Hučení v reproduktoru u zesilovače

Od: Datum: 22.05.16 17:25 odpovědí: 14 změna: 25.05.16 20:10

Zdravím, mám dotaz. Chtěl bych rozšířit své reproduktory, proto jsem oprášil staré reprobedny od gramofonu a k nim zesilovač. Vše v pohodě hraje, ale jedna ze dvou reprobeden po připojení hučí. Zesilovač má dva výstupy na konektor 2 P VK http://www.gme.cz/img/cache/8…konektor-2-p-vk-obrazek-1.jpg a to hučení dělá jeden z konektorů - na fotce je to ten s připájeným žlutým a zeleným drátem. Bedny jsou v pořádku, protože v pravém výstupu nehučí ani jedna. Nevěděl by někdo, co s tím? Hučení je dost hlasité a neustává ani po spuštění zvuku. Děkuji za případné rady.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.05.16 17:52
avatar

Je to síťový brum 50hz? Jestli má zesilovač symetrické napájení, může být vadný filtrační kondenzátor/y.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lukasr
Datum: 22.05.16 17:59

popravdě řečeno, se v tom vůbec nevyznám. Takhle zesilovač vypadá otevřený. Druhý výstup (s modrým vodičem nehučí).

Od: ben®
Datum: 22.05.16 18:47
avatar

Dobrý den, zkoušel jste ty drátky u patice znovu přepájet? Když vyměníte (zkušebně) pozici žlutého a modrého drátku, tak bude hučet která patice, resp. repro v ní? Zdravím!

doplněno 23.05.16 10:20:

lukasr - bohužel, takto Vám více neporadím. Chtěl jsem jen vyloučit špatné pájení u žlutého drátku či závadu v jedné patici. Toto je nyní vyloučeno, takže závada bude někde dále "po stopách" žlutého drátku - závada je pouze na jednom kanálu a není až na výstupu. Snad Vám ještě někdo poradí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lukasr
Datum: 23.05.16 09:55

Dobrý den, ano, po prohození žlutého a modrého drátku skutečně hučí patice pravá (se žlutým drátkem).

Datum: 22.05.16 22:28
avatar

hučení může způsobit špatné připojení zemí.Pokud se vytvoří na vstupu zesilovače zemní smyčka,pak se ozve hučení.Smyčka se odstraní odpojením země u některého konektoru na jedné straně kabelu.Ale nejprve je nutné přehozením kanálů zjistit,zda se hučení přestěhuje na druhý reproduktor.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lukasr
Datum: 23.05.16 09:56

Ano, hučení se skutečně přestěhovalo na druhou patici po prohození modrého a žlutého drátku. Jak bych měl tedy postupovat dále?

Datum: 24.05.16 16:46
avatar

Opatrným připojením vývodu ze zesilovače na jeden či druhý reproduktor vyeliminujeme chybu reproduktoru.Pokud je chyba v zesilovači,je potřeba zkusit přehodit vstupy do zesilovače.Tím zjistím,zda a který kanál hučení způsobuje.

Pak dej vědět.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lukasr
Datum: 25.05.16 12:18

V reproduktorech chyba není, protože hučí vždy ten, který je připojen k vývodu, do kterého je zapájen žlutý drátek. Ten jsem zkusil vyměnit s modrým a hučí opět reproduktor ve vývodu se žlutým drátkem. V cestě žlutého drátku není nic, je zapájen kvalitně do plošného spoje. Taky mě napadlo žlutý drátek odpájet úplně a modrý zapájet do obou vývodů, ale to by předpokládám už nebylo stereo.

Datum: 25.05.16 12:56
avatar

Podle fotky mi skutečně připadá problém v zemích.rozhodně by neměly být spojeny země vstupních konektorů s reproduktorovými výstupy.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lukasr
Datum: 25.05.16 13:01

Takže jak bych měl postupovat dále? Budu vděčný za jakoukoliv radu :)

Od: jofa®
Datum: 25.05.16 19:10

Takhle na dálku Vám to sotva někdo "opraví". Závada může být od vstupu, předzesilovače, korekce, až po koncový zesilovač. Musíte projít signálovou cestu a pokud na to nejste vybaven, tak to pro Vás bude nemožné najít. Měřákem porovnat napětí na obou kanálech v určitých částech obvodů atd. Prostě vyznat se v zapojení co a kde k čemu je. Svěřit někomu, kdo se vyzná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lukasr
Datum: 25.05.16 19:31

Já jsem měl na mysli spíš to, jak uživatel Jabraka psal o tom, že by neměly být propojeny země. Ještě to bych vyzkoušel upravit, jenže nevím jak. A kdyby ani to nepomohlo, tak bych to svěřil odborníkovi.

Od: jofa®
Datum: 25.05.16 20:10

To je fakt těžký poradit, když přesně nevíte, jak obvody fungují a k čemu jsou. Zjistit na vstupu, který kanál je dobrý a po tom špatném jít, nejdřív optickou cestou, jestli není někde poškozen spoj či nějaký "zkrat" v signál. cestě, studený spoj atd. Když balanc potenciometrem zeslabíte "hučící" kanál, hučení se zeslabí, nebo to je stejný? Potom může být vada až v koncovém stupni, ale opravdu to se musí být u toho.


doplněno 26.05.16 08:27:

Teď na to koukám podrobněji a je to nějaký divný "stereo". Postrádám tandémové potenciometry.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.