Instalace elektřiny v baráku

Od: Datum: 10.08.16 22:16 odpovědí: 9 změna: 12.08.16 12:37

Dobrý den,

jen pro info by mě zajímalo, když se dělá elekřina v baráku, který má dvě podlaží/ bytové jednotky, dělají se přívody ke každé byt. jednotce zvlášť z rozvaděče nebo je společný? Pokud ano jakým průřezem kabelu?

Poté by mě zajímalo, když je koupelna a wc, dělají se zvlášť okruhy? Kolik je základně uděláno cca okruhů na jednotku 3+1 + wc a koupelna?

Děkuji za informace


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.08.16 22:24

1) Pokud je požadavek na samostatné měření, tak se rozvod rozděluje ještě v elektroměrové skříni, kde se osadí dvoje hodiny a každá jednotka má svůj hlavní jistič.

2) Průřez kabelu Vám nikdo nepoví, záleží na požadavcích a projektu. Každopádně většinou se volí CYKY 4x10 neb 4x16.

3) Koupelna i WC jsou většinou jedním samostatným okrukem. Počet okruhů je také věc potřeb, většinou cca někde mezi 5-10.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: dingo
Datum: 10.08.16 22:43

Děkuji,

hodiny jsou jedny.

1. Zajímá mě přívody z rozvaděče domu do bytových jednotek? Tahá se to každý okruh od jističe např. k zásuvkám CykyJ3x2,5? nebo jde nějaký hlavní přívod od rozv. do prvního patra bytového domu a někde odtud je to zase jištěno rozvaděčem a pak odtamtud na zvláštní okruhy?

2. Koupelna a wc musí mít i světla přes chránič?

3. zásuvky ve zbylých místnostech musí mít také chránič?

Datum: 10.08.16 22:53

Každá bytová jednotka/patro má svoji podřadnou bytovou rozvodnici, odkud se vedení rozděluje na jednotlivé okruhy. V dnešní době, u nových / rekonstruovaných instalací, musí být naprosto vše připojeno přes proudový chránič. Ideální stav je, aby každý okruh měl sůj chránič, ale to se v praxi většinou příliš nepraktikuje kvůli místu a ceně. Takže postačuje jeden chránič pro jednotku a její instalaci. Každopádně v tomto případě je alespoň vhodné používat jističe, které vypínají i N vodič - zabráni se pak tomu, že kvůli jedné závadě na okruhu by Vám vyhazoval chránič pro celý byt.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.08.16 06:37
avatar

K vynikající odpovědi mytrixe bych jen dodal, že bych asi i uvažoval o poměrovém měření v jednotlivých bytech, kdyby tam bydlel jednou někdo, kdo se nechce dohodnout na množství spotřeby elektriky. Ve výsledné částce se měřící zařízení moc neprojeví.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.08.16 22:40
avatar
Vse je v el. projektu. Podle toho co udela projektant.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.16 23:01

jen můj názor - všechny zásuvky za chrániče,kromě ledničky a mražáku. světla koupelna a wc na jeden okruh,za chránič. ostatní světla chce můj revizák za něco,čemu říká chráničojistič. co to je,netuším,rozvaděče mi dělá on. a okruhů na 3 plus jedna dělám kolem patnácti a víc...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.08.16 23:09

Chráničojistič je označení pro produový chránič v kombinaci s jističem o velikosti jednoho modulu. Tedy na první pohled vypadá jako běžný jistič. Každopádně jejich cena je srovnatelná s běžnými chrániči, takže když pak z toho děláte rozvaděč, tak je to pro pěněženku rana. Jediné co ušetříte je místo.


doplněno 10.08.16 23:18:

No a právě proto se dělají jističe, keré odepínají i N vodič :) http://www.bonega.cz/go.asp?o…z=elektro/pep_jistice_dpn.asp

A hlavní výhoda je ta, že cenově vychází +/- stejně jako obyčejný jistič.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.16 23:14

ano,tak nějak mi to říkal...přijde mi to lepší řešení,než všechna světla za jedním chráničem a potmě celý byt...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.08.16 12:37
avatar
Elektrikáři to znají ale pro jistotu dodám že se nechává jeden okruh mimo chránič pro zásuvku mražáku. Když odjedeš na dovolenou a něco shodí chranič, běží mrazák dál. Revizák je taky jen člověk a takové řešení většinou toleruje.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.