Poradíte jak NASTAVIT FOÁK?

Od: Datum: 05.11.16 09:29 odpovědí: 5 změna: 06.11.16 06:36

Ahoj všem,

mám jeden dotaz ohledně focení. Neváím o tom skoro nic, tak se mi nesmějte Jde mi o to, jak fotit v noci a jak foák nastavit. Příklad - focení lampionovýho průvodu. Když nastavím dlouhou expoziční dobu, budou dětičky s lampiony rozmazané, protože je fotím v pohybu. Když použiju blesk spolu s kratší expozicí, budou nejbližší osoby "vypálené a jasné", zbytek bude černočerný. Poradíte mi někdo, jak nastavit clonu, ohniskovou vzdálenost a čas?

A ještě jeden dotaz - něco dělám špatně, ale když nastavím při klasickém focení bodové zaostření na střed, bývá často úplný okaj fotek neostrý. Co dělám špatně?

Moc děkuju a přeju hezkej víkend!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jarina
Datum: 05.11.16 10:29
Fotit s prioritou času a nejvyšším ISO a nejniží clonou (tedy kdy clona=světelnost), čas nastavit vhodně (), ale těžko radit, když neznáme, rychlost pohybu, vzdálenost a efektivní ohniskovou vzdálenost a rozlišení -> čas dostatečně krátký, aby nebylo vidět rozmazání, ale zároveň ne příliš krátkou, protože už takhle bude fotka totálně podexponovaná. Počítat také s velkým šumem ( a ještě větším po korekci expozice v editoru)
.Vhodnější na to bude foák s vyšším SNR čipu a světelnější obektiv
Ohodnoceno: 0x

Od: scvŽ
Datum: 05.11.16 11:20

Jen doplním příspěvek výše: pokud máte nějaký hodně světelný objektiv se stabilizací, tak ho použijte. Předem si zjistěte, jaký čas ještě dokážete udržet z ruky a to horší - jaký čas potřebujete, aby byly pohybující se objekty alespoň trochu ostré (noc + pohyb opravdu nejdou dohromady.. je to mimo možnosti současné techniky). Osobně bych si vzal stativ, připravil sériové snímání s prioritou času, nastavil poslední přijatelné (méně šumící) ISO, ne úplně nejnižší clonu (něco také musí být ostré), zaostřil si manuálně předem a v nestřežený okamžik bych na průvod zařval "Stát!" :-D Pokud se průvod zastaví, máte možná tak 20% šanci, že by jedna fotka ze série mohla být slušná.. jinak je to bohužel mission impossible.

doplněno 05.11.16 17:54:

@bmbx: Tím zřejmě myslíš neostrost způsobenou pohybem fotoaparátu - ano, to funguje. Ale nechápu, jak by ti to pomohlo s pohybem fotografovaného objektu, když ten může být na každém snímku neostrý nebo jinde, než na předchozím. Právě na principu více expozic lze např. jednoduše vyretušovat pohyb na rušném místě. Ale udělat z těch samých snímků pohyb dokonale ostrý? To umí jen v CSI..

Od: bmbxŽ
Datum: 05.11.16 14:39
Jsou fotoaparáty co pohybovou neostrost za mizerných světelných podmínek řeší multiexposicí a pak snímky složí v jeden ostrý,takže řeči, že to je mimo současné technické možnosti jsou už trochu nemístné.

Od: bmbxŽ
Datum: 05.11.16 18:05

Na potlačení neostrostí způsobených pohybem fotoaparátu je stabilizace objektivu nebo čipu, na neostrost způsobenou pohybem objektu je dobrá multiexposice, některé fotoaparáty jsou multiexposicí a následným skládáním pro potlačení pohybové neostrosti a potlačení šumu vybaveny, pokrok nezastavíš ;)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.11.16 06:36

Tak z toho udělej umění, ne? Vyfo to na dlouhý čas s bleskem na zadní závěrku. Délku času a sílu blesku si předem nacvič s figurantem. Trošku kreativity a ne jenom "jak to mám blejsknout". Neostrost okrajů fotek je bolestí obyčejných objektivů.

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.