Kolébkový spínač podsvícený, jak zapojit?

Od: Datum: 19.05.16 00:30 odpovědí: 15 změna: 19.05.16 15:27

prosím vás o radu,

na lampičce mám klasický jednoduchý kolébkový vypínač, ale chtěl bych jej nahradit tímto podsvíceným spínačem se třemi piny ( http://www.gme.cz/p-r13112b-a-p631-242 ), jde mi hlavně o to abych spínač za tmy viděl.

na tom obyč starém vypínači jsou klasika dvě "vývody" ale na tom kulatém podsvíceném 2 + 1

co a kde musím zapojit aby mi svítila diodka na tom novém spínači, když láblík na přívodní šňuře lampičky má "2 žíly"

děkuji za radu

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ctenar
Datum: 19.05.16 02:17

Podle schema svítí, jen když je 1-2 spojeno.

Jsou tam k tomu 2 pdf. Četl jsi je vůbec?

1 ... na zátěž

2 ... 230V

3 ... zem (?)

doplněno 19.05.16 02:21:

Je to doutnavka 250V, takže 3=zem.

doplněno 19.05.16 04:44:

V tom pdf je uvedeno, že firmu vyrábí i spínače, kde doutnavka svítí buď pořád nebo při vypnutém vypínači. Ten tvůj svítí jen při zapnutém vypínači, tedy asi přesný opak toho, co chceš.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 19.05.16 02:32

Doutnavka signalizuje ZAPNUTÝ stav. V noci Ti svítit nebude, k tzv. ukostření potřebuje aby proud procházel vláknem žárovky, což při vypnutém stavu jaksi nejde.

Na toto téma je zde návod http://www.ebastlirna.cz/modu…Forums&file=viewtopic&t=69006

Datum: 19.05.16 05:17
Konkrétně tento vypínač se dá použít jen určitou úpravou, po rozebrání, protože jeden konec "světýlka" není přístupný. Takže laik ho nepoužije.
Já osobně roky používám obyčejné doutnavky, které v některých typech vypínačů byly a jsou montované.
I dnes se dají koupit malé signálky na 230 V.
.
Do krytu, rámečku nebo páčky vypínače (podle typu) vrtám malý otvor, tak 3-5 mm. Pod něj vložím tu doutnavku, připojenou paralelně k vypínači. Když je vypínač rozepnutý, svítí kontrolka. Při rozsvícení, teda sepnutí vypínače doutnavka zhasne.
.
Já si vždy vypnu jistič a hl. vypínač. I když jsem od fachu. Elektrika je potvora.

Od: dam®
Datum: 19.05.16 06:23

Ahoj, propoj kontakty 1a3, odtud jdeš do žárovky /zátěž//. Na kontakt 2 přivedeš fázi. Při vypnutém stavu bude svítit doutnavka vypínače, protože doutnavka dostane nulák přes vlákno žárovky, po sepnutí lampičky doutnavka zhasne. Hlavně to montuj při vypnuté elektrice.

doplněno 19.05.16 10:00:

Ahoj Hejkale, moje myšlenka - fázi od jističe přivedeš na 2. kontakt vypínače, k němu je od výroby vnitřně připojena jedna strana doutnavky, kontakt č.1 je odvod na žárovku, tzn. když sepneš vypínač /kontakty 1,2/, tak fázi dostaneš na žarovku, protože nulák je připojen nastálo k žárovce, obvod se uzavře a žárovka se rozsvítí. Potud je jasno. A teď, když vypnu obvod, žárovka přestane svítit, ale přes vlákno žárovky se mi dostane na kontakt č.1 nulák, z toho vyplývá, že při propojení kontaktů 1 a 3=druhý fous doutnavky, tak se mi ona rozsvítí. Nemám odzkoušeno s led žárovkama, tak snad někdo doplní.

doplněno 19.05.16 10:40:

Ještě upravím - kontakt č.1 je odvod na žárovku, k němu přidej odpor 100 až 150 kohmů na kontakt č.3, ten nulák se tam dostane po rozpojení vypínače přes žárovku.

Datum: 19.05.16 09:22
Dam,
V klidovém stavu je jeden konec doutnavky připojen na kontakt 2, druhý konec VISÍ VE VZDUCHU. Připojí se na kontakt 3 až po sepnutí. Teda nesplňuje zadání svítit při vypnutém vypínači.
Aspoň tak to já chápu podle schéma... Ta kontrolka je tam na signalizaci zapnutého stavu.
.
Kdyby měla být orientační, byla by z výroby napevno paralelně ke spinacímu kontaktu,teda mezi 1 a 2.
Nebo napevno mezi 2 a 3, a potom by bylo potřeba propojit podle tvého návodu 1 s 3.
.
Vyzkoušet to tazatel může. A také dát vědět, jak to dopadlo.
doplněno 19.05.16 11:23: Dame,
jsme zajedno v tom, že ve vypínači je fáze a nulák přes vlákno žárovky.
Jen si nejsem jistý, zda ta kontrolka je připojena mezi 2 a 3 stále, nebo jen při sepnutí vypínače. Nakreslené schéma je v klidovém stavu a já na něm nevidím připojení kontrolky na 3.

Datum: 19.05.16 11:58

Hejkale, čéče, máš pravdu, to je teda výdrb, já na to blbě viděl a teď, nedovedu si představit přeskládat 3. pin na pevný kontakt. Dík za info.

Datum: 19.05.16 10:06

Článek. http://www.drdys.estranky.cz/…ojeni-domovnich-vypinacu.html

Ty máš zapojení dle obrázku -> 1S.

Potřebuješ zapojení dle -> 6So + odpor 100 - 150 kilo ohmů.

Vysvětlení -> http://www.wikina.cz/a/Doutnavka

Bez odporu by doutnavka svítila krátce.!

Ohodnoceno: 1x

Datum: 19.05.16 11:32
Fran56ris,
Nepotřebuje 6So, ten je přepínací. Stačí bohatě obyčejná 1, teda klasický jednopólový vypínač a k němu paralelně kontrolka.(Jakéhokoliv typu, doutnavka, žárovka, LED,ovšem s příslušným přizpůsobením na 230V) Při rozepnutém vypínači svítí kontrolka. Sepnutým vypínačem je kontrolka přemostěna a nesvítí.
Ohodnoceno: 2x

Od: ok®
Datum: 19.05.16 10:07

aha, jenže odkud vezmu zem, když ten kabel má pouze 2 vodiče (modrý a hědý) :(

doplněno 19.05.16 11:03:

a co když prpojím nulák s 2 a 3 pinem? bude to pak svítit?

Datum: 19.05.16 11:11
Podle posledního vyjádření tazatele (zem?) je jasné, že je laik. Doporučuji mu nestrkat do toho prsty, ale zavolat si elektrikáře nebo někoho, kdo má o elektrice více vědomostí a zkušeností.
Ten dokáže zjistit,či u popisovaného vypínače jsou při vypnutém stavu dostupné oba konce kontrolky, nebo se při sepnutí kontaktů 1 a 2 zároveň připojí kontrolka mezi 2 a 3.
To je základ. Případně mu poradí na místě nebo v obchodě.
.
Dále, tazatel nepotřebuje žádnou zem, v lampičce má vše, co potřebuje po těch dvou drátech, hnědém i modrém.
Elektrikář mu to zapojí a zkontroluje celkové zapojení lampy z hlediska bezpečnosti.
.
Jediné, co tazateli chybí, jsou vědomosti. A ty mu u elektrotechniky do hlavy nenalejeme přes poradnu. Čím více návodů a schémat zapojení, tím více bude tazatel zmatený. Když spojí 2 a 3 s nulákem, bude to svítit. Pořádně! Jiskra, rána, pojistky venku... Nedělat to!
.
Do Elektro je oprávněná zasahovat jen osoba kvalifikovaná.

Datum: 19.05.16 15:13

já chtěl jen ten vypínač vyměnit, drátky dle barev vyměním, tam není co pokazit si myslím, ale chtěl jsme ať mě ta diodka prostě svítí když je vypínač vypnutý, jenže mě zarazilo že na to novém vypínači jsou 3 piny, a nekde jsme se dočetl, že na ten "pozlacený" se připojuje zem,ale když do vypínače "jdou" jen dvě žíly, tak to mě zarazilo :o

Datum: 19.05.16 11:42

tak tohle je už snad jasný...

Datum: 19.05.16 15:27

ten odpor tam musí být? kde ho seženu? jak to tam zapojím,

Datum: 19.05.16 15:13

No - když teda chceš mermoci zem, stačí kus zvonkového drátu a omotat si jej okolo palce u nohy. Pozor! Ten konec musíš zbavit bužírky, jinak by doutnavka opět nesvítila.

DOBROU NOC! *cert*

Datum: 19.05.16 15:25

*smich*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.