Co určuje, kolik el. proudu teče do cíle?

Od: Datum: 10.06.16 14:47 odpovědí: 7 změna: 10.06.16 18:40

Měl bych dva příklady, a kdo tomu rozumí, toho bych proprosil o vysvětlení, když mám mobil, u kterého je originální nabíječka na 750mA, ale na mobil připojím nabíječku na tablet která je na 2A, není to pro mobil/jeho baterku špatné? Kde je strop pro maximální nabájecí proud? Co by se stalo, kdybych připojil ještě výkonější nabječku z jiného tabletu na 3A, a nebo si mobil bere pouze těch 750A i v případě té nejsilnější nabíječky s 3A?

A druhý příklad, když mám LED čip, u kterého je napájecí napětí 4V a proud 0,02A, mohu využít staré nabíječky na mobil, která má 4V ale je tam napsaný proud 0,5A a pomocí ní tento čip zapojit? Poteče tam je tolik proudu kolik LED potřebuje? nebo tam poteče těch 0,5A? nezničí se v konečné fázi ten čip? Co to určuje?
Jde mi o vztah napětí a proudu, a prosím aby odpovídali lidé co tomu rozumí.

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.06.16 14:58
avatar
Spotrebic si veme proud jaky potrebuje , na zdroji je napsany maximalni proud , ktery je schopny zdroj dodat.
Klidne muzete dat nabijecku 5V , 2A , mobil si veme na nabiti tolik kolik A zpracuje.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.06.16 14:58
avatar

1) nabíjecí proud si řídí mobil sám. Silnější nabíječka má tedy jistou rezervu, ale určitě nenatlačí do mobilu víc ampérů.

2) elektrický výkon je proud x napětí. Takže např. 100W žárovkou připojenou na 240V poteče stejný proud 0.4A, ať už je připojená na kilowattovou centrálu, stokilowattový agregát nebo gigawattový blok Temelína.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 10.06.16 15:26
avatar

i kdybys použil nabíječku s proudem jako elektrárna, pak se nestane nic, protože o odběru rozhoduje veličina, které se říká vnitřní odpor spotřebiče. Ten je daný a nezměnitelný.

To máš stejné, jako když vezmeš olověný akumulátor do auta. Články akumulátoru dokáží pustit proud 100 Ampér a zatočí startérem a rovnou celým motorem. Nebo v jiném případě stejné články stejného akumulátoru jen rozsvítí malou žárovku. Přes malou žárovku těch 100 ampér prostě neproteče, žárovka si je nevezme, protože má mnohem větší vnitřní odpor, než startér.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.06.16 15:42

Jo, takže vypsaný proud na trafu je pouze maximální možná hodnota, pokud to chápu. A ten odpor se značí v jednotkách Ohm jeslti se nepletu, super, uplně dobrý názorný příklad s tou Autobaterií. *placni*

Datum: 10.06.16 15:57
avatar

Jasně. Elektrotechnika není zase až taková věda, že ne? Tyhle úlohy se pořád točí kolem základního vzorečku Ohmova zákona I=U/R.

Hlavní věc je mít nabíječku, která umí pustit větší proud, než je nabíjecí proud tabletu. Jestli tablet potřebuje nabíječku 4V/0.5A, pak nemůžeš použít nabíječku 4V/0.3A, protože by sis takovou nabíječku zhuntoval a tablet nenabil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 10.06.16 18:40

figurek:

to zase není nejlepší příklad - nabíjení současných mobilů, tabletů a jiných podobných věcí, protože je to řízeno elektronikou, která nejen že chrání akumulátor, ale chrání i nabíječku, pokud je slabá tak nabíjí pomalu, nebo nenabíjí, ale rozhodně se nezhuntuje ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 10.06.16 15:26

Doplním ještě ten LED čip. Klasická LED dioda se chová jako dioda, tedy pokud napětí zdroje překročí určitou hodnotu (pro každou barvu jinou 2-4 V), tak se LED rozsvítí a začné jí protékat proud. Při dalším zvyšování napětí proud rychle poroste a LED se zničí. Proto je potřeba tento proud nějak omezit (seriovým odporem, nebo použitím ne napěťového, ale proudového zdroje).

Ohodnoceno: 4x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.