Foťák na vyhození nebo opravu?

Od: Datum: 13.08.16 11:51 odpovědí: 7 změna: 13.08.16 20:46

Hezký den,

po čase jsem oprášil digitální foťák a po zapnutí se objevila závada,odklopím (odsunu na stranu) krytku objektivu,foťák se zapne ale displej se nerozsvítí,jsou na něm pouze technické údaje (zoom,rozlišení,anti-shake apod.)

Zkouším přesto něco odfotit,kartu zasunu do notebooku,výsledkem je černý obrázek.

V Menu se hýbat můžu,měnit hodnoty nastavení taktéž.

Kde by mohla být závada? Vyplatila by se vůbec oprava? Je to Casio Exilim, 7MPx,šikovný malý přístrojek

Díky za názory


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.08.16 14:36
avatar

V jakém stavu jsou baterie? Tohle vypadá, že se neotevře clona, tímpádem na čip nedopadá světlo z objektivu. Mechanická závada (pokud jsou baterie dost silné, aby pohly motorkem) + vyčistění. Zeptal bych se v solidní opravně na cenu nebo svépomocí. Záleží, kolik jste ochoten tomu věnovat nervových buněk ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bmbx®
Datum: 13.08.16 14:49

Nejde o clonu, ale o závěrku a ta není ovládaná motorkem, ale malým elektromagnetem - nejspíš zatuhla. Zkusil bych opatrný "technologický" poklep.

Motorkem (krokovým) se ovládá zaostřování, motorkem (komutátorovým) se ovládá vysunování / zasunování objektivu + zoom.

To platí pro všechny kompakty.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.08.16 15:17
Díky za odpovědi.Baterie byla dlouho úplně vybitá ale je v pořádku,nyní čerstvě nabitá.
Technologický poklep nepomohl,větší razanci nechci riskovat.
Dle vašich příspěvků by oprava nemusela být až tak finančně náročná.
Od: bmbx®
Datum: 13.08.16 16:35

Finanačně náročná by být nemusela, ale otázka je zdali se do toho někomu bude chtít. Před časem jsem opravoval Olympus, závada spočívala v uvolněném malinkém spínači dvířek objektivu, závadu jsem odstranil v řádově minutách, ale majitelku servisáci odmítli *zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.08.16 17:55
avatar

Pukud byla dlouho vybitá, nemusí být v pořádku. Právě motorky a elektromagnety jsou náročné na větší výkon na krátkou dobu. To, že baterie rosvítí displej a spustí obslužné rutiny neznamená, že si poradí s motorkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.08.16 17:57
avatar

Já měl na mysli ale právě clonu, ne uzávěrku. Při vypnutí se clona zavírá, mohla zůstat zaseknutá. Ale možná clony u digitálu netřeba ... nechám se poučit.

pardon a ještě rozdíl mezi zaostřování a zoom. Taky by mě zajímalo ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 13.08.16 20:46

wlezley:

Tak skoro cokoliv ve fotoaparátu má větší spotřebu, než miniaturní elektromagnýtek co ovládá závěrku a právě dispej a jeho podsvit má spotřebu jednu z největších. Pokud se tedy rozsvítí tak baterka rozhodně není slabá, že by neutáhla zbytek. Clona u kompaktů zůstává ve vypnutém stavu otevřená a za provozu je taky většinou otevřená a zavírá se při větším světle, někdy to je pouze šedý filtr, protože u tak malých objektivů (malých ohniskem) už ani moc dobře nejde clonit změnou otvoru clony (otvor by byl tak malý, že se začne uplatňovat tkzv. difrakce světla). Právě závěrka je to co je ve vypnutém stavu zavířené, při zapnutí se otevře, pak může fungovat náhled a zavírá se po expozici kdy se načítají obrazová data z čipu. Zoom je změna ohniska objektivu přeskupováním čoček objektivu a to má za následek přibližování a vzdalování, neboli změnu ohniska objektivu což má za následek velikost úhlu záběru. Zaostřování se provádí posunem většinou jedné čočky uvnitř objektivu a slouží k zaostření obrazu na snímací čip ( nebo film ) což je nutné z důvodu různých vzdáleností fotografovaného objektu od fotoaparátu. Jak jsem psal, tak zaostřování bývá krokovým motorkem, zoom a vysouvání objektivu ovládá jeden malinký většinou komutátorový motorek.


doplněno 13.08.16 20:58:

Jen aby si získal představu, tak elekromagnety co ovládají tyhle záležitosti jsou srovnatelné s měřícím systémem v ručkových měřidlech a ty mají na plnou výchylku zpravidla 50-100mikroAmpér. Ve filmových amatérkých přístrojích se o pohon staral malý knoflikový článek se životností i několik let. ;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.