Jak vybrat KVALITNÍ gramofon?

Od: Datum: 09.08.16 09:50 odpovědí: 19 změna: 10.08.16 16:33

Zdravím,

chtěla poprosit o pomoc při výběru gramofonu, je to dárek. Měl by být značky Pro-Jet, na přehrání staraších i nových desek, hlavně kvalitní zvuk. Vím, že ceny se pohybují od 5 tis. až po 100tis. Chci něco kvalitního, takže cenu úplně neřeším teda pokud to nebude sestava za 50 tisíc :)

Děkuji za pomoc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.08.16 10:11
avatar

Neptejte se zde...

Vemte do ruky svou oblíbenou a nsposlouchanou desku...a zajeďte do poslechového studia. Tam Vám uvaří kávu...a můžete třeba 2h poslouchat a porovnávat co je pro Vás to pravé.

Gramofon za 50tis být určitě může (ale nemusí), ovšem pokud "sestavou" rozumíte celý poslechový řetězec, tak to 50tis Kč bude téměř jistě, spíše více. Jinak z gramofonu "to nejlepší" nedostanete.


doplněno 09.08.16 12:44:

To že se má jednat o dárek jsem si nevšiml..To je opravdu dost odvaha a osobně bych být obdarovaným nechtěl. Toto jsou opravdu věci, které by si budoucí "majitel-posluchač" měl vybírat sám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 09.08.16 10:25

Pro kvalitní poslech Vám postačí gramo kolem 4 500 kč - stereo zesilovač cca 8 500 kč - reproduktory regálovky cca 7 000 kč, nebo sloupové cca 15 000 kč ( nové komponenty).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.16 11:10

Šel bych do gramofonu Tesla Litovel (klidně i staršího). Myslím si, že to byla špička ve světě, od které se učila většina konkurence věhlasných světových značek. Nyní je to spíše módní záležitost pro snoby, než pro vážný poslech muziky. Už i kotoučové magnetofony měly věrnější reprodukci (pokud nebyl degradován záznam kopírováním).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 09.08.16 11:22

Kde by kotoučové magnetofony vzaly věrnější reprodukci? Ty studiové REVOX, TEAC ano, ty ostatní normální. Na dnešní dobu nic moc. Odstup signál šum od dnešního DVD popř. staršího CD hodně vzdálené. Ani gramofonová deska není lisována v takové kvalitě, která by dnešním médiím mohla konkurovat. Vývoj jde dál a co by už není srovnatelné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 09.08.16 11:56

vanad1:

Samozřejmě, že i ty nejlepší magnetofony pro domácí použití ani z daleka nedosahovaly kvality gramofonu, vždyť i norma Hi-Fi byla pro magnetofony mnohem mírnější hlavně v kmitočtovém rozsahu, dynamice a odstupu šumu.

-kterým současným médiím gramodeska nemuže konkurovat?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 09.08.16 12:24

Vždyť jsem to napsal: DVD popř. CD.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 09.08.16 12:40

vanad1:

pokud bude vzorkovací kmitočet takový jako je, tak CD a DVD nemohou konkurovat vinylové gramodesce. V těch vysokých kmitočtech na současných médiích hodně chybí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vernon
Datum: 10.08.16 15:24
Pro-Ject jsou gramofony z Litovle...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.16 11:13
avatar

Kvalitní gramofon neznamená spoustu s*repitiček, zvihátek apod.

1.Motorový pohon musí mít stabilní otáčky a nesmí přenášet zvuk na desku.

2.Kvalitní raménko , které zvládá jemně kopírovat drážky na desce a zároveň dráhu drážky.

3.Elektromagnetická vložka s jehlou, nejlépe diamantový hrot. U něj zase záleží na tvaru hrotu.

Pokud má tyto vlastnosti, tak na vzhledu zas tak nezáleží. A právě ty levné méně kvalitní značky lákají na vzhled oko kupujícího.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: osel59
Datum: 09.08.16 12:40

Kupovat kvalitní gramofon jako dárek je docela odvaha. Určitě bych s ním nebo třeba s jeho kamarády výběr konzultoval a nehrál si na překvapení. Budoucí majitel má určitě své představy, zejména pokud je audiofil a vlastní navazující řetězec audiokomponentů (předzesilovač s korekčním zesilovačem pro MM nebo MC přenosku gramofonu, výkonový zesilovač, reprobedny příp. sluchátka) určité kvalitativní třídy. Značka Pro-Ject je velmi dobrá volba a myslím, že typ 1Xpression Carbon Classic určitě neurazí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: osel59
Datum: 09.08.16 13:14

Ještě doplním odkaz na stránky, kde si lze dost výrobků prohlédnout a porovnat

http://www.luxusni-elektronika.cz/gramofony-c113?page=2

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 09.08.16 13:23

Není to jen o gramofonu. Ten je samostatný prd platný. Další desetitisíce dáte za předzesilovač, zesilovač a reprosoustavy.


doplněno 09.08.16 13:29:

Ještě více peněz dáte za důležitější věci v řetězci komponentů než dáte za gramof.šasi.


doplněno 09.08.16 13:40:

Nechci nějak radit ani přesvědčovat, ale pokud obdarovaný není fajnšmekr na hudbu a trvá na gramofonu, tak bych koupil gramofon se zesilovačem a k tomu regálové reproduktory. Osobně bych volil pro kvalitní poslech cd přehrávač, stereo zesilovač a repro. Do 25 000 kč se vejdete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 09.08.16 14:09

Abych byl konkrétní k sestavě s gramofonem, tak podle mne levně vychází tato sestava.

Gramofon: Marantz TT-5005 asi 6000 kč ( gramofon s předzesilovačem)

Zesilovač: Marantz PM 5005B cca 7300 kč

Reg. reproduktory : Cambridge audio SX 60 7000-8000 kč-pár

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.16 15:02

Paráda. Chtěl jsem tady rozpoutat bouřlivější diskuzi na toto téma (proto to srovnání – chtěl jsem dát srovnání s mp3, ale to by bylo dost bijící do očí) a to se podařilo.

Ano, zapomenul jsem uvést, jaké kotoučové mag. Měl jsem na mysli studiové kotoučáky (nejvíce osobních zkušeností mám pouze se vzpomínanou značkou Revox, kterou jsem několik desitek let používal). Stejně jako u kotoučáků tak i gramofonů, ne každý model spadal do třídy Hifi. Studiové cívkové mag. do této skupiny spadaly, běžné cívkové mag. se jim později velmi vyrovnávaly, nebo se daly relativně "jednoduše" upravovat a vylepšovat jejich vlastnosti, které je posouvaly kvalitu reprodukce do hifi třídy. Samozřejmě za předpokladu při použití kvalitního média.

Teď objasnění, proč si myslím, že je kotoučový mag. věrnější na poslech. Budeme uvažovat, že je deska vyrobena v nejlepší jakosti (dobré vyrobená předloha, materiál,...) i to samé budu předpokládat u nahraného cívkového pásku. S jejich používáním (přehráváním) se zhoršuje jejich reprodukce, když se budeme bavit v termínech kmitočtový rozsah. U vinylové desky je tento neduh velmi kritický (zase předpokládám, při přehrávání na kvalitním gramofonu s dobrou přenoskou). Už při 10 přehrání vinylu se u nahrané skladby zdegradují vysoké kmitočty (omezí, nepřenesou se). Dle mých dávných měření to bylo velmi markantní i o 5khz. Na nízké kmitočty to u vinylu nemělo vliv. Tento neduh "stárnutí" je samozřejmě i u pásku, ale není tak výrazný jako u desky a neomezuje tak rapidně kmitočtový rozsah. Takže ve výsledku i s nekvalitním ne-hifi kotoučákem jsme na tom pořád lépe (u magnetofonu je omezení v nižších kmitočtech 30Hz). CD médium je v dnešní době asi uživatelsky nejkomfortnější médium (troufám si říci, že i jedno z nejkvalitnějších), které při přehrávání "zvukově" nestárne (bavím se teď o lisovaných cd). Jediná nevýhoda je při jeho výrobě a převodu analog zvuku do digitální podoby (A/D převodníky a jejich kvalita) pro uložení na CD, kde je jeho kmitočtový rozsah daný již z výroby – kvatizačním krokem a jeho vzorkováním. Takže také určité omezení. To u gramodesky není.

Samozřejmě, že na následnou reprodukci má vliv další sestava zesilovač (jeho pracovní třída)-repro. Ale nyní se diskutuje o přenosových médiích pro uchování audio zvuku, takže to do toho nyní nezahrnuji.

V době internetu stejně většina lidí poslouchá muziku v tak komprimované formě, že většina posluchačů ani neví, jakou má mít nahrávka kvalitu. Tudíž posluchač nedokáže posoudit, co je správně. Nebavím se teď o lidech, kteří hrají na nějaký hudební nástroj...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 09.08.16 16:03

Nejde jen o to že CD je omezeno vzorkovacím kmitočtem, jde hlavně o to, že horní hraniční kmitočty jsou vzorkovány jenom dvěma vzorky, to znamená že při převodu do analogu jsou všechny vysoké kmitočty se shodným průběhem, využívá se toho, že běžnému uchu je to jedno, ale fajnšmekr rozdíl pozná okamžitě a proto mu vinyl nebo jakýkoliv jiný kvalitní analogový záznam bude vždy znít lépe.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 09.08.16 16:28

Nevím co si mám představit pod pojmem, ze jsou vzorkovány dvěma vzorky. Co si pamatuji tak, když fa Philips dělala specifikaci CD, tak jeden vzorek je vyjádřen 16b. To je celkem dost, v porovnání např. s dnešními DAB tunery...

Ale zpět na začátek, pořád jsou tyto vysoké kmitočty nějak vyjádřeny (mají určitou dynamiku), kdežto u několinásobně přehrané desky je amplituda těchto kmitočtů tak potlačena-zmenšena (z důvodu opotřebené mechanické drážky), že se nepřenese ani do zesilovače. Teď záleží, kdo uslyší rozdíl, každé ucho je jiné. Kdežto měřící přístroje měří přesně.

Ale i CD technologie je již zastaralá. Jak tady někdo psal, je tady DVD audio, které má parametry několinásobně lepší, které jsou vyžadovány v profesionální technice. Jednoho času tady bylo SACD, které se moc mezi lidi nerozšířilo (asie na tom byla lépe), co si vzpomínám tak na tom bylo parametrově ještě lépe, než DVD.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 09.08.16 16:42

Vzorek je samozřejmě specifikován 16bity, ale to vyjadřuje jen velikost amplitudy, ale co její průběh? Jak asi rozliším 20kHz signál například zdali je to pila, sinus, nebo obdélník když to navzorkuju 44100x za sekundu? To mám zhruba dva vzorky a ty moc o průběhu signálu nevypoví ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.16 16:56

Jo takto to bylo myšleno. Ano, to je samozřejmě pravda. Jen pro ověření jsem šáhl do šuplíku pro kalkulátor a zkoušel jsem to počítat různé kmitočty. Pro nejvyšší to tak bez debat vychází.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.08.16 16:33
avatar

Pro slušný přenos by gramofon měl mít gumičkový náhon přímo na talíř.Ne poháněcí kladku .Pak je kvalita dále určena použitou vložkou,která by měla být magnetodynamická,ne krystalová.Většinou býva doplněn předzesilovačem pro přenosku.(Vložka Schure,nebo i Tesla Litovel)K tomu slušný zesilovač.Pokud se sežene NZC431 TESLA ,úplně vynikající.Doplněna třípásmovými bednami z TESLA Valmezu a za pár korun je velká spokojenost.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.