Zapojení I chrániče - chráničojističe

Od: Datum: 13.10.16 19:48 odpovědí: 13 změna: 14.10.16 08:54

Dobrý den,

chtěl bych se zde poradit zda se používá spíše chránič a jistič zvlášť nebo chráničojistič? Co je lepší jak u 1 fáze tak u 3 fází?

Jak se to zapojuje ten chráničo jistič u 3 zází?
Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: egemberg
Datum: 13.10.16 20:03
Ja byh to použil zvlášť jeden hlavní chranic a pak uz jen jistice je to levnejsi
Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 13.10.16 20:24

Ahoj, za samotný proudový chránič dáš příslušné množství jističů, tím můžeš mít několik okruhů, za chráničojistič dáš pouze okruh který udrží nominální hodnotu jističe. Jistič hlídá max. použitý proud spotřebiče a vedení, chránič hlídá rozdíly proudu mezi vodiči ve vedení, při rozdílu proudu mezi vodiči L-P-N 30mA zareaguje a vypne. Pro přesné popsání této otázky by to byla asi tááákhle dlouhá litánie. Je hodně proměnných specifik kdy je lepší nepoužít chránič, tak raději specifikuj problém než všeobecně popisovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lubik22
Datum: 13.10.16 20:46

Dobře, specifikuji můj případ, hl. jistič mám 3x20A, kdybych použil např. 3 fázový I chráničojistič, mohu za něj rozdělit další okruhy tzn. dát za něj další jističe pro moje okruhy?

Datum: 13.10.16 21:05
avatar

v podstatě můžete, ale je vhodné některé okruhy vézt mimo tento chránič - světla mimo koupelnu - v případě poruchy by jste hledal rozvaděč po tmě, lednici apod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.16 21:36

! ! ! To jsou rady hodné odborníka. Úmysl sice dobrý, ale naprosto to odprouje normám a je to zákazáno. Všechny okruhy nové či rekonstruované elektroinstalace musejí být chráněné proudovým chráničem. A zrovna vyřazovat koupelnu, kde je nejvyšší míra rizika úrazu... škoda mluvit


doplněno 13.10.16 22:03:

Doma ať si každý zapojuje co chce jak chce, když to umí a ví co dělá a hlavně tím neohrozí ostatní. Ale veřejně radit takové věci, které naprosto odporují normám, se nemá.

A co se týče rekonstrukce. Předpokládám, že má v domě síť TN-C (dvouvodič). Pokud vedení vymění za 3 vodič je to již rekonstrukce a správně by na to měla být revize = nutnost použití proudového chrániče. V tomto případě se ještě navíc předělává rozvodnice, což je kapitola sama o sobě :)

Opravdu nechápu, proč se to snaží vždy někdo nějakým způsobem ošulit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 13.10.16 21:48

Ahoj, spíš si myslím, že zapomněl napsat čárku mezi světla a koupelna. Sám si myslím, že sama zásuvka pro ledničku, mražák a světlo chodba by snesla nebýt pro chráničem, ale no co už...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.16 22:00
avatar

Můžete mi prosím sdělit které že normě to odporuje? podle ČSN 33 2000-4-41 ed.2 musí být všechny okruhy pod chráničem, ovšem okruhy zásuvkové, ne světelné... pro lednici pak platí vyjímka -

Výjimkou mohou být:
- zásuvky určené k použití pod dozorem znalé nebo poučené osoby, např. v některých komerčních nebo průmyslových provozech nebo
- zvláštní zásuvka určená pro připojení speciálního druhu zařízení

Poznámka N (národní)
Takovými zásuvkami pro speciální druh zařízení mohou být např. zásuvky pro zařízení kancelářské výpočetní techniky nebo pro chladničky, tj. zásuvky pro napájení zařízení, jehož nežádoucí vypnutí by mohlo být příčinou značných škod.

koupelna byla zamýšlena správně - mimo chránič mohou být světla kromě koupelny, tam je samozřejmě nutné použít FI

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.16 22:23

Omlouvám se, beru zpět. Výraz "světla mimo koupelnu" jsem opravdu špatně pochopil. Přesně naopak. :)

A jinak co se týče těch zásuvek. Tak zrovna lednička je uvedena jen jako příklad, stejně jako PC. V domácích podmínkách to ale považuji za kontraproduktivní. Z praxe se totiž situace má tak, že na zásuvku ledničky je stejně zapojený i nějaký jiný spotřebič (nejčastěji v bytech). A někde na baráku.. tam si zas někdo něco rozmyslí, přeskládá a nechráněná zásuvka je opět používaná i k jiným účelům. A co se budeme vykládat, riziko zkažených potravin v ledničce, za takový risk nestojí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.16 22:42
avatar

Jsem rád, že jsme se nakonec dorozuměli ;) Samozřejmě, lednice je na uvážení majitele zda mu to za to opravdu stojí, nicméně normě to v případě revize, která je samozřejmostí, neodporuje.

Ono samozřejmě tady by se mělo začít poněkud z jiného konce, proto opravdu nerad sděluji přespříliš k těmto tématům laikům kteří dané problematice nehoví. Elektrorozvody, a notabene rozvodnice je vyhrazené technické zařízení a tazatel, pokud nemá vyhlášku, tam nemá co pohledávat. Je otázka zda si je tazatel vědom že pokud si vše takto zapojí sám, a nedejbože se stane nějaká nehoda, či byt/dům vyhoří, tak od pojišťovny nic nedostane a může to mít dosti nepříjemné následky. Na takové zásahy by měl být zpracován projekt, vše zapojit elektrikář dle projektu, a zpracována revizní zpráva *cert*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 14.10.16 07:19
Norma toto vyslovne nezakazuje a tak je vyklad u zasuvek pro lednici a PC volny. Z hlediska lednice mate asi pravdu, ze je v zasuvce nejenom lednice. Casto tam je mikrovlnka. Ale je problem udelat separe zasuvku pro MV. V jejim dosahu? Pokud do zasuvky pripojim spotrebic tridy ochrany II, tak cbranic je k nicemu.
Nechci se hadat s normou, ale doted je vetsina rozvodu jako TN-C a na urazy toto nema moc vliv (neberu koupelnu a kuchyn u linky a dalsi vlhke provozy). Ale je otazka, zda zrovna v obyvakubmusi byt vse za chranicem.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 13.10.16 21:41

3f chráničojistič 20A, tak ano, pokud jej chceš koupit, ale zbytečné peníze, budeš 2x jistit celkové přetížení na fázi,raději použij samotný 3f chránič 25A a pak děl obvody na 10 a 16A


doplněno 13.10.16 21:49:

novostavby a rekonstrukce mají tuto povinnost, rekonstrukce není totéž co oprava nebo úprava.


doplněno 13.10.16 21:58:

vyrábí se i 1f zásuvky s vestavěným chráničem, jen vyměníte za původní...třeba u pračky...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lubik22
Datum: 13.10.16 21:44

Dobře, ještě se tak hloupě zeptám, kde všude je povinný I chránič?

Děkuji

Datum: 14.10.16 08:54
avatar

"...kde všude je povinný I chránič?"

Až na výjikmky (výpočetní technika, lednice...) na všechny zásuvkové obvody a na světelný obvod koupelny. Lze použít společný (hned za hlavním jističem), nebo na každý okruh zvlášť ("jističochránič)". Jističochrániče jsou nevýhodné, protože zabírají dvojnásobné místo v rozvaděči. Naopak jejich výhoda je, že při výpadku Vám nevypadne celý barák. Jističochránič lze použít při doplnění stávající dvoudrátové (čtyřdrátové) instalace o nový okruh, není pak potřeba předělávat celou instalaci.


doplněno 14.10.16 09:02:

U výpočetní techniky je to nejen kvůli ztrátě dat, ale proto, že některé pulzní zdroje se nemají s chráničem rády a vyhazují ho, i když je zařízení v pořádku.

Chránič musí mít vždy vyšší proudovou hodnotu, než má hlavní jistič! Uvedená hodnota na chrániči neznamená, při jakém proudu vypne, ale maximální proud, který je schopen přenést.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.