Zapojení článků do clusteru - sériovo paralel

Od: Datum: 30.07.16 21:16 odpovědí: 4 změna: 01.08.16 19:57

Když mám např akumulátor z m x n článků, kde články jsou jednak paralelně, tak i sériově. M je počet objektů (nemusí to být jen články, ale ntice z paralelně spojené články) v sérii a N počet objektů zapojených paralelně (nemusí to být jen jednotlivé články, ale mtice sériově zapojených článků), tak mě zajímá, jaké jsou výhody zapojení, když jsou články nejprve paralelně spojené a to celé v sérii a nebo když jsou spojené sériově a ta zapojena paralelně.

A konfigurace, kde se série i paralely opakují vícekrát než jednou, jsem vynechal, existuje něco takového v praxi?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: anonym0
Datum: 31.07.16 07:09
Ano, takove konfigurace clanku se pouzivaji. Paralelni razeni zvysuje maximalni dodavany proud a seriove razeni zvysuje napeti.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 31.07.16 08:16

Výhody a nevýhody se projeví hlavně když nastane nějaká krizová situace (třeba vnitřní zkrat článku - je rozdíl, jestli se při něm uvolní energie jenom z toho jednoho zkratovanéh článku, nebou současně do něj poteče proud z deseti paralelně připojených článků), nebo při dobíjení celé sestavy (v seriích článků mohou být některé rozbalancované a pak hrozí poškození přebíjením).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 31.07.16 08:26

Proto jsou pro paralelní řazení vhodnější Li-XX a pro seriové Ni-XX, jakmile se řadí Li-XX seriově tak potřebují balancer a pokud Ni-XX paralelně, tak se musí přesně vybírat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.16 19:57
avatar

Já to trochu doplním. Při rozbalancování seriově zapojených článků nehrozí jen jejich poškození. Při vybíjení větším proudem, dojde k dřívějšímu vybití toho nejslabšího článku, a ten začne být ostatními články v serii nabíjen ale přepólovaně. A může dojít k výbuchu článku. Všechno je tak trochu magie, záleží na tom, v jaké kondici je ten nejslabší článel, a na tom, kolik energie zůstalo v těch lepších atd. Bohužel, už jsem těch vyhořelých a vybuchlých článků pár viděl. A nepomáhají ani paralelní diody.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.