Chranic, simulator

Od: Datum: 25.04.16 16:30 odpovědí: 7 změna: 25.04.16 20:23

Ludia chem sa opytať, prečo nemôže byť s hladiska funkcie zapojeny prúdovy chránič tak, že napríklad zásuvka je prepojena spoločne kolik+N vodič? Myslim tam, že cez prúdovy chránič ide len faza a nulak. Ale zem nie..Myslim si, že by mal fungovať tento chranič aj bez PE vodiča na kolíku nie? Prečo je kolík privádzaný na PE a pravá dutina zásuvky na N? Nie je to v podstate ten istý vodič? Napriklad keď je sieť TN-C tak je tam PEN. Ale prečo sa pred prudovym chraničom musí odvádzať PE mimo chraniča a N cez chránič? Veď ide o jeden a ten isty vodič.

Nepoznáte tiež nejaky dobrý simulator kde by sa dali odkušať takéto veci? Myslim na PC

ĎakujemSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.04.16 16:45

Prúdový chránič funguje na rozdielu prúdov medzi fázou a nulákom,ak je rozdiel tak to vypne a ten rozdiel ujde cez zemiací vodíč ak dôjde k prerazeniu na kostru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karol11
Datum: 25.04.16 17:12

Dakujem za odpoved :)

Datum: 25.04.16 17:18
avatar

Proudovým chráničem smí procházet pouze pracovní vodiče - ochranné vodiče proudovým chráničem procházet NESMÍ !

Proudový chránič nesmí být v síti TN-C použit !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karol11
Datum: 25.04.16 18:52

vyššie som dal schemu kde je použitý v TN-C ! TN-C a TN-S je to iste pre prudovy chranic akurat TN-S ma uz spraveny bod rozdelenia na PE a N a u TN-C si ten bod rozdelenia musis spravit ty.. Ak to vies, tak to pouzijes aj v TN-C ! Uz som to robil a revizak schvalil ! Len som potreboval vysvetlit naco tam je ta zem. Kup si dnes napriklad ohrievac do kupelne na stenu a bez servisaka, ktory ti to pride namontovat ti nedaju zaruku. A zase servisak ti to nenamontuje pokial nemas chranic.. Takze v TN-C sme tam tie chranice davali.. Nic zlozite.. Spravili sme si novu malu rozvodnu skrinku, kde sme rozdelili bod PEN na PE a N. N+faza cez chranic do kupelne + PE mimo chranic na kostru zariadenia.. Hotovo..

Datum: 25.04.16 18:57
avatar

v tom případě to chce si zopáknout - s chráničem a dle schématu jsme již u TN-C-S , u TN-C by vám byl chránič dle norem celkem k ničemu (jde to udělat, ale je to prasárna a prakticky už to není ani TN-C - již z názvu - Terra Neutral Combined - společný PE/N = PEN vodič) ... Sám mluvíte o rozdělení PE a N - čili již žádný společný vodič PEN (provedl jste přechod na síť TN-S (TN-C-S))...


doplněno 25.04.16 19:07:

Jinak, co byste chtěl simulovat? Ono programů na výpočet smyčky, impedance, atd. je mnoho

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karol11
Datum: 25.04.16 19:30

veď hovorím o rozdeleni PEN na PE a N a následnom použití prudoveho chraniča v TN-C. Keď si lepšie prečítate moju odpoveď, tak uvidíte ako som to myslel. TN-S sieť, ked v zásuvke budete mať 1F 1N 1PE..Teraz sa sustredim na PE a N vodič.. Keby od zásuvky ide po N vodiči, kam sa dostanem? Odkiaľ je ťahany N? No predsa na zem. Teda ku zeleno žltému PE. Pretože je to jeden a ten istý vodič, akurát je je rozdelený. Rozdiel v TNC a TNS je taky, že TN-S Vám do bytu ide už rozdelený na PE+N a TN-C Vám ide PEN spoločný do bytu. A keď budem chcieť použiť Prudovy chranic, tak si tento PEN samostatne rozdelim na PE+N a budem mať TN-S preste tak ako to robia elektrikari u sieti TN-S. A je mi jasne, ze PEN vodič nemôže ísť na ochranu. Nič také som ani nepísal. Len som sa pýtal. že načo potrebuje chranič PE a N zvlášť.

No simulovať napríklad rozne zapojenia ističov a následne merania a pod..

Datum: 25.04.16 20:23
avatar

pokud rozdělíte PEN na PE a N tak už se nejedná o TN-C ... Dle vaší logiky se dostaneme k tomu že celá síť je vlastně jen jedna cívka v elektrárně... nastudujte si něco jako kirchofovy zákony, něco jako na jakém principu funguje rozdílový transformátor v chrániči a k odpovědi se dostanete. Chránič se řídí jednoduchým "co do obvodu po pracovních vodičích vteče, to musí také vytéct" - aneb hodnota proudu L vodičem musí být stejná jako hodnota protékajícího proudu N vodičem, pokud se proud vlivem poruchy dostane například na kostru - právě na PE, v cívce chrániče se naindukuje proud a ten vyhodí mechanismus kontaktů. PE vodič by teoreticky být nemusel, ale těžko pak zaručíte danou hodnotu uzemnění aby se proud rozdělil tak že vyhodí chránič.

Simulovat zapojení jističů je blbost a měření je blbost. Měření se jmenuje měření protože se měří, ne simuluje, musel byste znát jednotlivé příkony, soudobost spotřebičů, impedanci smyčky, atd.

PS: z pohledu norem rozhodně není PE a N vodič to samé ačkoliv před rozdělením se jedná o stejný vodič, po rozdělení je N vodič pracovní, a PE ochranný... je docela fajn dodržovat alespoň základy značení a nepoužívat takovou logiku...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.