Zapojení LED diod

Od: Datum: 03.07.16 19:45 odpovědí: 4 změna: 03.07.16 22:37

Zdravím,

otázky tohoto typu tady asi máte často, ale já nemůžu najít, jak to provést.*bzum*

Našel jsem si ledku (If-2 mA; Ud-1,8 V), celkem mi vyhovuje, šetřím místem a chci jich zapojit 6 - sériově, dám tam asi 9v baterii, jestli vás napadne vhodnější (nebo menší), budu rád. Nedokážu zpočítat jaký tam má být odpor, je to trapné, že nezapojím ledky, ale fakt už nevím.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.07.16 19:49

Pokud budou zapojeny sériově, sice budou svítit o trochu méně (možná by stálo za to vyzkoušet svit jen s 9ti LED - možná by svítili lépe), jinak rezistor v tomto případě není třeba.

Ohodnoceno: 2x

Od: host
Datum: 03.07.16 19:53

Zkuste počítat: jedna LED potřebuje pro rozsvícení napětí Uf = 1,8 V. Pro šest ledek je to U = 6 * 1,8 = 10,8 V, což je víc, než vám dá 9 V baterie, takže všech šest v sérii svítit nebudou.

Když použijete 5 LED po 1,8 V, bude to přesně 9 V, ale jakmile se baterie trochu vybije, napětí klesne a LEDky opět zhasnou.

Pokud jich chcete všech 6, můžete dát tři a tři v sérii, takže budete mít dvě větve: v každé bude celkové napětí pro 3 LED třikrát 1,8 V, což je 5,4 V a zbytek se bude muset srazit na odporu.

Odpor R se vypočítá z rozdílu napětí 9 - 5,4 = 3,6 V. Píšete, že máte nízkoodběrové LED s If = 2 mA (obvykle mívají 20 mA), což je 0,002 A. Odpor vypočítáte podle Ohmova zákona R = U/I ve vašem případě R = (9 - 5,4)/0,002 = 3,6/0,002 ohmů... atd.. Tyto větve a také tedy odpory, budete mít dvakrát.

doplněno 03.07.16 20:35:

tedy: je to jen teorie, záleží na tom, jaké opravdu máte LEDky, jestli to nejsou jenom nějaké obecné katalogové údaje. Záleží na tom, jaké LEDky skutečně máte. Je dobré si zapojení vyzkoušet někde na stole, místo odporu dát trimr nastavený na největší napětí a pak odpor pomalu a postupně snižovat, měřit proud, aby proud LEDkou nepřekročil maximální nebo doporučenou hodnotu, u vás 2 mA, protože pak by zasvítily jasně, ale naposled. Pak si ještě pro zajímavost změříte napětí na všech LED a nakonec obvod vypnete a změříte nastavenou hodnotu odporu trimru.

Pak si zvolíte nejbližší vyráběhou hodnodu rezistoru a ty si pak koupíte nebo vyštracháte v zásobách v šuplíku.

Při vybíjení baterie bude napětí postupně klesat, ale LED budou stále svítit, jen jimi poteče trochu menší proud, až do doby, kdy už budou svítit málo, ale přeci, a pak vyměníte baterii. S 2 mA LEDkami by to mohlo svítit docela dlouho, záleží na kapacitě baterie (uvádí se v mAh, tedy miliampérhodinách)-

Ohodnoceno: 4x

Od: tedy
Datum: 03.07.16 20:10

Díky moc, geniální řešení, něco jsem taky zkoušel počítat, ale šla mi z toho hlava kolem:)

Od: somi®
Datum: 03.07.16 22:37

Já jsem nedávno našel na internetu výpočet odporu, dokonce je to i on-line:

Napájení LED diody - baterie

Našel jsem:
Předřadný odpor [R]:
Jak se píše o pár řádků výše, tak se LED dioda zapojuje na napětí U=1,5-3,5V, ale ne vždy můžeme diodu zapojit na napětí, které potřebuje, tento problém řeší předřadný odpor, který snižuje napětí a díky němuž se LED dioda nespálí, i když ji zapojíte např. na 5V, je to tedy velmi užitečná pomůcka bez které by se elektrické obvody neobešly. Problém ale je, že potřebujete znát přesnou "velikost" hodnotu předřadného odporu "jednotka Ohm", kterou můžeme vypočítat podle těchto vzorečků:

Zapojení jedné LED diody "určené pro U=1,5V a I=20mA" na napětí 5V:
U zdroje=5V
U diody=1,5V
I diody=20mA =0,02A
R = (Uzdroje - Udiody) : Idiody= (5-1,5):0,02 =3,5:0,02 =175 Ohmů
pokud tedy máme diodu která je na 1.5V a chceme ji zapojit tam, kde máme 5V ( třeba v počítači ) použijeme rezistor 175 ohm.

Sériové zapojení dvou LED diod "určených pro U=1,5V a I=20mA" na napětí 5V:
U zdroje=5V
U diod=1,5V
I diody=20mA =0,02A
R = (Uzdroje - (Udiody1+Udiody2)) : Idiody= (5- (1,5+1,5)):0,02= 2:0,02= 100Ohmů

Paralelní zapojení dvou LED diod "určených pro U=1,5V a I=20mA" na napětí 5V:
Uzdroje=5V
Udiod=1,5V
Idiody=20mA =0,02A
R = (Uzdroje - Udiod) : (Idiody1+Idiody2)= (5-1,5) : (0,02+0,02)= 3,5-0,04= 87,5 Ohmů

-------------------------
on-line výpočet:

http://ledcalc.com/

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.