Hoří nám koaxiál

Od: Datum: 05.06.16 12:05 odpovědí: 26 změna: 11.03.17 17:25

Může někdo poradit - máme protaženou anténní šňůru na TV z obýváku do ložnice, nevím důvod a ještě jsem neslyšela, ale už 3 šňůra nám shořela. Seškvaří se jednak ve spoji a také u televize. Setkali jste se někdo s tímto problémem? Nevím jestli není problém v televizi, nedokážu si to vysvětlit. Než jsme TV přendali na druhou stranu pokoje bylo vše OK. Ještě že jsme nevyhořeli...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.06.16 12:29
avatar

No tak když jste málem vyhořeli, tak by to stálo už za návštěvu elektrikáře, protože pokud není anténa zapojena do elektriky, jak může hořet? Tohle nevím. Takže na vině asi budou zásuvky. Na druhé straně jste ji měli v pořádku, byla asi i správně dotažena, tak nic nehořelo. Jiné věci v té zásuvce neměly problém? Ale určitě se tu staví i někdo kdo rozumí elektrice.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jitkasa
Datum: 05.06.16 12:50

No to je to, anténní šňůra nemá nic společného se zásuvkou - není zapojena v zásuvce. Já jsem to v životě neviděla ani neslyšela a proto mě to nejde na rozum jak může tato potvora hořet, když není v elektrice. Jedná se pouze o tu část šňůry kterou jsme prodloužily anténu.

Datum: 05.06.16 13:01
avatar

Už jsem se s něčím podobným setkal. Ověřte si, jestli nemáte v zásuvce na ochraném kolíku fázi! Fáze by se tak dostávala přes ochraný vodič na kostru televize a přes uzeměný koaxiál do země. Na to není kabel stavěný a protékající proud nevydrží. Původní kabel je zřejmě silnější (nebo lépe udělaný), takže hoří jen ta slabší část anténní přípojky. Jestli nemáte doma zkoušečku (vadasku, fázovku...) zavolejte elektrikáře. POZOR! Tahle závada je životu nebezpečná! Do doby, než zjistíte o co jde tuhle zásuvku nepoužívejte!

doplněno 05.06.16 13:27:

mikihans - Vaše verze je asi pravděpodobnější. Kdyby byla fáze na kolíku, šlo by o tvrdý zkrat a vyhazovalo by to jistič (moje zkušenost). Tohle vypadá "jen" na omezený nežádoucí proud koaxiálem.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 05.06.16 13:14
avatar

Případně by to ještě mohl dělat přerušený PEN vodič, kdy se proud vrací právě po stínění koaxu. V každém případě soulasím, že je to životu nebezpečné a chce to prohlídku elektrikáře. Opakuji, elektrikáře, ne souseda, co si dělal sám elektriku, protože tomu "rozumí".

doplněno 05.06.16 13:30:

Vím že už to tu někdy někdo řešil, ani nevím jak to nakonec dopadlo, ale problém byl popsán tak, že při vytažení koaxiálu ze zásuvky nefunguje půlka elektrických zásuvek v bytě. Tam šlo opravdu o požár a o život.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: jitkasa
Datum: 05.06.16 13:49

Moc děkuji za odpověď, určitě zavoláme odborníka;)

Datum: 06.06.16 06:39
avatar

Odpovědi jste již dostala, ale promiňte, ve Vašem zájmu by mělo být elementární přemýšlení nastaveno tak, že když shoří anténní šňůra, tak se nepokouším připojit potom ještě další dvě...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ctenar*
Datum: 05.06.16 21:25

Těchto případů životunebezpečných zapojení zásuvek je zde na Poradně otřesně moc!

Proud v TV kabelu - vypojením přeruším proud

Vypadne proudový chránič při připojení antény
Jak připojit antenní kabel

a další ...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jitkasa
Datum: 07.06.16 21:02

Samozřejmě že máte pravdu, ale jelikož tomu rozumíme jak koza petrželi tak jsme myslely že je špatný koaxiál a jelikož jsme nový koupily u stejného prodejce a udělal to samé, tak jsme koupily jinde další ... no už vímě že to bylo špatně... no a navíc tady v místě nám zatím nikdo nepomohl, ani elektroservis - ten nás odkázal na firmu co montuje TV antény, no a tam zase nás odkázali na bytové družstvo...tak uvidíme kdy, kde a koho na to seženeme...

Datum: 07.06.16 21:42
avatar

To znamená, že v celém městě nemáte elektrikáře s vyhláškou 50? To Vám to opravdu stojí za to riziko? Aby to platilo družstvo? Aby se postaralo družstvo? Jela bych do jiného města a elektrikáře bych uplatila, poprosila, aby přijel hned, možná jste nepochopila, že vám - tedy celé rodině jde o život...chlapi, co tomu rozumí, Vám to tu jasně napsali. A to i s výstrahou. A snad na tom nejsme jako za socíku, kdy jsme chodili žebrat k melouchářům...Neuvěřitelné, doufám, že nemáte malé děti...a že máte dost peněz až vyhoří byt, pojištovna odmítne platit za takových okolností...dosud jste měli štěstí, ted už je to lehkomyslnost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jitkasa
Datum: 08.06.16 01:30

Nevím, ale zřejmě si myslíte že jsem malomyslná a tudíž Vás mohu ubezpečit že jsem zcela normální, jen jsem zde podala žádost o pomoc, jelikož se nemontuji do něčeho čemu nerozumím... Je samozřejmé že sháním kompetentní osobu ne elektrikáře, ale revizáka a určitě bych TV bez něj nezapojila! Pouze jsem odpovídala na poslední radu a psala co jsem vyřídila, tedy spíš nevyřídila, jelikož tam kde jsem byla se s takovou věcí nesetkali (a to byli elektrikáři a pod.) a posílali mě dál, tak nevím proč se toho chytáte a píšete mi tu takové bludy. Už Vaše první rada byla k ničemu, víte o tom asi tolik co já a tak je spíš neuvěřitelné co mi to tu píšete za moudra za které Vám děkuji a věřte že mám dost roků na to abych věděla co dělám.

Od: dam®
Datum: 08.06.16 02:12

Těsně nad ránem, Ahoj. Že vám vůbec stojí na to reagovat, ti jenž vám ani neradili, ale nastínili možný problém, na 90 procent mají pravdu i s možnými důsledky. Vám nastal problém - sehnat technika, elektro aby vás ujistil o pořádku, nebo chybě ve vaší el. instalaci, na to nepotřebujete revizního technika, tohle umí každý zběhlý elektrikář s základním vybavením. Zdůrazňuji - zběhlý elektrikář a né nějaký člobrda jenž si koupil jakýsi měřák který ani neumí zapnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.06.16 09:54
avatar

Na tohle se ani nedá odpovědět. Shánějte tedy revizního technika, který Vám řekne, co my všichni tady, že potřebujete elektrikáře. Nepsala jsem, že jste malomyslná, ale že je to lehkomyslnost. Vy jste nepsala, že nepouštíte vůbec televizi a tudíž nejste ohroženi. Jinak je to jen Vaše věc samozřejmě. Proč by nás tu vlastně mělo zajímat, jestli se něco stane. To máte pravdu.

Víte, že jsem se docela obávala, když dávali v televizi jak hořel ten byt a zemřeli tam 3 lidé, nejdříve se nevědělo jak to vzniklo, že je to něco jako u vás? Závada na elektrice. Od elektriky často hoří byty a domy, to byste se až divila. Ale říkají, že to byl asi výbuch.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jitkasa
Datum: 08.06.16 12:17

Tak raději neodpovídejte. Věřím že jste to myslela dobře, ale já byla u elektroinstalační firmy a na radu pana vedoucího jsem se obrátila na firmu co montuje antény, tam mě vedoucí řekl že se mám obrátit na elektrorevizního technika, jelikož je zřejmě špatně napojená - nějak propojena společná anténa s hromosvodem a tak postupuju podle rad odborníků. Věřte že mi to není jedno a starám se o nápravu! Jelikož jsme malé město, tak zde není takový výběr firem, cestování je pro mě problematické jelikož jsem invalidní a tak obcházím v místě a obvolávám co se dá a neberu to na lehkou váhu. Jen jsem zde nevypisovala vše, pouze jsem odpovídala pánovi na poslední odpověď a tudíž se mě Vaše psaní dotklo. Nemám potřebu Vám sdělovat všechny mé kroky a tímto naši debatu považuji za ukončenou a přeji pěkný den bez obav.

Datum: 08.06.16 12:43
avatar

Revizní technik nic opravovat nebude, maximálně po konzultaci s dalším elektrikářem navrhne způsob opravy - revizní technik je elektrikář s určitou vyhláškou - změří hodnoty a rozhodne zdali vyhovují nebo nevyhovují vystavení dokladu.

Obraťte se na solidního elektrikáře - OSVČ, řemeslníka.

Vaše smůla je, že máte neštěstí v neštěstí.to první, že ta závada vůbec nastala a ta druhá, že do firem do v kterých jste vkročila tak jste narazila na blba.

Ano anténa je - musí být pospojována s hromosvodem.

K elektrikáři není třeba jezdit, buď to zašlete objednávku - pokud to má v rámci webu nebo prostě a nejjednodušeji zavolejte. Solidní elektrikář by vám měl říci, že se přijede kouknout a upřesní datum.

Bohužel některé velké firmy, oslněna úspěchem takové "blbosti" jako hořící koax řešit nebude - protože za to nebude tolik peněz. Zvlástě pokud jde o stavební společnost.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bmbx®
Datum: 08.06.16 12:47

Tak mě jen napadá, určitě to je na odborníka, ale může to být problém pro specialistu na společnou anténu pokud tam je, ale to by mělo problém víc obyvatelů domu, nebo televizního opraváře, protože problém muže být v TV nebo pro lektrikáře pokud je problém v zásuvce. Pokud máte doma fázovku, tak můžete alespoň určit koho volat, pokud jí nemáte tak jí bude snad mít někdo ze sousedů, nebo ještě lépe multimetr.

V první řadě je důležité se podívat, zdali TV má třípramennou nebo dvoupramennou sí´tovou šňůru, neboli zdali je dvoukolíková, nebo dvoukoliková s dutinkou pro střední kolík, pokud je napájecí šňůra pouze dvouprámenné (ma jen dvoukolíkovou vidlici a střední kolík v zásuvce je volný, můžete problém v elektroinstalaci vyloučit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.06.16 18:43
avatar

Anténou to být nemůže, po připojení do jiné záduvky je to údajně v pořádku.

Zásuvka to dělat může, pokud je šňůra třípramenná a je stará ochrana nulováním. Stačí, když bude přerušený PEN před zásuvkou (kolík s dutinkou jsou spojeny). V tom případě si TV veme fázi normálně ze závky, ale okruh se neuzavře přes přerušený PEN, ale v zásuvce se přes dutinku N, spojenou s kolíkem vrátí ochranným vodičem zpět do TV na kostru přístroje. Následně pak proud teče stíněním koaxiálu do uzeměné antény. TV tak má fázi i "falešný" nulák a může normálně fungovat. Spoje koaxiálu nejsou na takový proud stavěny a proto se přehřívají. Tomu by nasvědčovalo i to, že nevypadne jistič, protože je proud omezený odporem spotřebiče (a toho koaxiálu), takže nejde o zkrat. Kdyby byla zásuvka připojená přes chránič, ten by určitě vypadl.

doplněno 08.06.16 18:50:

Novější TV mívají šňůry třípramenné. Setkal jsem se s případem, kdy starší TV léta fungovala bez problémů a po zakoupení nové TV začal po připojení vypadávat jistič. Ukázalo se, že je v zásuvce fáze na kolíku, což staré TV nevadilo, ale u nové s třípramennou šňůrou šlo o tvrdý zkrat fáze proti zemi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mkat®
Datum: 08.06.16 17:11
avatar

Pokial televízor používate,tak skúste elektrinu potiahnuť predlžovačkou ,z tej zásuvky ktorá vám fungovala.Samozrejme len do tej doby pokial to nepríde niekto opraviť.Len tak medzirečou tú anténu by som z televízora odpájal pri odchode z domu.

Na starších prístrojoch niekedy pomohlo otočiť zastrčku v zásuvke o 180 stupňov .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jitkasa
Datum: 08.06.16 19:04

Chci všem poděkovat, nakonec dnes došel elektrikář co dělá antény a další el.práce(nejdřív mě poslal za revizákem a ten mu to zřejmě vysvětlil), vše proměřil (podle měření je vše OK), dal silnější koaxiál a jakýsi mezikus na ochranu do televize, aby proud nešel do koaxiáliu - nerozumím tomu - no ale mělo by být vše v pořádku. Mám pro jistotu kontrolovat koaxiál jestli se nezhřívá, popř. ihned volat.Stálo to 8 set, ale věřím že už to bude v pohodě. Ještě jednou všem moc děkuji za účast a snahu pomoct a možná se tato diskuze bude také někomu hodit, i když raději aby ne, protože to co jsem si za nervák prožila, nepřeji nikomu. *modla*

Datum: 08.06.16 19:22
avatar

Nic ve zlém, nechci Vám kazit spaní, ale to se mi moc nezdá. Ano, existuje jakýsi oddělovací člen k anténě, který zabrání toku proudu z TV do koaxiálu, takže tento nebude hořet, ale podle mě je základní závada někde jinde a tímhle opatřením jste odstranila jen následek, nikoliv příčinu problému. Osobně bych nevolal "elektrikáře, co dělá antény", ale elektrikáře, co dělá bytové rozvody. Mezi těmi profesemi je docela velký rozdíl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 08.06.16 20:06

Panebože, co to bylo za "umělce"? Takovým jedincům bych zakázal činnost v oboru a poslal bych je k lopatě ! Jak píše magdon, odstranili možná následky, ale příčina zůstává. Pořád riskujete možná i život, teď možná nevyhoříte, ale mezi TV anténou něco je a oddělovacím členem už nic nebrání tomu aby to někomu ublížilo, předtím to ten koaxiál, alespoň zneškodnil zkratem ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.06.16 21:40
avatar

Všichni se tu shodli na elektrikáři...ale vypadá to, že jste měli opravdu zbytečnou starost...:-D mohl tam přijít i kuchař, výsledek by byl podobný. K ničemu.

doplněno 08.06.16 22:24:

jitkasa Datum: dnes 22:07

Já nejsem odborník, to jsem napsala hned zpočátku, to byli ti ochotní muži zde, odborníci, kteří Vám doporučili zavolat ELEKTRIKÁŘE, ne anténáře a podobné laiky a zdůvodnili odborně, PROČ.

Ovšem prominte jim, že Vám svými radami chtěli zachránit majetek a hlavně život. Pokud jste to chápala jinak, není to jejich problém, ani můj..dobrou noc.

doplněno 08.06.16 22:33:

Kdyby ten "řemeslník" byl opravdu elektrikář s vyhláškou, tak by jeho řešení zdější odborné rádce - elektrikáře .- nešokovalo, protože dál trvá nebezpečí urazu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jitkasa
Datum: 08.06.16 22:07

Drahá "dafino" ten pán byl mimo jiné elektrikář a kdybych jen tušila jaký jste právě Vy odborník, pozvala bych si Vás a určitě by jste byla k něčemu *pusa* ...

 

Od: bmbx®
Datum: 08.06.16 22:31

jitkasa:

ten pán si říká elektrikář, možná se tím i živí, ale váš problém nevyřešil v žádném případě správně, ale co je nejdůležitější, může to být pro vás nebezpečné...

V žádném případě vás nechci strašit nebo děsit, ale když někde pro nic za nic hoří koaxiál, tak to není legrace a odělovacím členem se to neřeší a rada že máte hlidat zdali se nehřeje je minimálně na facku *zed*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: golkos
Datum: 06.07.16 23:51
Ten kus co tam vložil je pravděpodobně oddělovač napájení antény za cca 100kč. Používá se v případě kdy má anténa zesilovač napájený po koaxu aby napětí (typicky dříve 12V 100mA nebo u DVB-T spíše 5V 50mA) neprocházelo do anténího vstupu ostatních TV v rozvodu. Anténí vstup u spousty starých TV běžně probíjel proti zemi při dotyku. Pokud byli na jedné anténě dvě TV v zásuvce s různou fází už to brnělo dost slušně a i příjem signálu byl horší. Přesto se nikde nic neupálilo. Nezaznamenal jsem zda je tato konkrétní TV s dvojkolíkovou zástrčkou nebo tříkolíkovou a zda je zásuvka vedená dvěma(spojený nulák s kolíkem) nebo třema dráty. Doma jsme měli dvě TV (resp. settopboxy) a DVB-T přijímač k PC za anténou byl zesilovač a pasivní rozbočovač. Napájení po koaxu ze settopboxu nestačilo tak byl adapter do zásuvky s výhybkou. Problém se slabým a kolisajicím signálem a probíjení od antény a celé PC (bedna, USB konektory, sluchátkové konektory, vše..) po doplnění oddělovače (obsahuje jen kondenzátor a tlumivku na feritu) bylo vše ok. Ovšem pokud u vás tekl koaxiálem takový proud, že opakovaně upálil kabel (i při vypnuté TV?) Tak se obávám, že tento oddělovač konstruovaný na nízké napětí a zanedbatelný proud problém nevyřešil jen oddálil další možné problémy. Pokud ten "elektrikář" neproměřil napětí a proud protékajicí mezi anténím kabelem a zeměním, anténím kabelem a antením vstupem TV a anténím vstupem TV a zemí tak nemohl odhalit a odstranit závadu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladislavkrejci
Datum: 11.03.17 12:08
Dobrý den,nemáte skříplí kabel dveřmi,nebo koax je volně po zemi?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: lego®
Datum: 11.03.17 17:25
avatar

Nic ve zlym, ale cekat na radu 3/4 roku uz by asi vyhoreli:-/

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.