Zapojeni motoru na 230

Od: Datum: 30.09.16 10:09 odpovědí: 13 změna: 30.09.16 13:35
Prosim pomozte potrebuji zapojit el. Motor 230/380 viz obra. Na 230v prosim o stručný návod.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.09.16 10:20
Motor je třífázový, pokud správně chápu otázku, chcete ho připojit na 230V. V tom případě musíte použít kondenzátor a počítat s tím, že motor bude mít menší výkon.
Ohodnoceno: 0x

Od: lord
Datum: 30.09.16 10:24
Ano přesně .s menším víkonem neni problém a kondenzator mam tento snad bude stacit .potreboval bych nejaky jednoduchy navod jak to zapojit a bez vypinace
Datum: 30.09.16 10:25

Příkon motoru 100W je na povážení ale schéma připojení rozběhového kondenzátoru (19 mikro faradu, ne jeden!) je tady:

http://www.pohonnatechnika.cz…ni-motor/1-f-pohon-3-f-motoru

Datum: 30.09.16 10:27
Podle tohoto jsem to zapojil ale neslo mi to vyhodi mi to jistic ma to na 15 A staci to?
Datum: 30.09.16 10:33

Vyhodit jistič to nesmí ani bez kondenzátoru! Motor se jen neroztočí a bude vrčet. Pokud to vybaví jistič, je motor proražený nebo to máte zapojené špatně. Sedí vám ty klemovací propojky? Jistič stačí na 15 takových motorů, bez obav

Datum: 30.09.16 10:37
Ted to mam zapojene takto nevim jestli to je zpravne.
Datum: 30.09.16 10:54

Ty tři dráty vpravo dole jsou co? Zelený zemnící patří na kostru motoru, modrá je nula hnědý fáze, to sedí. Ještě tam potřebujet dva dráty z toho kondenzátoru, který musí mít 15 uF/250V. Pokud ale nezvládnete zapojit 5 drátů, poproste kamaráda elektrikáře, jde o život ;)

Datum: 30.09.16 11:03
Jo to jsou ty sami draty ktery jsou připojeny nahore ale nevi kam presne mam zapojit ten kondik . Jo zapojit to zmaknu
Datum: 30.09.16 11:25

Jeden drát z kondíku pod hnědý a druhý místo toho zelenýho, ten tam nemá co dělat, připojí se na kostru motoru. Pokud ale necháte jen hnědý a modrý (+ zemnící zelený), motor musí mít snahu se roztočit, nesmí vyrazit jistič!

Datum: 30.09.16 11:56

Jednak máš moc malý kondenzátor, druhak pokud už teď vyhazuje jistič, možná už bude motor zničený. Za další: první stránky, co vyhledal seznam po zadání hesla –motor kondenzátor- úplně vyhoví http://www.pohonnatechnika.cz…ni-motor/1-f-pohon-3-f-motoru . Správný kondenzátor na napětí taky aspoň 400V zapoj podle obrázku, přesně musíš dodržet i začátky a konce vinutí.

Od: ja1
Datum: 30.09.16 12:06

Horní svorky jsou jen tepelné čidlo!

doplněno 30.09.16 12:15:

Připojením síťového napětí na to čidlo jste udělal zkrat a možná (nebo spíš určitě) jste to čidlo zničil. To bývá bimetalový spínač, v provozu sepnutý, který se při přehřátí vinutí rozepne a odpojí stykač motoru.

doplněno 30.09.16 12:20:

Máte tam tři svislé propojky. Napětí musíte přivést na libovolné dvě svislé propojky, ochranný vodič na kostru motoru. Kondenzátor připojíte mezi zbývající-volnou propojku a jednu propojku na kterou přivádíte vodič se síťovým napětím. Vzorec na výpočet kapacity jsem už tady na poradně kdysi dával.

Od: ja1
Datum: 30.09.16 12:43

1μF je příliš málo. Výpočtem mi to vyšlo asi 5,41μF. Zkuste sehnat 6μF, (ale ne vyšší, ten kond. nesmí být moc veliký, protékal by jím vyšší proud a vinutí by se přehřálo!) a nejlíp na vyšší napětí, aspoň na 400V. Motor pak musí běžet co nejtišeji, a proud protékající kondenzátorem nesmí být vyšší než šítkový proud motoru (pro zapojení do trojúhelníka - je to na štítku ten vyšší)

Datum: 30.09.16 13:35
Super konecne nekdo kdo mi to polopate vysvetlil :) motor uz jen vrci takze sezenu silnejsi kondik a snad se rozbehne diky moc za pomoc.

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.