsem si vypínač 1 s doutnavkou a dal ho místo vypínače 1 bez doutnavky, po zapojení mi doutnavka ve vypnutém stavu nesvítila jak jsem chtěl.

Ve vypínači byla vlevo dole svorka "N", nejspíš tam měla být přivedena nula.

Však propojil jsem tuto svorku se vstupní hnědým drátem a doutnavka mi při vypnutém vypínači již svítí.

Chci se zeptat, zda to tak může být?

Druhý problém je v tom, že po vypnutí vypínače se ta doutnavka rozsvítí, ale světlo,kde mám LED žátovku zcela nezhasne, ale velice slabě celou dobu svítí, jak je to možné?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.11.16 22:48

To že LED žárovka svítí je způsobeno právě tím nepatrným proudem, který prochází tou doutnavkou. LED žárovka je mnohem citlivější na proud než běžná žárovka, u které k rozvícení daný proud nestačí. Buď použíjte vypínač bez doutnaky nebo zapojíte doutnavku s tím nulákem (pak bude doutnavka svítit furt, ale ničemu to nevadí).

Ohodnoceno: 3x

Datum: 17.11.16 21:27

Ta doutnavka je "živená" přes vlákno žárovky, protože máte LED žárovku, tak ta schopná maličko svítit i tím nepatrným proudem procházející doutnavkou (jsou zapojené do série). Ale ten proud je opravdu nepatrný, takže to klidně můžete takto používat. Pokud přivedete na svorku N nulák (což může být problém, protože obvykle do vypínače jde jen fáze - jeden drát je příchozí fáze a druhý "odchozí" fáze k žárovce, a nulák jde k žárovce přímo), tak jen odstraníte to nepatrné prosvětlování LED žárovky, ale spotřeba v klidovém stavu bude stále stejná.

Ohodnoceno: 2x

Od: marama
Datum: 18.11.16 10:33

Dobrý den,

tady je ta slíbená fotka, kterou jsem zapomněl přidat.

Hnědým drátem jsem udělal propojku, však na ten jeden konec měla být správně přijen Nulák, což nepotřebuji, může to tak být? Nyní to totiž fungeje tak jak jsem chtěl, při vypnutím vypínači rožne doutnavka.

Děkuji

Datum: 18.11.16 13:19

Určitě to takto může být, ono ve vypínači ostatně není co zkazit, jelikož se tam obvykle vyskytuje jen fáze. Při vypnutém stavu prochází doutnavkou velmi nepatrný proud, který prochází přes žárovku, tento proud je řádově v miliampérech, takže na spotřebě se prakticky neprojeví. Nepatrné prosvětlování LED žárovky ve vypnutém stavu, které způsobuje právě tento proud, který prochází doutnavkou ji nevadí.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.11.16 20:30

Já se tedy přiznám, že osobně mi to problikávání úsporek a LEDek vadilo, takže jsem podsvícení ve vypínačích odpojil a na vypínače nalepil samolepící fosforovou pásku. Kdyby byly levnější, strčil bych do vypínačů tritiové zářiče.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.