Jak se ukládá kabel do země?

Od: Datum: 07.11.16 18:39 odpovědí: 11 změna: 12.11.16 00:55

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jak se správně ukládá kabel do země, je potřeba ho vždy dát do husího krku?

Zajímá mě také v případě spojení gelovou spojkou, do čeho se spojka dává? Nebo se jen zasype?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 07.11.16 21:13
avatar

Dobrý den, pokud je to kabel s izolací vhodnou do země, tak nemusí být veden v "husím krku".

Nad kabelem by měl být natažený ještě červený (výstražný) pás, aby při dalším výkopu bylo na kabel včas upozorněno a nedošlo k jeho poškození. Takto máme např. v naší ulici vedený hlavní kabel a přípojky k domům (černá izolace). Pokud povedete např. slabší kabel ke zvonkům, tak ho protáhněte "husím krkem". S tou spojkou si nejsem jistý, ale pokud je určena do země, tak bude snad vyrobena jako vodotěsná. Zdravím!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.11.16 21:23

Je vhodné ho zasypat buď jemně prosátou zeminou nebo pískem,aby nedošlo k jeho mechanickému poškození např.kamenem.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: krtek*
Datum: 08.11.16 07:13

Vykopat rýhu, podsypat 10cm jemnýho písku...položit kabel..zasypat 20cm toho samého jemného písku, pokud je to nutné a někdo to vyžaduje tak ještě folii popř. signaizační vodič a...zhutnit..zasypat vykopanou zeminou, zhutnit...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.11.16 08:38
avatar

@ben zde popis gelové spojky http://www.odbornecasopisy.cz/res/pdf/36833.pdf @decon spojka se zasype, stejně jako kabel, je určena i do země... hloubka rýhy alespon 50cma více, případně v chráničce; dáno provozem nad kabelem

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 08.11.16 20:45

Pan Nonek dal jasný směr, jen doplním - na vlastním pozemku si dělejte co chcete, ale běžné doporučení je jít na "2" rýče do hloubky, pokud nechcete jít do kopoflexu - chránička uřčená do zemních zástaveb /jednoduše se jedná o odolný "husí krk"/ tak dle pravidel bez této ochrany by jste měl mít pískové lože pod i nad kabelem, pak jemný zásyp min. 35cm, položenou info folii a finální zához. S chráničkou se vyhnete pískovému zásypu a možnému poškození kabelu při volném ložení, je to jen na Vás. Celé tohle psaní není platné pro hl. přívod k elektroměru, tam jsou přesná pravidla, včetně zaměření geodetem!


doplněno 08.11.16 21:12:

Pokud za hodinama - min. 45cm hloubka, dle zátěže terénu/ cesta, chodník, políčko pro pažitku/, když před hodinama -min. 75cm bez křížení jiných sítí a povinně zaměřené geodetem, většinou je požadavek v chráničce a trasa delší nad 20m tak ještě přizeměním FeZn, záleží na vzdálenosti od páteřního vedení distributora, ale pro tento dotaz není specifikace.


doplněno 12.11.16 01:47:

Měl by sis uvědomit, že pokud se jedná o fungl novou přípojku, né o přemístění nebo úpravu, tak tvoje je pouze kabeláž od hodin do domu a pokud ti přípojku schválili /novou/, tak ji musí realizovat a hradit do 60ti metrů od páteře vedení, další metry platíš, pokut nemají distributoři vyšší zájem na trase, že by ses svezl. Jejich smluvnímu partnerovi za připojení po hodiny, včetně pilíře nemusíte plati nic mimo nadstandart, oni se vzájemně proúčtují. Zrychlení požadavku je pouze na oblastním technikovi distributora (90-180 dní na vyjádření!) a smluvních partnerech pro realizaci přípojky ( + i půl roku!).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dekon
Datum: 08.11.16 20:53

Díky díky za informace, zajímá mě ještě, kolik by měl být minimálně kabel zakopán do země jak v případě bez chráničky, tak v případě s chráničkou?

Datum: 08.11.16 23:33
avatar

Pro bezpečnost se používá přikrytí kabelu,položeného výše uvedenými technikami,červenou PVC folií.Ta upozorní příštího kopáče,že narazil na kabel.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dekon
Datum: 10.11.16 22:06

Dobrý den,

chtě bych se ještě zeptat, natažení kabelu včetně kopání od sloupu k el.měru dělá Čez?

Na sloupech bývají trubky, poté to musí jít přes chráničku kopoflexu k el.měru?

Děkuji

Datum: 10.11.16 23:28

Zkus ČEZ oslovit, třeba ti přípojku nachystají. Ale častěji si ji chystá majitel domu sám, prostřednictvím oprávněné firmy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dekon
Datum: 11.11.16 21:37

Takže se domluvím s Čezem, vykopu díru, vložím kabel (kde sehnat info jaký kabel?), poté zakopu a zavolám Čez ať ho připojí ke sloupu a k hodinám?

Datum: 12.11.16 00:55

Takže se domluvíš s ČEZem, pak oslovíš elektrikářskou firmu. Oni ti postaví připojku a vystaví revizi, jaký kabel a kam uložit už vědí sami. Jim můžeš pomoci vykopat a zahrnout díru. Pak znovu zajdeš přihlásit připojku na ČEZ, oni ti "už jen" osadí hodiny do hotového rozvaděče.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.