Jak funguje žárovka?

Od: Datum: 03.06.16 13:19 odpovědí: 9 změna: 04.06.16 12:17
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ali
Datum: 03.06.16 13:23

Když se do žárovky podíváte pořádně, zjistíte, že mezi dvoumi drátky vede drobná "pružinka". Ta je z látky, která velmi špatně vodí. Elektřina, která proudí drátky ale proudí rychle, a tak se ona pružinak rozpálí a tím pádem rozsvítí.

Datum: 03.06.16 13:46

Ali, Ali *smich**haha*. Ty trpíš syndromem rozdvojené osobnosti?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.16 15:25
avatar

Žárovka svítí, protože ve drátech běhaj takový malý mravenci a na vozejku tam pořád dokola vozej to neptunium, víte?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 03.06.16 15:35
Blbost, chcípli by hlady. Žárovka svítí, když cvaknu vypínačem, přeci.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: 111®
Datum: 03.06.16 18:09

žárovka funguje tak, že to vlákno mění odpor. Když je studené je odpor malý a jak se rozsvěcuje /zlomek vteřiny/

tak se ten odpor zvětšuje a prod žárovkou kelsá. Nakonec dojde k jakémusi rovnovážnému stavu kdy se hodnoty ustálí /prou a odpor/ a proto žárovka hned neshoří, ale zůstane svítit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.16 19:34
avatar

Kliko a Ali, nebo KlikoAli , zásadní problém je v tom, že se příliš rozšířila doměnka, že žárovka svítí.

Poslední výzkumy však ukázaly, že je tomu jinak. Žárovky nevyzařují světlo, ale zato pohlcují tmu. Proto se jim správně má říkat pohlcovače tmy. Teorie pohlcovačů tmy dokazuje, že tma má hmotnost a je těžší a rychlejší než světlo. Základem teorie pohlcovačů tmy je tvrzení, že žárovky pohlcují tmu. Vezměme si pohlcovač tmy ve vašem pokoji. Jistě potvrdíte, že v jeho blízkosti je méně tmy než kdekoli jinde.

Čím větší pohlcovač, tím více tmy dokáže pohltit. Pohlcovače na parkovišti mají mnohem větší kapacitu než pohlcovač ve vašem pokoji. Stejně jako všechny věci má pohlcovač tmy jen omezenou životnost. Jakmile se tmou naplní, nemá kam další tmu pohlcovat. To se projeví tmavou skvrnou, která je v plném pohlcovači jasně viditelná. Tma, kterou pohlcovače pohltí, jde pak dráty do energtických závodů, které ji likvidují, obvykle za pomoci fosilních paliv.

Primitivním pohlcovačem tmy je i svíčka. Nová svíčka má knot bílý. Po prvním použití zjistíte, že v důsledku pohlcené tmy knot zčernal. Dáte-li do blízkosti fungující svíčky tužku, zčerná také. Je to proto, že kolem ní proudila tma do svíčky. Nevýhodou těchto primitivních pohlcovačů tmy je jejich omezený dosah. Existují i přenosné pohlcovače tmy. V nich má žárovka příliš malý objem, a musí se do její blízkosti proto instalovat odkladiště tmy, lidově zvané baterie. Jakmile se odkladiště zaplní, musí se vyprázdnit nebo vyměnit; potom může pohlcovač opět fungovat.

Tma má hmotnost. Ta se projevuje třením při přechodu tmy do pohlcovače a toto tření pohlcovač zahřívá. Proto není radno dotýkat se pohlcovače v činnosti. Ještě větší problémy jsou u svíčky: hmota tmy do ní musí proniknout pevným knotem místo průhledného skla. Tím se uvolňuje ještě více tepla a není proto vhodné sahat ani na fungující svíčku. Zahřívání pracujícího pohlcovače je pochopitelné. Stlačujete-li plyn, zahřívá se – a stejně se zahřívá i tma stlačovaná do drátů žárovky.

Tma je těžší než světlo. Plavete-li těsně pod hladinou, vidíte kolem dostatek světla. Ponořujete-li se hlouběji a hlouběji, všimnete si, že je kolem stále větší tma. Ve velké hloubce je tma úplná. To je proto, že těžší tma klesá ke dnu a lehčí světlo zůstává nahoře. Proto se také světlo a lehký v angličtině řekne stejně.

Zbývá ještě dokázat, že tma je rychlejší než světlo. Postavíte-li se v osvětlené místnosti před zavřenou skříň a otevřete pomalu dveře, uvidíte světlo pomalu pronikat dovnitř. Tma je však tak rychlá, že ji nikdy neuvidíte prchat ze skříně ven. Až tedy příště uvidíte žárovku, nezapomeňte, že to není světelný zdroj, ale naopak pohlcovač tmy.

Tma se sbira zarovkami, pomoci slozite site vedeni se transportuje do elektraren. Tam se ze tmy vyrabi cerne uhli, ktere se za obrovskych nakladu zakopava v Ostrave do hlubinnych dolu...

Ohodnoceno: 7x
 
Datum: 03.06.16 20:41
avatar

*haha*. S posledním odstavcem nesouhlasím. Jen technická, v Ostravě už patnáct let doly nemáme. Asi jsou už zaplněny tmou. Volné kapacity jsou na Karvinsku, to je kousek vedle.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 03.06.16 20:53

Tomu " kousek vedle" se jinak říká :"Chlup nadél".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.06.16 12:17
avatar

@promon: Pěkně vysvětleno *palec* ! Já fakt nevím, co dneska ve škole tu mládež učej, že nechápou tak jednoduché věci !

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.