Fázemi přichází 65A ale nulákem nic

Od: Datum: 28.04.16 17:43 odpovědí: 11 změna: 01.05.16 22:40
avatar

Dobrý den,

neberte to jako nijak důležitý dotaz, jen nemám klidné spaní dokud nepříjdu na řešení jisté situace.

Pracuji spolu s kolegou jako elektrikáři v jedné stavební firmě. Aktuálně dokončujeme stavbu, kterou dělala jiná firma. Na stavbě jsou kompletní rozvody stažené do místa kde bude rozvaděč. V podlahách jsou topné fólie, které budou vytápět celý dům. Jelikož je dům promrzlý a omítky neschnou chtěl majitel, abychom zapnuli podlahové topení a dům vytopili. Jelikož dům nemá ještě ani rozvaděč ani přívod dotáhli jsme si 3f kabel ze stavebního rozvaděče. Zapojili jsme na 3 fáze všechny podlahové topení, tak aby se proud více méně rozdělil. Zapojení bylo tedy jednoduché. Na rozvaděči je 4 -kolík 32A ze kterého je naveden kabel až do místnosti, kde jsme napojili ke kabelu všechny podlahové topení. Podlahové topení má tři vývody a to nulák, fázi a ochranný. Zapojili jsme tedy všechny nulové vodiče spolu a následně k přívodu z rozvaděče na nulový vodič. Potom jsme na 3 fáze rozdělili fázové vodiče topení tak, aby se proud rozdělil co nejlépe. Ochranné vodiče byly nezapojeny.

A teď k věci, která mě nenechá spát. Měřil jsem proud, který teče jednotlivými fázemi obyčejným levným klešťovým ampermetrem, který měří do 200A. (v rozsahu 2A, 20A a 200A) Je poměrně nový, měří přesně a je digitální. L1 = 15A; L2 = 30A a L3 = 25A. To by ještě bylo celkem v pořádku. Měřil jsem jen ze zvědavosti i proud nulovým vodičem. Ten byl však 0A. (při přepnutí na 2A rozsah jím teklo cca 0,25A) Zkusili jsme odpojit nulový vodič, a fázemi tekl pořád stejný proud a topení stále normálně topilo. Jedná se vždy o jednofázové topení a tudíž to nemá jak jet na 3 fáze.

Druhému staršímu elektrikáři to bylo celkem jedno. Řekl ať to neřeším, že topení topí a že více ho to nezajímá. (neřešte ani jeho rozhodnutí ani moje) Mě to ale nedá. Podle mě a toho co jsem se naučil. Proud přitékající fází by měl být stejný jako proud odtékající nulovým vodičem. A nemyslím si, že klešťovým ampermetrem nejde měřit proud na nulovém vodiči. Čekal jsem, že nulovým vodičem poteče součet těch 3 fází.

Nakonec jsem došel k názoru, že je někde závada a proud (65 A) teče zpět někudy jinudy než přívodním vodičem. Jak jsem již psal. Je to jen stavba a zatím bez jakéhokoliv přívodu elektřiny a bez rozvaděče, takže ani ochranné ani nulové vodiče zásuvek, světel, topení apod nejsou nikde pospojovány ani připojeny !

Nechci zde šíleně dlouhou diskuzi. Jednalo se o provizorní zapojení topení a jen čekám názor odbornějších lidí na to, proč u jednofázových topení, které nemají žádné ovládání a vždy jedou na plný výkon, přitéká 65A fázemi, ale nulovým vodičem neodtéká nic.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.04.16 18:18

Ja si myslím,že ste podľa popisu vlastne spravili zapojenie do hviezdy a keďže sa jedná o striedavé trojfazové napätie s posunom,tak súčet kladných a záporných prúdov je nulový.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.04.16 18:23

Tohle je základní princip 3f soustavy. Při rovnoměrném zatížení všech fází proud přitéká jedním fázovým kabelem a dalšími dvěma se vrací. Do "nuláku" neteče nic. Typický příklad je 3f motor, tam se taky "N" nepřipojuje protože prostě není potřeba. Nezlob se, ale tohle by elektrikář měl znát.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.04.16 18:41
avatar

Další věcí, kterou jsem zapomněl napsat je ta, že pokud jsme měřili napětí fáze proti ochranným vodičům, které vedou do topných těles, tak někde je napětí 0V a na jiných je 230V. Celkem je 9 topných podlah z nichž na třech je napětí fáze proti nezapojenému ochrannému vodiči. (PE co jde z topení a není nikam zapojeno)

Dále dokáže mi někdo vysvětlit na zjednodušenině zapojení, jak takto zapojené jednofázové spotřebiče udělají zapojení do hvězdy kdy nulovým vodičem nepoteče žádný proud? Respektive proč by se chtěl proud vracet přes jinou fázi, než nulovým vodičem?


doplněno 28.04.16 18:46:

Navíc ! princip rozložení zátěže fází funguje, pokud jsou fáze rovnoměrně zatíženy. Pak neteče nulovým vodičem žádný proud. Jenže fáze zde nejsou ani zdaleka rovnoměrně zatíženy.

Od: ctenar*
Datum: 28.04.16 22:13

Proud se nevrací nulou, protože jedna z fází má vždy zápornější potenciál než nula.

Nesmíš zapomínat, že ty 3 fáze jsou vzájemně proti sobě posunuté, tedy není to jedna fáze rozdělená do tří větví.

Tvůj překleslený diagram. Klasická hvězda.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.04.16 22:11

Vskutku podivuhodný dotaz na to, že ho pokládá elektrikář

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xaver
Datum: 01.05.16 04:57

Nastuduj si Kirhofovy zákony a bude ti to jasné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.05.16 20:04

tyto zákony jsou dva a mluví o tom,že součet proudu vytékajících se rovná součtu přitékajících a druhý mluví o napětí ,ale to není tazatelův dotaz.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xaver
Datum: 01.05.16 21:33

Je to odpověď k tomu

proč v nuláku neměřili žádný proud. Právě ten Kirhofův zákon o proudu je o tom, že nulákem neteče žádný proud, protože v každém okamžiku se tyto střídavé proudy vunulují pokud jsou v jednotlivých fázích stejné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fero®
Datum: 01.05.16 21:16

Dobrý den,no nevím zda je Váš dotaz ,jako od elektrikáře namístě.Chtěl jste stručně,takže.-El.proud se vyrábí

v elektrárně na generátoru jehož tři cívky jsou proti sobě pootoč eny o 120°,t.z. i jednotlivé fáze jsou proti

sobě posunuty rovněž o stejné ůhly.Protože se jedná o točivé stroje je průběh velikosti napětí i proudu v sinusovce,

za jednu otáčku nabyde každá fáze kladnou i zápornou hodnotu.Generátor má 50 otáček/sec a to je frekvence.

Vektorovým součtem těchto tří fázi je nula proto je ve spoji fází nulové napětíTeoreticky nulový vodič by nemusel

být.Že jste naměřili někde nulové napětí,asi jste měřili zřejmně na dvou větvích za odpory směrem ke spojnici

fází.

Tak to bylo velmi stručně proč to tak je.

S pozdravem fero

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ondrejl
Datum: 01.05.16 21:59

Když píšete, že teoreticky by nemusel nulový vodič být, tak PROČ TAM TEDY JE? Jen se ptám

díky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xaver
Datum: 01.05.16 22:40

Protože kdyby jedna fáze vypadla, tak ve zbývajících by stoupl proud a mohlo by se stát, že by se tyto spotřebiče poškodily. dalo by se říct, že nulák v tomto případě zajišťuje stálé napětí a tím i proud v jednotlivých fázích. ja píše tazatel, je to provizorně. Pozor! ale i provizorka musí být bezpečná.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.