Jsou LED žárovky odporová zátěž?

Od: Datum: 17.10.16 12:22 odpovědí: 11 změna: 26.10.16 13:57
avatar

U žárovek je mi to jasné, u klasických zářivek taky. Kam ale zařadit LED žárovky?


doplněno 17.10.16 19:18:

Takže když je u elektronického spínacího zařízení poznámka "Je určeno jen pro rezistenční zatížení" znamená to, že okruh s LED žárovkami tím nelze spínat?


doplněno 24.10.16 15:59:

Trochu to upřesním: Nejde mi o stmívač, ale soumrakový spínač. Tedy nikoliv plynulé řízení svítivosti, ale stav svítí - nesvítí v závislosti na momentální úrovni světla. Částečně amatérsky vyrobený spínač začal zlobit a nějak nemám náladu zjišťovat proč. V současné době je ovládáno cca 20 klasických žárovek, ale až dojdou zásoby, hodlám je postupně nahrazovat LED. Takže potřebuju, aby spínač uměl obojí zátěž.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.10.16 17:23
avatar

"Všude se uvádí, že "úsporky" a "ledky" jsou jednoduchou náhradou klasických žárovek. Jenže technická pravda je trochu jinde. Obzvláště v mezních případech, jako byl Obecní dům. Tyto nové prvky s sebou nesou novou vlastnost, kterou nelze jen tak opomenout. A tou je komplexní, většinou kapacitní složka impedance zátěže způsobující fázový posun mezi proudem a napětím, vyjadřovaným často jako účiník. Vestavěný elektronický předřadník v každém kompaktním LED zdroji obsahuje zdroj pro vlastní napájení svíticího prvku a ve stmívatelných verzích i obvod řízení proudu, který se odvozuje z úhlu sepnutí klasického fázového stmívače. Obvody mají na začátku usměrňovač a vyhlazovací kondenzátor a právě ten dává celé "LED žárovce" charakter kapacitní zátěže.

zdroj : http://www.odbornecasopisy.cz…i-zarovky-a-led-zarovky--1084

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 18.10.16 21:22
avatar

U LED žárovek je princip takový,že polovodič je konstruován tak,že průchodem el.proudu emituje fotony přímo z polovodičového přechodu.Ovšem u každé žárovky je uveden příkon,takže z napětí a příkonu(W) můžeme spočítat protékající proud a následně podle ohmova zákona i příslušný odpor zařízení.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.16 22:14

Pouze rezistenční-asi chtějí říci odporová. Takže žárovka. Spínací prvek může být triak a pak je problém. LED žárovky mají většinou kapacitní zátěž, potom mohou blikat a podobné potvorstva..

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.10.16 16:17
avatar

Jabraka - Princip LED znám, mně jde o něco jiného. Na Internetu jsem našel soumrakový spínač, který by mně ve všech uváděných parametrech vyhovoval pro spínání osvětlení na schodišti domu. Jenže je u něj uvedeno, že je určen "výhradně pro odporovou zátěž". Proto se ptám, jestli ho lze pro zátěž LED (případně kombinace LED - klasika) použít. Případně jestli by tento spínač mohl ovládat relé, což je ovšem zátěž pro změnu indukční.

Datum: 25.10.16 17:54
avatar

Pokud je v návodu uvedena výhradně odporová zátěž, tak nelze použít na LEDkové žárovky. Díky kapacitní charakteristice dostává spínač takové rázy při sepnutí že to často neustojí ten spínací prvek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.16 13:57

"případně kombinace LED - klasika" nao nejjednodužší je použít kombinace kdy i odpor žárovky malé watáže bude dostačující pro správnou funkci a další LED se "s tím svezou".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: majcoo
Datum: 19.10.16 22:34
Ledky maju minimalny odpor..ovladane su napatim teda priklad 230V ledka s ako keby otvori do priepustneho zmeru a pozadovany prud ktory potrebuje ju dozsvieti...Pocitam ze chcete na stmievac svetla dat ledku..treba pozerat su aj stmievatelne ale su o dost drahsie.. ja som to spravil tak ze som kupil led pas na 12V o vykone 35W a prepojil ho cez stmievac na dialkove ovladanie.. pri plnom vykone mam osvietenu celu obyvacku dokonale..
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.10.16 22:50
avatar

No a to tu právě si myslím řešíme. Jestli LED mají dostatečný odpor - rezistenci, aby jej reizistencni obvod vyhodnotil a ovládal.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pokemon
Datum: 25.10.16 18:23
Když koupíš Soumrakovy spínač který má spinaci prvek relé tak bude spínat i led žárovky.A i klasické.ale čodlo které bude spínat pomocí triaku tak bude mít problém s led.protože tam píšou minimální odběr např 20w coz led zarovka nemusí mít
Ohodnoceno: 0x
 
Od: batx
Datum: 25.10.16 19:02

A napájení spínače? Normálně přes tu LED žárovku?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.16 19:46
avatar

LEDkový žárovky dokážou spéct i kontakty poměrně masívního relé. Je to daný právě tou kapacitní charakteristikou. Při zapnuti se v nich nabíjí dost velký kondy, a když je žárovek víc, tak je to pro ty kontakty docela záhul. Někdy je potřeba použít SSR relé.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.