Jak uzemnit rozvaděč

Od: Datum: 16.09.16 15:03 odpovědí: 15 změna: 16.09.16 17:57

Dobrý den,

mam rozvaděč, do kterého mi vede pouze 4 žilový kabel. V rozvaděči jsou svorky L1,L2,L3,PE,N

Je správné tohle zapojení?

na svorky L1,L2,L3 zapojím fáze

na svorku N zapojím PEN

na svorku PE zapojím PE vodič, který mi vede od uzemňovacího kolíku vedle garáže

Děkuji moc.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: kingen
Datum: 16.09.16 15:04

Nebo bude stačit, když v rozvaděči propojím PE a N svorky?

Datum: 16.09.16 15:10

Môj osobný názor je,že si na to zavolajte elektrikára.Z popisu ani nevyplíva aký typ rozvodu máte spravený celkovo.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.09.16 15:56

Zdravim,

v celem doma mam rozvod 4x, mam v pivnici zasuvky 4 koliky 16A, tedy mam soustavu L1,L2,L3,PEN.

Tenhle kabel mam v pivnici vyveden a chci ho zapojit na rozvaděč který jsem popsal výše.

Chci ten nový rozvaděč přizemnit v garáži.

Mohu udělat z PEN - PE a N, ale otázka zní, na co mam napojit přizemňovací kolik, který mam vedle garáže v zemi?

Od: lego®
Datum: 16.09.16 17:57

Nechtelo by dat zasuvky s 5-ti kolikama?

Datum: 16.09.16 16:05

Takhle nákres by nebyl z popisu toho moc jasného není.

Datum: 16.09.16 16:25

Zde přikladam obrazek,

v rozvaděči si rozdělím PEN na PE a N, rozvaděč bude fungovat, i podle norem.

Ale mam v garaži zemnici kolik, chci rozvaděč ještě uzemnit, ale nevím jak. Zda-li nemám rozdělovat PEN na PE a N, napojit PEN na N (v rozvaděči) a do svorky PE v rozvaděči přivést zemnici kolík.

Datum: 16.09.16 16:26
Datum: 16.09.16 16:35

Nevím, co si mám představit pod pojmem "zemnící kolík" v garáži, ale pokud tím myslíte například zemnící tyč, zatlučenou do terénu (či něco podobného), spojte toto uzemění s můstkem PE (zelenožlutý) v rozváděči, drátem minimálně 6 mm2. Sice to většinou nebývá bezpodmínečně nutné, ale nic tím nezkazíte (záleží na tom, jak daleko před rozváděčem máte poslední přizemění PEN).

doplněno 16.09.16 16:56:

kingen - Ano, v rozvaděči rozdělíte PEN na PE a N. PE přizemníte. V tomhle případě by to sice pravděpodobně být ani nemuselo, ale je to tak lepší (jak jsem psal výše, záleží na posledním přizemění PEN před rozvaděčem).

Ohodnoceno: 2x

Datum: 16.09.16 16:54

Děkuji za odpověď,

takže mohu to zapojit podle tohodle obrázku? Vývod mimo rozvaděč je myšlena zemnici tyč.

Datum: 16.09.16 16:55

zde

Datum: 16.09.16 16:27

No je to špatně, PEN se musí na PE a N rozdělit, tedy na začatku je PEN, s ním se spojí přizemnění a z toho stejného místa odchází PE a N. Samozřejmě platí, že to musí dělat kvalifikovaný elektrikář, když už Vám nejde o bezpečnost všeho živého v okolí tak alespoň kvůli tý revizi... IMHO, co říká projekt?

Datum: 16.09.16 16:45

Prosim Vás, jakýpak projekt?

Jedná se o maličký stavební rozvaděček, který si dávám do garáže. Ano myslím tím, zemnící tyč, kterou jsem zabil hluboko do terénu.

O bezpečnost mi jde hlavně, proto se ptám, jak to mam vyřešit.

Mám tedy přivést PEN na svorku PE, na tutéž svorku přivést zemnící tyč a svorku N přivést na svorku PE?

Nebo mam jen PEN rozdělit na PE a N a nic nepřizemňovat. Jde mi hlavně o bezpečnost.

Datum: 16.09.16 17:01

PEN rozdělit na PE a N, a PE můstek navíc přizemnit z té zemnící tyče.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 16.09.16 17:23

Děkuji pánové,

Vím, že by to být nemuselo, poslední přizemnění je někde v domě, ale nechci to nechat náhodě, přizemním si i garáž, ať to mam vše.

Od: lego®
Datum: 16.09.16 17:56

Jakej prurez ma ten 4-zilovej kabel?

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.