1x

Je potřeba k pájení kalafuna?

Od: Datum: 27.10.16 00:41 odpovědí: 13 změna: 07.11.16 14:19
Zdravím, koupil jsem si před nějakou dobou pájecí pero, že budu pájet. Jsem v tom úplný laik a tak jsem si na internetu našel různé návody, to jsem tak nějak pochopil ale nevím jestli je ta kalafuna pro pájení potreba, nebo se bez ní obejdu?
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.10.16 00:46

Kalafuna je potřeba k čištění zoxidovaných povrchů, ale těch čisticích látek bude asi více.

doplněno 27.10.16 00:49:

Cituji:

Tavidla

Nejběžnějším tavidlem pro pájení je kalafuna, která se prodává v plechových nebo plastových krabičkách s obsahem cca 30g kalafuny. Cena je v řádu desítek korun. Vystačí na velmi dlouhou dobu. Použitelná je pro pájení drátů, součástek, plošných spojů i některých kovů-slitin. Pro pájení kovů či jejich slitin existují též speciální tavidla, která se prodávají ve formě roztoků v lahvičkách s aplikátorem. Můžete tak koupit tavidla pro nikl, hliník, nerez, atd. Lahvičky o obsahu cca 30ml stojí v řádu desítek korun.

http://rc.305.cz/view.php?cisloclanku=2010030002

Ohodnoceno: 2x

Datum: 27.10.16 01:18

Pro učení je kalafuna velmi vhodná - zcela jistě ze začátku budete přepalovat (povrchová oxidace) pájku - cín. Až budete mít cit a pájet nezoxidované dráty, kontakty - pak stačí tavidlo v "trubičkovém cínu"

doplněno 27.10.16 13:30:

pro tazatele - dopuručuji vam používat pájku Fluitin 1532. Má vynikající čistící schopnosti a smáčivost - ohromný rozdíl proti jiným pájkám. Dále - tolik nesmrdí, nedusí

Ohodnoceno: 0x

Datum: 27.10.16 06:29

Zdravím.!

S pájením (jako elektrikář) "zápasím" takřka půl století. Ovšem s tvrzením, že je kalafuna vhodná jen pro

učení, či začátečníky musím zásadně nesouhlasit. V samotné "pájce", či cínu (což je vlastně slitina cínu a olova)

je kalafuny zoufale málo. Pokud budete letovat tištěný spoj pouze za pomoci trubičkového cínu, bez kalafuny,

pak si do budoucna vyrobíte problém v podobě studených spojů.

Pájení bez kalafuny považuji za "partyzánštinu".

Ohodnoceno: 3x

Datum: 27.10.16 08:58

to @2kedar v práci jsem jsem za léta spotřeboval kilogramy pájky při osazování plošných spojů bez použití kalafuny. Pří pájení mikropájkou se pájka přikládá k pájenému mistu - nenanáší se na hrotu. Doma při bastlení s trafopájkou samozřejmě kalafunu používám běžně. Sorry - za 16 let jsem neměl nikdy studený spoj - chce to cit a trénink

Datum: 27.10.16 06:40

Ano i ne,

pokud bych měl vyjádřit procentuálně, kdy (ne)používám kalafunu, 3% ne, 96% ano, 1% si nepamatuji

Přeji všem krásný dlouhý víkend.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 27.10.16 11:24

Pozor na věc!Není kalafuna,jako kalafuna.Pro pájení se musí používat houslařská,protože je nejčistší.Některé kalafuny nechají při roztavení škvarek,který pájení znehodnotí.Rada je ze zkušenosti,vedl jsem kroužek elektroniků,takže pájení mám v malíčku.

JVB

Ohodnoceno: 1x

Od: host
Datum: 27.10.16 11:42

Kalafuna v podstatě jakákoliv. Kousková, viz např http://eshop.mach-chemikalie.cz/images/kalafuna.jpg nebo rozdrcená na prášek používaná při zabijačkách k odstranění štětin, nebo na posypání řemenice mezi motorem a mlátičkou nebo cirkulárkou. Nebo pěkně v krabičce přímo s nápisem Kalafuna na pájení, viz například http://www.mlab.cz/Articles/H…_to_make_PCB/Kalafuna_Big.jpg

Do kovové krabičky si můžete nasypat jakoukoliv - kousky nebo kousky i s drtí a práškem, nebo jen prášek a buď do toho kápnout trochu lihu a to rozpuštěné se pak slepí k sobě, nebo prostě do kalafuny zaboříte teplý hrot páječky a necháte ji rozehřát. Pozor, silně to kouří, zasmradí to celou dílnu nebo byt a jen málokomu to voní, ostatní většinou nadávají, jen amatérům to voní.

Kalafuna se dá rozpustit v lihu, což se hodí třeba pro smočení poměďovaného lanka do roztoku kalafuny v lihu, pak se lanko krásně všude pocínuje a pájka zateče skutečně všude. Ale pozor, kamkoliv se kalafuna v lihu nakape, tak to lepí. zvláště na stole, na podlaze, do papírů na stole, atd. Lahvička se nesmí překotit, je dobré ji zavírat, aby líh nevyprchal a nevyschla. Ale ani to nevadí, stačí do ní opět kápnout trochu lihu a opět se naředí.

Běžně stačí mít po ruce v nějaké malé kovové krabičce pár kousků a teplem hrotu páječky se rozehřeje, kolik je zapotřebí.

Datum: 27.10.16 13:17

to @jabraka

věřím, že běžné pájení velmi dobře zvládáte - ale takže pájení mám v malíčku​ netvrdím ani já i když jsem běžně pájel procesory SMD s roztečí pinů 1,27 mm - např. http://zkraceno.cz/wuo​ za 10 min /kus. Samozřejmě jsem je i uměl sejmout.

Stejný kroužek jako vy jsem vedl až do převratu, kdy nás osočovali, že Svazarm brácha armády - jsme vrahové demokratů. Jsa vesničanem, tak kalafunu od 13 let používám jen tu na štětiny a je Ok, jinak používám i svařenou kyselinu pro bleskové připájení pásků na akumulátory.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 27.10.16 18:58

Kalafuna nebo jiné tavidlo, je potřeba vždy. Kalafuna ruší povrchové napětí na roztaveném cínu. Je jedno jestli ji dodáte z trubičkového cínu nebo si přidáte ještě navíc. Časem se naučíte pájet tak, že vám bude stačit ty 2,2% z trubičkového cínu. Zatím, asi budete muset přidávat. Hodně záleží na tom, jak moc zoxidovanou měď pájíte. Jedno jestli na DPS nebo na drátu či lanku. Pokud to nejde zapájet přímo, tak netrápit a pocínovat zvlášť.

Pro pochybovače, na kvalitní zapájení bez zbytků tavidla na DPS, stačí trub. cín s 0,8% tavidla.

A ještě jeden dúvod, proč s kalafunou šetřit. Na rozdíl od moderních tavidel, třeba ve zmíněných trub. cínech, kalafuna táhne vodu a na DPS vlhne. Což může mít v některých aplikacích něžádoucí důsledky v podobě snížení izolačního odporu, nebo zhoršených VF vlastností spoje.

doplněno 01.11.16 17:34:

Jabra?_ : Co má co společného kalafuna a studený spoj? Studený je tehdy, když se dostatečně neprohřeje pájený materiál a pájka. Množství tavidla na to nemá vliv.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 28.10.16 13:46

Vždy platilo:Studený spoj,prohraný boj.

JB

Od: bmbx®
Datum: 28.10.16 15:37

Já to znám takto:

studený spoj, závady zdroj.

:-D

Od: bmbx®
Datum: 01.11.16 17:50

nikdo:

sice "studený spoj" vzniká nedostatečným prohřátím, ale bez dostatečného množství tavidla se cín taky pořádně nerozleje a vznikne něco hodně podobného ;)

Datum: 07.11.16 14:19
Já dlouhé roky zápasil s pájením. Měl jsem letitý snad 30 let starý cín a kalafunu. Udělal jsem vždy vše, jak jsem chtěl, ale klel jsem u toho neskutečně. Nedávno jsem si koupil cín nový s tavidlem uvnitř a je radost pájet. Ale na některé věci se chystám udělat ten pájecí roztok - líh+kalafuna. Lze taky pořídit pájecí pastu. Jinak velmi důležitá je i technika samotného pájení. Dlouho jsem to dělal ne zcela ideálně. Po vzhlédnutí pár tipů na netu v kombinaci s kvalitní pájkou je vše na pohodu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.