Jakou navigaci pro turistiku

Od: Datum: 06.07.16 14:11 odpovědí: 6 změna: 07.07.16 11:19

Jakou si mám koupit navigaci na pěší turistiku? Na trhu je mnoho modelů, mají hodně funkcí, které vůbec nevyužiji. Stačil by mně nějaký základní model, ale kvalitní, abych se v lese neztratil. Děkuji za odpověď. Ťumenn.:)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.07.16 14:24
Ohodnoceno: 0x
 
Od: lego®
Datum: 06.07.16 15:59
avatar

A nestacila by mapa?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laso69
Datum: 06.07.16 16:07

A co třeba v mobilu MAPY CZ?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.07.16 19:11
avatar

Souhlasím s odpovědí Lega, podle mne je lepší mapa.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.16 05:09
avatar
Do Černého lesa, tam co je bludný kořen bych volil papírovou mapu max s buzolou. Jinde stačí mobil a mapy.cz.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.16 11:19
avatar

S navigací v mobilu zkušenosti nemám, ale myslím, ža to skutečnou navigaci nemůže nahradit.

Do nedávna se dalo sehnat tak zvané PDA s GPS přijímačem. Do tohoto zařízení se daly nainstalovat nejrůznější navigační programy (jak silniční (IGO), tak turistické (OZIexplorer)). V tom OZI se dají používat jakékoliv mapy, třeba i naskenované z map papírových (po t. zv. "kalibraci"). Dají se předem v PC naplánovat a následně překopírovat do navigace libovolné trasy (i mimo cesty), po kterých Vás pak navigace vede (podobně jako navigace silniční), což (myslím) u mobilu asi nepůjde. Na rozdíl od mapy papírové okamžitě zjistíte, když z trasy uhnete.

Ovšem některé z těchto PDA reagovaly až na pohyb nad 5 km/hod, což je pro turistiku docela problém. Taky bylo nutné mít náhradní zdroj, protože vestavěná baterie vydržela jen pár hodin (v autě bezpředmětné, v lese dost omezující). Bohužel, s příchodem navigací v mobilech se tohle šikovné zařízení z trhu vytratilo.

Rozhodně nejsem odpůrcem papírových map, ale navigace má řadu výrazných schopností, které mapy mít nemohou. Jako tu velmi podstatnou bych označil, že Vám ukáže přesně místo, kde skutečně jste. Máte tak pevný výchozí bod. Takže když se ztratíte, není problém se zase najít. Jestli se po této informci budete orientovat podle lišejníku, papírové mapy, či mraveniště, nebo využijete dalších možností navigace je už na Vás.


doplněno 07.07.16 11:28:

Ano, pro celkovou orientaci v krajině je lepší papírová mapa. Ovšem je většinou dost velká a neustálé skládání a rozkládání je nepraktické a mapa tím dost trpí. Navigace se vejde do kapsy, či do dlaně, a pro detailní orientaci je výhodnější. Nahradí i tu buzolu.

Nejlepší je mít u sebe obojí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.