Zkoušečka baterií

Od: Datum: 03.11.16 11:29 odpovědí: 7 změna: 04.11.16 14:52
avatar

dobrý den,

Můj tatínek má zkoušečku na baterie, viz. obrázek, ale chtěla jsem se zeptat, kde ji sehnat. Když jsem googlila zkoušečka baterií, tak mi to neukázalo. Neznáte to někdo, jak to pojmenovat a kde to koupit?

Ráda bych si to zakupila na zkoušení baterek. Nebo nelze to nějak něco podobného vyrobit doma?

Moc děkuji za odpovědi a rady.

Z.H.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ja1
Datum: 03.11.16 11:30

Tokle kdysi prodávali normálně v Elektře. Žárovková zkoušečka.

Dá se to udělat - koupit objímku E10, různé žárovičky na napětí podle zkoušené baterie, dva drátky.


doplněno 03.11.16 11:39:

třeba taková objímka jako je v odkazu a na ty očka přišroubovat podobné plíšky jako má táta

http://www.s-hobby.cz/elektro…-zavit-e10-s-pajecimi-oky.htm


doplněno 03.11.16 11:42:

Žárovky by měly být různé, vyměnit vždy podle napětí baterií,

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.11.16 12:27

Kúpte si toto a zmerate,baterku,zástrčku,ampére,volty,ohmy.: http://kleste-lisovaci.heurek…-t-mm-01/specifikace/#section

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 04.11.16 10:44
avatar

To je na nic. Vzhledem k požadované funkci zbytečně složité, velké, neskladné a drahé (cena požadované zkoušečky se může pohybovat do 50 Kč). Navíc změříte baterii sice přesně, ale na prázdno (bez zátěže), takže změřená hodnota nic neříká o skutečném stavu baterie. Práce se žárovkovou zkoušečkou je bezkonkurenčně jednoduší a výsledek naprosto dostačující. Prostě svítí - baterie O.K., svítí málo - baterie ještě s omezením použitelná, nesvítí - baterii zahodit. Nic víc vědět nepotřebujete. Všechny další údaje zjistitelné multimetrem tazatelce nejsou k ničemu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.11.16 10:52
avatar

Dneska budete tuhle zkoušečku už těžko shánět. Zkuste se podívat po vetešnictvích a bazarech. Průměrně zručný kutil by Vám ale něco takového měl dokázat bez problému za pár korun vyrobit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 04.11.16 14:36

Tuto zkoušečku baterií používali prodavači v prodejnách elektro na zkoušení baterií 1,5 V (monočlánklym lidově buřty, malé monočlánky tzv. malé buřty, tužkové), 3 V (složené ze dvou 1,5 V článků), nebo 4,5 V (ploché baterie).

V baterkách se používaly dva druhy žároviček - 3,5 V/0,3 A nebo 2.5 V/0,3 A a tak v univerzální zkoušečce pro zkoušení baterií byla 3,5 V žárovka, která svítila na plochou baterii 4,5 V i na třívoltovou (dvoučlánkovou) baterii 3V a trošku i na 1,5 V články. Nebo kdo chtěl zkoušet pouze 1,5 V články všech možných velikostí, měl ve zkoušečce žárovičku 2,5 V. Podle velikosti se těmto žárovičkám říká "trpasličí".

Zkoušečku asi najdete možná u dědy v jeho pokladech z dětství, ale stále se prodávají tak zvané "objímky" pro našroubování těchto malých žároviček se závitem E10 (což znamená že mají Edisonův závit s průměrem 10 mm)

http://www.ges.cz/cz/elektron…bjimky-pro-zarovky/SADWU.html

Na objímku s přívody se šroubky se dají připojit dva kousky izolovaného vodiče s odizolovanými konečky a baterii zkoušet přiložením konců k baterii. Nebo pokud máte páječku, tak drátky připájet na pájecí očka. Nebo jen jeden drátek a druhým očkem se dotýká pólu baterie přímo.

S různými žárovičkami si můžete udělat několik zkoušeček: na 1,5 V tužkové baterie (AA, AAA), monočlánky, malé monočlánky, další na plochou baterii, jestli je používáte, nebo jinou samozřejmě s vhodnou žárovičkou (například 12 voltovou) na zkoušení 9 V baterie nebo třeba i na autobaterii 12 V. Vyrábí se jich hodně druhů, například viz http://www.kupzarovky.cz/mini…i-svitilny-c-265_644_646.html což není reklama, ale pouze ilustrace k textu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.11.16 14:52

zdravím,

milá paní, tuhle zkoušečku jsme měli doma tak před 40-ti lety a myslím, že to už se dnes nesežene. Dnes seženete spíš nějaký digitální sofistikovaný předražený krám ...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.