Mikrovlnný hubič škůdců, vysoušeč

Od: Datum: 10.08.16 12:46 odpovědí: 4 změna: 10.08.16 14:50

Zdravím Vás rádci,

mám menší prosbičku kolem stavby mikrovlnného zářiče pro potřeby hubení dřevokazných škůdců nebo pro vysoušení zdiva aj. Princip funkce mikrovlnky je mi celkem jasný. Nad pár detaily ale tápu. Hlavně co se týče vlnovodu. Byl by, prosím, někdo tak laskavý a sdělil mi vzorec nebo způsob, podle kterého se vypočítají vnitřní rozměry vlnovodu (a, b, L)? Předpokládám závislost na frekvenci magnetronu (tu bych zjistil z datasheetu). Rozměry jehlanu se volí podle ozařované plochy? Tady už je jedno jaké budou rozměry? Jde mi také o to, aby odražené vlny nepoškodili magnetron.

Věci na stavbu budu během pár dní mít a to ze staré mikrovlnky. Prakticky nebudu hrabat do elektroniky, jen vyjmu magnetron, udělám mu chlazení z PC větráku a zabuduji ho do vlastního krytu a k němu povedu od zdroje kabel.

Děkuji za pomoc!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.08.16 13:11

Obávám se,že ti to takto fungovat nebude.Především v MW je celý systém naladěn i s prostorem trouby,ve větším prostoru se mikrovlny rozptýlí a účinnost bude minim,ální.Pro tyto účely jsou daleko účinnější magnetrony a také nechybí určité zabezpečení.Vždyť zařízení může být škodlivé pro zdraví.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x

Datum: 10.08.16 14:12

Já si myslím, že to fungovat bude úplně normálně - pořád je to mikrovlnné záření o nějakém výkonu a pokud to ohřeje potraviny (vodu), bude to ohřívat i vzdušnou vlhkost ve dřevě nebo ve škůdci. Důležité je jen správně naladit vlnovod podle vlnové délky (frekvence je cca 2,45GHz). A od výkonu magnetronu se samozřejmě odvíjí i čas, po který bude objekt exponován. A že je zařízení škodlivé pro zdraví, to jste opravdu nemusel dodávat - samozřejmě, že JE škodlivé, ale jsme myslící bytosti, tak se podle toho musíme zařídit, že jo... Takže Vás prosím jestli máte k tématu nějakou cennou informaci, zdali byste ji mohl zveřejnit. Zajímá mě opravdu jen ten vlnovod. Už vím, že rozměry musí být teoreticky cca b = 2a, v praxi je to malinko jiné.

Datum: 10.08.16 14:11

Jak píše jabraka, ze staré mikrovlnky se poškození magnetronu bát nemusíte. Výkon 700W je nepoužitelný k vysoušení zdiva ani k hubení škůdců. Protože systém nebude uzavřený, nedochází k odrazům a ve vzálenosti 50cm od magnetronu je výkon 250x slabší! Výška vlny je tak malá, že třeba mravence vůbec netrefí, jednoduchým pokusem můžete ověřit Zkoušel jsem před cca 10 lety a zdivo se po 20 minutách tak, tak mírně ohřálo (o odpařování vody nemůže být ani řeč), zato tepelná pojistka zafungovala a magnetron vypnula.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 10.08.16 14:50

No moc jste mě nepotěšil! Ale pojďme se nad tím zamyslet. O co silnější můžou být zařízení např. v tomto odkazu? http://www.holzfragen.de/seiten/mikrowelle.html

Myslím, že o moc ne, protože jinak by vyhodily jističe v celém domě. A že tam těch mikrovlnek nemá málo. Musí v tom být přeci jiný fígl! Ano, ta odrazivost a vlnová délka hraje roli, proto je v mikrovlnce otočný talíř, jinak by byla místa na jídle, která by nebyla vůbec ohřátá.

doplněno 07.09.16 09:51:

Mohlo by tedy pomoci, kdybych kolem trámu položil plechy, které by způsobily odraz vln a zvětšily tak šanci na zasažení cíle? Co na to říkáte?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.