Stará vrtačka ČKD

Od: Datum: 11.05.16 19:46 odpovědí: 15 změna: 09.10.16 21:37

Dnes jsem při vyklízení domu našel starou vrtačku ČKD s celokovovým tělem. Od otce jsem slyšel že ho několikrát pěkně dokopala (asi přerušená izolace), tak jsem ji zkusil se strachem rozjet, a fungovala. Hrozí mi nějaké nebezpečí když ji budu používat např na míchání kvasu na slivovici nebo maltu? Myslím si že je zrovna na tohle vhodná. Je zpřevodovaná dost do síly a běžná příklepová vrtačka u toho dost trpí V elektrice se moc nevyznám, ale pokud je ta vrtačka zapojená v běžné zásuvce se zemnícím kolíkem tak by mě nic hrozit nemělo ne?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 11.05.16 19:51
avatar

Dobrý den, pokud se jí nechcete vzdát, tak ji svěřte někomu, kdo tomu rozumí a on udělá revizi, resp. případnou opravu - když se točí, tak to mnoho nepotřebuje.

Takto je to nebezpečné (když víte, že zřejmě probíjí). Zdravím!

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 21.05.16 15:17
avatar

Pokud se vrtačky s kovovým tělem běžně vyráběly/používaly ,byly v návodu k použití předepsány ochranné gumové pracovní rukavice ( myslím, že to nebyl žádný výmysl, ale mělo to vazbu na bezpečnostní normy pro spotřebiče v této izolační třídě).Rada, kterou uvádí magdon by mohla být řešením.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.16 20:07
avatar

Pokud probíjí tak nebude vše v pořádku a rozhodně něco hrozí .) celokovové vrtačky se nepřestaly používat jen tak, takto je evidentně porušená izolace. Rozhodně někomu kdo tomu rozumí a přeměří, ideálně i s revizí jak je zde již psáno

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.05.16 20:17
avatar

Jestli vrtačka v minulosti probíjela, něco s ní není v pořádku a může to být velmi nebezpečné. U těchhle vrtaček se to občas stávalo a někdy to mělo dost špatné následky. Ovšem na druhou stranu, tahle vrtačka za opravu stojí, nic podobného už asi dneska neseženete. Takže jak píše Ben, nechat důkladně proměřit a opravit. A připojovat přes chránič. Pak by problém být neměl.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ja1
Datum: 11.05.16 20:37

Pokud tato vrtačka probíjí, ( tluče/brní) to je jedna věc. Je to spotřebič třídy I., musí mít třížilový přívod s ochranným vodičem.

Ale především to "dokopání" značí že je nefunkční ochrana samočinným odpojením od zdroje, ať už je to nulováním nebo zemněním atd!

Při průrazu na kostru musí dojít k vybavení ochrany - přetavení pojistky, vypnutí jističe, chrániče.

Pokud k tomu nedošlo, je chyba jinde a ne ve vrtačce. Pokud máte doma nějak zfušované, nebo spatlané elektrické rozvody, dvoužilové prodlužováky nedejbože ještě nanulované a z toho co se kde našlo tak potom se není čemu divit.

Jinak tyto vrtačky jsou velmi kvalitní a za opravu stojí. Takovou kvalitu dnes už neseženete. Troufnu si tvrdit že vás přežije.

Mám jí taky, po nějakém blbci co přede mnou k ní dal přívodní šňůru dvojžilovou i když je tam nepřehlédnutelná svorka s označením uzemnění! No co na to říct. A pak se stávají úrazy! Ihned jsem jí vyměnil za správnou a odborně proměřil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vrtak
Datum: 11.05.16 20:38

Pěkně dokopala: Staré vrtačky měly velký převod, malé otáčky, ale velkou sílu. Stávalo se když se vrták kousl, člověk vrtačku neudržel v rukou a pak mohla dokopat jak se dotáčela. Uměla i lámat kosti. Možná je izolace v pořádku, ale dokope vás svou silou. Pozor na ní.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ja1
Datum: 11.05.16 20:45

vrtak: Jo, to máte pravdu. To není žádné čínské šidítko z baubau u které když se vrták zakousne tak shoří motor.

Tohle je poctivá výroba ČKD Česká Lípa.

Taky mi pěkně kroutila ruku.

Kdysi ve fabrikách se k nim povinně vydávaly izolační rukavice popřípadě ochranný oddělovací transformátor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ja1
Datum: 11.05.16 20:51

Taky může být za ty léta nalomená šňůra, že ochranný vodič se přerušuje, a fázový se dotýká ochranného. Chce to odborně zkontrolovat

vrtak: Jo, to máte pravdu. To není žádné čínské šidítko z baubau u které když se vrták zakousne tak shoří motor.

Tohle je poctivá výroba ČKD Česká Lípa.

Taky mi pěkně kroutila ruku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.16 22:41

Mám ji na chalupě ještě po tátovi,takový nepotřebný kus který překáží. Změřit izolační stav a pak se uvidí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ja1
Datum: 11.05.16 22:58

Ano, změřit izolační stav...A ODPOR OCHRANNÉHO VODIČE!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: golkos
Datum: 07.07.16 02:56
Vrtačka je v pořádku ale zásuvka ne pokud probijí. Tahle vrtačka má kostru připojenou na ochranný kolík. Pokud jí připojíte přes prodlužky a rozbočky kde je kolík spojený s nulákem a současně obrací fázi s nulákem je na kostře ostrá fáze a tím je "nebezpečná". Ale není to chyba vrtačky, protože taková situace by se správně zapojenými přívody nemohla nastat. Nedávno jsem četl jak kutil tuto vrtačku připojil na dvoužilovej prodlužovák vlastní výroby kde v zásuvce měl propojenej kolík na nulák a když to připojil na pravou stranu roztrojky tak ok a kdyz to dal jednou na levou stranu která převrací fázi na pravou stranu a byl na místě mrtvej pač měl na kostře ostrou díky tomu propojení kolíku na dvoužilový prodlužce je to tušim popsaný i na elektrika.cz Takže ve správně zapojený zásuvce se neni čeho bát
Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 07.07.16 08:18

Takové věci je lepší připojit přes proudový chránič - dělají se i do zásuvky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: golkos
Datum: 08.10.16 16:06
A zkoušel jste to někdy? Na chatě u známého porekonstrukci a revizi elektro nerozjedete s chráničem ani 2000W DeWalt profi uhlovou brusku bez plynulého rozbéhu - střídavě náhodně shazuje 16A zásuvkový jistič, třífázový pro jističovou skříň nebo chránič, vždy ve chvíli sepnutí (rozběhový proud) pak už jela furt až do vypnutí bez výpadku, takže jeden zapínal flexu a druhý stál u jističů s prsty pod páčkami a hbytě nahazoval jističe třeba 3-10x než se roztočila. V jiném domě u něj s bakelitovými jističi nebo u mě(s chráničem) s novými jističi jí stačil i 10A jistič a bez výpadku. Ale ono třeba u známého se stačí v některých zásuvkách dotknout prstem zemnícího kolíku nebo ukostřeného spotřebiče a vypadl chránič(celý dům bez proudu a potmě jen kotel, lednice a zabezpečovací system jsou mimo chránič) ale někdy třeba týden nic a pak 10x za den nebo jen v některou hodinu nebo jen na některý osoby koupen nový jiného výrobce a skoro to samý tak šel do hajzlu pač tam s ním takhle nešlo bydlet.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.16 19:30
avatar

Než zase příště napíšete podobný nesmysl, zjistěte si něco o rozdílu mezi chráničem a jističem.

Pokud vypadává chránič při dotyku na kolík, je něco v instalaci velmi špatně a ten chránič vypne zcela v souladu se svou funkcí.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: golkos
Datum: 09.10.16 21:37
Funkce chraniče je mi naprosto zřejmá a jsem s ní obeznámen ale to už samozřejmě nijak nesouviselo nijak s padajicím jističem při rozběhovém proudu motoru ale s tím, že chránič je někdy na obtíž pokud se na dlouhém vedení nebo vysokým odběrem naindukuje napětí na zemnícím vodiči až procházejicí proud vybaví chránič.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.