Co vyjadřuje číselná hodnota na jističi?

Od: Datum: 23.10.16 22:23 odpovědí: 3 změna: 24.10.16 09:08

Dobrý večer,mám takovou otázku, co vyjadřuje číselná hodnota na jističi? Slyšel jsem, že pokud bych nedodržel např. průřez kabelu či délku vedení, jistič by mi nevypnul. Nerozumím tomu, zda je to pravda a pokud ano proč tomu tak je? děkuju


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.10.16 22:56

Je to hodnota zaťaže prúdu v ampéroch pri prechádzaní ističom.Ak sa táto hodnota prekročí,tak istič vypne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 24.10.16 03:54
Jistič chrání vedení a jeho okolí před poškozením vysokým proudem. Pokud použijete moc vysokou hodnotu jističe, může třeba při zkratu nevybavit a od rozpáleného vedení vznikne požár.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.10.16 09:08
avatar

Každý vodič dokáže přenést jen určitý proud. Když vodičem protéká proud moc velký, začne se vodič ohřívat. To může vést nejen k poškození vodiče, ale i k požáru (čím "tlustší" drát, tím větší proud vydrží a může být jištěn větším jističem). Aby se přetížení vodiče zabránilo, je do okruhu zařazen jistič, který při překročení dovoleného proudu "vypadne" a tím přeruší přetížený obvod. Aby mohl jistič spolehlivě fungovat, musí mít takovou hodnotu, jakou jím jištěné vedení vydrží. Takže velmi zjednodušeně řečeno, čím tlustší dráty, tím větší hodnotu může jistič mít. Když použijete jistič s velkou hodnotou na tenké dráty, koledujete si o malér. Pokud použijete jistič s malou hodnotou na tlusté dráty, nic se nestane. Akorát nebudete moct napájet spotřebiče s větším odběrem (jistič si bude "myslet", že je vedení přetížené a vypadne).


doplněno 24.10.16 09:27:

Čím je vedení delší a slabší, tím má větší odpor. Na tomto odporu vznikají ztráty, které vodiče ohřívají. Čím větší proud vedením teče, tím víc se ohřívá. Správně zvolený jistič má za úkol omezit protékající proud na hodnotu, kterou vodiče bezpečně přenesou. Tahle hodnota je na jističi vyznačena v "ampérech" (např. 10 A).

Pokud se jedná o zkrat ("kraťas"), není to nic jiného, než nárazové přetížení vodičů nadměrným proudem. Při zkratu se v podstatě stává vedení spotřebičem a když bude jeho odpor dost velký (bude dlouhé, či tenké), nebude to jistič brát jako závadu a nevypne. Jenže to vedení není na zkratový proud stavěné a malér je na světě.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.