Tužková baterie - jak poznat že je dobrá?

Od: Datum: 09.09.16 23:07 odpovědí: 24 změna: 16.09.16 18:22

Dobrý den,

koupil jsem si měřák, kde je měření i na tužkové baterie 1,5V.

Do jaké hodnoty je ještě tužková baterie dobrá?

Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.09.16 06:07

Takhle se to specifikovat nedá. Napětí nevypovídá nic o kapacitě.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 10.09.16 07:50
Třeba vybité baterky z hodin ještě v klidu půjdou v dálkovém ovládání k TV. Záleží co od nich požadujete.
doplněno 10.09.16 19:34:

kuba12 já mám zkušenost opačnou *smich* ale může být, proč ne ... za nejlepší nenabíjecí baterie považuji Duracell *frajer*

doplněno 10.09.16 19:35:

jabraka bod za ekologii, děkuji *palec**pivo**mala* a placáák *placni*

Od: baterie
Datum: 10.09.16 20:16

Co je na tom úchvatného. To je snad tak normální jako že se jdu ráno vymočit a neřeším to na Poraďte

Datum: 10.09.16 20:19
Tak to jste jeden z mála. Spoustu lidí netridi odpad a je jim jedno jaký to má dopad. Taky to neřeším, jen jsem k takovému jednání nevyjádřil sympatie.

Od: baterie
Datum: 10.09.16 20:29

Tak ty si fotím dávám to na Výbor. Chodím svědčit. Stejně jim udělají jen tytyty. Městskejm policajtům to je jedno. Ti radši dávají botičky, když v úzké ulici někdo zaparkuje pravými koly na pět metrů širokém chodníku.

Datum: 10.09.16 10:32

Dobrý den, myslím, že to poznáte spíše podle jiných věcí.

Jednak jde o spotřebiče, kde baterie budou. Některé mají větší spotřebu než jiné.

Jde také o značku. Například levné baterie vyrobené v Číně, tam mám opakovaně zkušenost, že vydrží velmi málo a někdy i vytečou. Naproti tomu jiná značka (Sony), vyráběná v Polsku a koupená za stejný peníz vydržela podstatně déle.

Jinak mám opačnou zkušenost než Repkin. Domnívám se, že dálkové ovládání na televizi má vyšší spotřebu než hodiny. Soudím tak opakovaně podle toho, že zatímco v dálkovém ovládání baterie nefungují, hodiny s nimi jdou ještě klidně třeba rok, než se zastaví. Je však pravda, že i hodiny mohou být různé, zatímco v jedněch hodinách baterie opravdu nejde, ve druhých jde ještě nějakou dobu. Celkově však tedy myslím, že hodiny mají nejmenší spotřebu a tudíž do nich pravidelně používám již vyřazené baterie z jiných spotřebičů, kde "doslouží". Nestalo se, že by v hodinách některá vytekla.

Obecně - pokud máte spotřebič, kde je spotřeba energie vyšší, je lepší koupit například ne tužkové baterie, nýbrž alkalické.

Datum: 10.09.16 14:53

Použité články měřím vždy.Pokud napětí naprázdno klesne pod 1V,vyhazuji je.(ne do popelnice,ale do elektroobchodů,kde je sbírají.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x

Datum: 10.09.16 20:41

Bavíme-li se o novém článku, musí mít napětí víc než 1,5V Jakékoliv napětí menší, svědčí o špatné kondici článku. Starý nebo vybitý.

Od: bmbx®
Datum: 11.09.16 06:27

nikdo:

Přesně tak, nový článek má většinou 1.55-1,65 V. jakmile má pod 1.5v tak jej povžuji za použitý a nespoléhám na něj. Jenže suché nebo alkalické články používám minimálně, z 99% mám ve všem Eneloopky. Suchým se vyhýbám a alkalické tak maximálně do hodin a dálových ovládačů.

Datum: 11.09.16 20:59

O jaký měřák se jedná? Zatěžuje baterii nebo jen měří naprázdno? Hlavně typ přístroje...pak můžeme k něčemu dojít...

doplněno 12.09.16 22:26:

Pro rychlé a jednoduché zjištění používám tuto zkoušečku (pro suché články) http://www.elektro-internet.c…rii-aa-aaa-c-d-9v-knoflikove/ Pro Ni-MH používám dlouhé roky toto http://www.ebay.de/itm/252160114570 koupeno v dávné době u Conrad-a za cca v té době 4000Kč? Už si to přesně nepamatuji... Takže pro znalé a zajímající se - multimetr; pro neznalé je výhodný výše uvedený nebo podobný tester... a krátkodobá zátěž 4 Ohmy (proud 0,3775A při 1,51V) není až tak pro článek zničující. A měření napětí při zátěži je více vypovídající... záleží, na co chceme suchý článek použít...pokud pro hodiny...není problém,jak měříme. Hodně záleží na jeho vnitřním odporu...měřením napětí naprázdno se článek může jevit ještě jako dobrý, ale při zátěži se můžeme divit.

Od: renek20
Datum: 11.09.16 21:56

Dobrý den,

baterie jsem měřil bez zatížení, měřák používám obyčejnější multimetr za 300Kč, kde měřím napětí, nedokáži ale posoudit, v jakém případě ještě baterii nechat a v jakém ji vyhodit.

Datum: 12.09.16 07:50

Já osobně se držím této tabulky:

1,51V a vice plná

1,33V - 1,50V 75%

1,30V - 1,32V 50%

1,27V - 1,31V 25%

1,26 a míň kaput

měřeno bez zátěže

Datum: 12.09.16 09:56
Zátěžový měřák přímo na baterie stojí pár desetikorun, umí s ním i nějvětší negramota a je na furt...

Datum: 12.09.16 11:21

Zátěžový měřák zbytečně odrovnává článek, informace o článku měřené bez zátěže bohatě stačí.

viz. příspěvek od sword.

Datum: 13.09.16 10:38
To dvouvteřinové měření článek doslova odstřelí, že?

Datum: 13.09.16 12:06

Neodstřelí, ale je zcela zbytečné to měřit zátěží, napětí na prázdno je dostatečně vypovídající o stavu článku. Naopak může být zkreslující neboť některé suché články (záleží na výrobci) mají větší vnitřní odpor (takže zatížené by ukázaly méně než jiné) ale v zařízeních s nižším odběrem vydrží podstatně déle sloužit ;)

Od: renek20
Datum: 12.09.16 22:35

Jak vypadá takový zátěžový měřák? Můžete poslat odkaz?

Díky

Datum: 13.09.16 15:02

"měřák" pro měření se zátěží, který používám - viz můj první odkaz výše...

Od: host
Datum: 13.09.16 09:02

Digitální multimetry mají vysoký vnitřní odpor a měřený zdroj napětí vůbec nezatěžují, neteče z nich takřka žádný proud, proto měří napětí elektrických článků a baterií naprázdno, takže i na vybité baterii naměří nějaké napětí, jako by byla v pořádku, ale při zatížení napětí spadne.

Zatížení lze realizovat snadno za korunu: mezi přívody, tedy mezi měřicí šňůry připojené do digitálního multimetru se připojí nějaký rezistor, aby alespoň trošku měřenou baterii zatížil.

Například pro měření tužkového článku 1,5 V se zatížením malým proudem 1 mA to je rezistor s hodnotou 1,5 kiloohmu (označovaný jako 1k5). Při měření ploché baterie 4,5 V by ji zatížil malým proudem 3 mA a devítivoltovou baterii proudem asi 6 mA, což na tu chvilku stačí.

Zkuste si schválně nějakou už mírně vybitou baterii změřit napázdno bez zatížení a pak se zátěží. Například plochou baterii v baterce naprázdno při zhasnuté baterce a pak při zatížení, při rozsvícení. Tam rozdíl uvidíte a také si můžete vyzkoušet vaši "zkoušečku" za korunu se zatěžovacím rezistorem.

Datum: 13.09.16 23:11

host:

díky vybíjecí charakterice lze měřit i na prázdno aby se poznalo jak na tom článek je. Jo byly doby kdy jsem si taky myslel,že bez zatížení zjistím prd, ale už léta měřím baterky bez zatížení a pohoda, přesně jak zmínil sword, bohatě stačí, proč to komplikovat ;)

Navíc nikdo zde nezmínil jaká zátěž je pro měření optimální, jak jsem už napsal výše, jsou výrobci jejichž články mají větší vnitřní odpor, tímpádem se zátěží ukáží menší napětí než jiná s menším vnitřním odporem, ale v konečném výsledku vydrží déle, kde pak hledat pravdu?

Datum: 16.09.16 09:02

Články jež mají větší vnitřní odpor sice vydrží dlouho v zařízeních kde je minimální odběr, třeba LED svítilně, ale pro zařízení která odebírají větší proud jsou nevhodné. Takové články potom třeba ve foťáku vydrží udělat 10 fotek a fotoaparát se vypne protože jeho logika zistila že prodce pokleslo napětí.

Datum: 16.09.16 10:29

Do foťáku patří Ni-MH akumulátory, strkat do něj suché nelze a alkalické jen v úplně nejvyšší nouzi a tak je to s čímkoliv co má velký odběr.

Datum: 16.09.16 14:02

Zrovna se dívám na své NiMH aku,2000mAh,ty ovšem v plně nabitém stavu mají 1,2 V.podle některých rádců by byla nepoužitelná.

JABRAKA

Datum: 16.09.16 18:22

Dobrý den Jabrako@, ale NiMH baterie mají 1,2V klasické tužkové 1,5V

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.