Problém se zásuvkou

Od: Datum: 03.09.16 03:19 odpovědí: 6 změna: 03.09.16 12:41

Dobrý večer,

dnes jsem se rozhodl vyměnit starou zásuvku, která už nedržeka ve zdi za novou.

Když jsem odšrouboval kryt byly na fázi 2 vodiče, 1 na nuláku a jeden na kolíku, přepojil jsem to uplně stejně na novou zásuvku, ale ta nešla navíc mi nejdou zásuvky v dalších 2 místnostech bytu.

Jedná se o hliníkové vodiče a byt postavený v 50-60 letech.

Identifikoval jsem fázi která přichází a zem na kolíku.

Problém je v tom že když zapojím druhou fázi tak jak byla v původní zásuvce tak mám fázi i na nuláku a zásuvka nefunguje, ani zásuvky v jiných místnostech.

Když zapojím druhou fázi na nulák (jinak než to bylo v původní zásuvce) tak zásuvka funguje, ale v ostatních místnostech zásuvky pořád nefungují.

Prosím o radu protože už vážně nevím, kde může být chyba, napadlo mě jestli se nemohl někde ve zdi přerušit vodič?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.09.16 05:47
avatar
Problém je hlavně v tom, že jste se do toho pustil bez potřebných znalostí. Nepíšete, čím a jak jste zjišťoval fázi a nulák. Také píšete :
... Identifikoval jsem fázi která přichází a zem na kolíku...
Čím jste identifikoval tu "zem"? Píšete o čtyřech drátech a nefunkčních dalších zásuvkách. Teda v zásuvce máte jen fázi a nulák!
Nepíšete ani o barvách vodičů, které by mohly napovědět. Nepíšete ani o tom, zda je v dalších zásuvkách aspoň fáze a pokud je, tak na které svorce . Ani výraz "nefunguje" není přesný a dostatečný.
Teda chybí dostatek informací pro naši orientaci.
Elektrikář zjišťuje a měří napětí. Vždy mezi dvěma body. Zjištění fáze je orientační.
Na měření napětí je napěťová zkoušečka nebo měřící přístroj. Na zjištění fáze je fázová zkoušečka . Zkušený elektrikář pomocí fázovky umí zjistit i nulák.
.
K věci :
Tipuji, že jste možná prohodil vodiče.
Je také možné , že jste si nevšiml na původním zapojení, že nulová svorka a svorka "kolíku" byly propojené. Přívod nuláku býval napřed pod šroubek kolíku a potom pokračoval na šroubek nulové svorky. Z té také většinou pokračoval nulový vodič do další zásuvky.
Ověřit si to můžete v jiných zásuvkách, které jste ještě neupravoval.
Pokud je to tak, je pravděpodobné , že při Vašich pokusech jste napřed v nové zásuvce na nulovou svorku připojil vodič odcházející na další zásuvku a na kolík přívod nuláku. Potom by mezi svorkami fáze-nulák nemuselo být žádné napětí... Jen mezi fází a kolíkem. O tom nepíšete.
To ovšem nemusí být pravda. V dalších zásuvkách může být propojený kolík s nulákem a při přehozených drátech se může fáze vracet do té sporné zásuvky. Ovšem ani to nemusí být pravda, fáze se může vracet třeba z další zásuvky, ve které je připojený a zapnutý nějaký spotřebič.
.
Elektrikář začne jednoduchým změřením a zjištěním, dokáže podle potřeby jednoduše identifikovat vodiče v další zásuvce. Má na to dostatečné znalosti. A také potřebné oprávnění.
.
Na dálku žádný zodpovědný konkrétně neporadí. Bez dostatečných a jasných informací, případně i bez fotografií.
.
Já radím : zavolejte osobu znalou, s oprávněním, a s praxí. Většinou to bývá elektrikář.
Váš problém dořeší dříve, než mu uvaříte kávu.
Déle bude trvat jen oprava případného prerušeného hliníkového vodiče...
A když už u Vás bude, tak ho nechte zkontrolovat a dotáhnout všechny šroubky. Nejen v zásuvkách, ale i ve vypínačích a odbočných krabicích. Hliník rád teče pod tlakem. Vzniká přechodový odpor a vodiče se hřejí, později jiskří, případně hoří.
Elektrikář to ví...
A dejte vědět, jak to dopadlo!
Ohodnoceno: 2x
 
Od: bg
Datum: 03.09.16 06:32

Nebo může být problém, že je nulák v hliníku někde přerušený a fáze se na kolík dostává indukcí a to hrozí velkým průserem. Pokud je přerušená pracovní nula, dříve nebo později ji nahradí někdo svým tělem! Okamžitě volat elektrikáře!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: rv
Datum: 03.09.16 07:29

U takto staré elektroinstalace bych nepředpokládal, že nulák a zem budou vedeny zvlášť, ale že půjdou společným vodičem. Dále bych očekával, že se jedná o průběžnou zásuvku, teda vede do ní fáze a společný PEN vodič. K dalším zásuvkám pokračuje od této zásuvky opět fáze a PEN vodič. Podívejte se na vymontovanou zásuvku, jestli u ní není propojení mezi kolíkem a N, to by vysvětlovalo, proč to nyní nefunguje.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.09.16 07:33
avatar

Dva vodiče na fázi jsou jasné. Jeden vodič na nuláku a jeden na kolíku - nebyly tyto dva náhodou propojené? Vzpomeňte si.

(rv byl rychlejší.)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.09.16 09:45
avatar

"Bolelo mi slepé střevo, tak jsem si ho vyříznul, ale stále mi bolí a navíc mi bolí i ledviny, poraďte, už nevím, čím by to mohlo být."

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vernon
Datum: 03.09.16 12:41
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.