K čemu slouží přepěťová ochrana?

Od: Datum: 07.11.16 21:12 odpovědí: 4 změna: 07.11.16 22:37

Dobrý večer,

k čemu se používá přepěťová ochrana? Je to proti bouřce?

Jak se zapojuje? díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 07.11.16 21:32
avatar

Dobrý den, má to být pojistka proti okamžitému zvýšení napětí v el. síti a jsou různé druhy. V bytě se zapojuje do zásuvky - mezi zásuvku a spotřebič. Bouřka může poškodit spotřebič i jinak (viz zapojená anténa nebo i tel. linka). Zdravím!


doplněno 07.11.16 21:42:

Nemáte zač. Ano, máte pravdu, ale jak ta funguje přesně nevím, resp. důvod pro její použití bude stejný (pro celý byt či dům). Já mám jen tu bytovou do zásuvky (na prodlužce). On Vám to ještě někdo upřesní.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: frantikw
Datum: 07.11.16 21:36

Díky, a ještě to bývá i nějaká ochrana do bytového rozvaděče?

Datum: 07.11.16 22:17
avatar

Tady nějaký základ http://www.mbest.cz/wp-content/uploads/2013/01/T1.6-P%C5%99ep%C4%9B%C5%A5ov%C3%A1-ochrana.pdf a tady http://www.oez.cz/file/279 Zjednodušeně zde http://vyvoj.hw.cz/teorie-a-p…ochrany-2-jak-to-funguje.html


doplněno 07.11.16 22:33:

Pro "větší" přepětí v síti nestačí ochrana typu "D" (pro "malé" přepětí snad vyhoví) - v zásuvce, na prodlužovacím přívodu se zásuvkami 230V případně telefonní RJ45,,,,ale jsou tam určité délky kabelů... vždy je žádoucí, aby byly správně instalovány i předešlé stupně. Ale, pokud uhodí blesk do venkovního elektrického vedení poměrně blízko budovy, žádná přepěťová ochrana nezachrání od zničení elektroniku, i domácí spotřebiče atd., pokud měly přívodní šňůry zapojeny v zásuvkách (kdo pokaždé vytahuje zástrčky přístrojů ze zásuvek při bližící se bouřce...málokdo...). Takže, pokud si někdo myslí, že namontováním přepěťových ochran má vyhráno, opak je pravdou - musí počítat s tím, že ne vždy tato ochrání elektroniku...Je to pouze "jedna z pojistek", mnohokrát pomůže,...ale ne vždy...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vilik
Datum: 07.11.16 22:37
Je několik druhů přepěťových ochran. V kombinaci s hromosvodem dokážou uchránit například spotřebiče před poškozením při bouřce.
První a druhý stupeň ochrany, neboli třída B a C, se zapojuje do rozvaděčů a třetí co nejblíž ke spotřebiči. Třída A nás nezajímá, protože předpokládám, že neprovozujete vysoké napětí.
Třída B chrání před bleskovými proudy, C v podružném rozvaděči před přepětím. Třída D, což jsou ty různé krabičky do zásuvky, slouží jako třetí stupeň k jemné ochraně citlivých spotřebičů. Ty samotné bez předchozích ochranných prvků nemají moc efekt, ovšem dost lidí se nechá zlákat ke koupi kvůli garanci uvedené na krabici. Zároveň je nutno dodat, že ochrany montované v rozvaděči nejsou levné. Můžou stát i desítky tisíc korun.
Problematika je dost složitá a určitě to není záležitost na pár řádků. Doporučuju v případě zájmu hledat více informací u odborníků.
doplněno 07.11.16 22:38: A, Nonek je rychlejší...
Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.