Jak zvětšit obraz v HD rozlišení?

Od: Datum: 13.06.16 21:34 odpovědí: 9 změna: 16.06.16 21:18

Dobrý den. Většina TV stanic vysílá již v HD rozlišení, ale tím pádem mi někdy chybí na televizi po stranách kusy obrazu - svislé tmavé pruhy.

Některé TV stanice vysílají současně v HD i v SD rozlišení, tak si mohu pak přepnout na SD rozlišení - když jsou v HD pruhy, pak je obraz na TV přes celou obrazovku v SD vysílání - myslím, na šířku.

A měl bych dotaz, zda by šla televize v nastevení nastavit tak, aby byl obraz vždy přes celou obrazovku na šířku v každé stanici při rozlišení HD.

Některé programy ale jsou přes celou obrazovku v HD, ale nevím proč některé nejsou - chybí boční pruhy.

Myslím, že je to možnost 4:3 nebo 6:9 - co vybrat?

Děkuji za případné nápady.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 13.06.16 21:40

Dobrý den, myslím, že nejde o HD či ne, ale o rozdíl v pořadu natočeném (vysílaném) v poměru 4 : 3 (pruhy po stranách obrazovky) a pořadem v 16 : 9. Já to řeším tak, že mám přes DO nastaveno pro formát obrazu Automaticky - a vše je přes celou obrazovku. Zdravím!

doplněno 14.06.16 19:20:

DO = dálkové ovládání a tam mám tlačítko pro různá nastavení obrazu (a já si tam vybral Automaticky). Ta Vaše TV je nová? Nebo to dříve takto nebylo a stalo se to až později? Co píše k problému (nastavení obrazu) návod k TV? Není signál do TV veden přes settopbox a tam je špatně nastaveno?

doplněno 15.06.16 19:31:

misa503 - pokud nastavení pro obraz v TV nepomáhá, tak hledejte toto nastavení v tom satelitním přijímači, protože signál jde do TV přes tento přístroj. Více už neporadím.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 14.06.16 18:35

Tak jsem vyzkoušel různá nastavení například při TV Barandov v HD, kdy opět po straně chyběl obraz. Nic nepomohlo. Nevím co to je DO nastavení. Já mám televizi Samsung, kde nic takového - Automaticky - nejde nastavit. Je tam nastavení přes celou obrazovku, ale ani toto nastavení obraz přes celou televizi neřeší. Prostě natočené vysílání v 16:9 se někdy objeví ty pruhy - chybí obraz po straně .

Můžete mi prosím napsat co to je DO nastavení?

Děkuji.

Od: jofa®
Datum: 14.06.16 20:03

Podívejte se v tv na nastavení - poměr stran. Pokud je dejte 16:9 - PAN / SCAN. Co máte za tv? Tuner v tv nebo set top box?

Ohodnoceno: 2x

Datum: 15.06.16 18:55

Zdravím. Mám televizi Samsung UE 32D 5500 - má HDMI 1.4, necelé 4roky.

Měl jsem na tuto televizi napojen satelitní přijímač Schwaiger-DSR 1080, HDD 80 GB bez HDMI - zde nešly žádné programy v HD, proto jsem zakoupil místo něj satelitní přijímač VU+SOLO2 s HDD 500GB v HD rozlišení, HDMI 1.4

Dále mám k této televizi napojen další satelitní přijímač ( přes HDMI ) Humax iCord 500GB v HD rozlišení.

Na spojení DSR 1080 a TV nikdy pruhy po stranách nechyběly - protože vše bylo pouze v SD rozlišení.

Jak začalo HD vysílání, tak se občas začaly vyskytovat u některého vysílání v HD pruhy jak na Humax, tak i na VU+SOLO2.

U některých stanic a programů je vedle vysílání v HD možnost příslušnou stanici a program pustit ještě v SD kvalitě ( např. ČT1, ČT2 ...), pak je obraz přes celou obrazovku a žádné pruhy po straně nejsou.

Většina pořadů a stanic jde v HD rozlišení ale přes celou obrazovku, bez chybějících pruhů obrazu.

Na DO jsem žádnou možnost nastavení - obraz - automaticky - nenašel. V nastavení TV také ne.

Hlavně se mi jedná o KINO BARANDOV, tam je velmi často film v HD s pruhy po stranách. Bohužel KINO BARANDOV již nejde naladit v SD.

Tak nevím, zda se s tím chybějícím obrazem - někde - dá něco dělat.

Když neměl satelit možnost HD, tak žádné pruhy se nikdy neobjevily.

Vše začalo - pruhy - až od vysílání v HD.

Děkuji za případné rady.

Možná je to u mě někde ve špatném nastavení, ale zatím se mi nepodařilo - zkusmo - objevit nápravu.

Jsem jen trochu lepší uživatel, tak nevím zda se mi to podaří - a zda to vůbec lze.

Datum: 15.06.16 20:41

Děkuji za rady. Ono se toto těžko radí. Našel jsem na satelitním DO pod krytem dole klapku a má možnosti obrazu : oříznutý, svislé pruhy, automaticky. Bylo tam automaticky, tak to budu zkoušet, až bude obraz na boku při HD chybět, třeba to pomůže. Pod tímto krytem jsou klapky-malá tlačítka , která se nepoužívají běžně.

Zjistil jsem, že mi jde v podstatě všechno v HD přes celou obrazovku, jen film Colombo na Kino Barandov má oříznutí, ale třeba je to typem vysílání, jinak jiné programy-filmy - na Kino Barandov ořízlé nejsou.

Hlavně, že vše celkově jinak funguje.

Děkuji za snahu mi pomoci. Opatrujte se.

Od: jofa®
Datum: 15.06.16 20:56

Nojo, tak vám to chodí normálně dobře. Ten Barandov tam měl a bude mít určitě další starší filmy 4:3. To si samozřejmě můžete zvětšit, tlačítko naleznete, ale budete mít oříznut obraz nahoře a dole,

Ohodnoceno: 0x

Datum: 15.06.16 21:07

Na ten film to přežiju-oříznutí. Jen jsem se zeptal. Na fórech jsem později zjistil, že se se starým filmem nedá nic dělat. Nechce se mi zvětšováním deformavat celý obraz. Takže dobrý.

Datum: 16.06.16 21:18

Zdravím. Nakonec se mi podařilo najít ( naladit ) TV Baradov bez HD a Kino Barandov také bez HD a to samé u dalších programů. Takže mám nyní u většiny programů možnost volby sledování - s HD či bez HD. Na TV obrazovce to je z mého hlediska jedno s ohledem na kvalitu obrazu. Nevidím ve vysílání v HD či bez HD žádný rozdíl.

Na některých programech s HD jdou některé filmy po stranách oříznuté, ale na programech bez HD jdou tyto filmy přes celou obrazovku na šířku i výšku.

Zapínám vše nejprve přes HD, ale když se mi objeví obraz oříznutý po stranách, tak se podívám, zda jde přepnout program bez HD. Jde-li, tak jej přepnu a hned mi jde obraz bez svislých pruhů. Šlo mi hlavně o filmy na TV Barandov HD a Kino Barandov HD. Nikde jinde mi to zatím pruhy u filmů nedělalo při vysílání v HD. Otázkou je do kdy budu moci naladit příslušné programy jak v HD tak bez HD. Zatím to jde - co potřebuji.

Datum: 13.06.16 23:26

Je tam spousta možností - poměry stran, způsoby ořezávání a roztahování. Prostě vyzkoušejte všechny kombinace, než vám to bude vyhovovoat.

Ohodnoceno: 3x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.