Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Historické gramofony

Od: kamila* odpovědí: 10 změna:

Chci se vás zeptat jak vlastně fungovaly historické gramofony které byly na kliku. Když byl ten gramofon tak se to otáčelo na kliku a proč se to vlastně otáčelo a jak to pomocí té kliky začalo hrát? Potom na co byla třeba trubka která byla na gramofonu?

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x
avatar bruno2

Gramofony, které popisujete, byly čistě mechanické, nepotřebovaly elektřinu. Každá gramofonová deska, aby byla přehrána, se musí otáčet. Klikou se natáhla pružina, která roztáčela talíř gramofonu s deskou. Přenoska s hrotem (kovovým, dřevěným) snímala z drážek desky zvukový záznam. Ten pak byl mechanickou cestou přenášen na ozvučnou membránu, terá byla součástí trouby, z níž vycházel docela silný zvuk.

 

ben®
hodnocení

1x
avatar ben

Dobrý den, byl to podobný princip jako klasické hodiny nebo autíčko na klíček.

Natahovalo se péro a dokud mělo sílu, tak otáčelo talířem. A bylo to vlastně i přenosné, protože nebyla třeba externí energie k pohonu stroje. Zdravím!

doplněno 16.04.16 16:33:

jofa - je autíčko na setrvačník a autíčko na klíček (péro) to samé? Myslím, že ne.

jofa*

Nutno přidat, že jednou z nejdůležitějších mechanismu byl regulátor ( stabilizátor) otáček. Bene, autíčko se setrvačníkem není optimální příklad ale budiž, princip na péro stejný.


doplněno 16.04.16 16:31:

Každá nová deska se muselo znovu klikou péro natáhnout.


doplněno 16.04.16 16:39:

To není, to je pravda rychle jsem psal než promyslel. Jen jsem chtěl poukázat na rozdíl ve fungování otáček.

ctenar*

Jak byl udělaný ten stabilizátor? ("krokový" mechanismus z pérových hodin to asi nebyl).

jofa*

Odstředivý regulátor.

 

hodnocení

0x

Velice zajímavý pokus ;)


 

jabraka*
hodnocení

0x

Musím ještě dodat.Mechanické gramofony se otáčely rychlostí 78 otáčky.Desky byly vyráběny ze směsi šelakové pryskyřice a prášku z břidlice.Hmota byla velmi tvrdá,bylo to třeba kvůli odolnosti proti snímacímu hrotu.Zvuk byl nahrán do drážky,která jej zaznamenávala pomocí stranové modulace.Tedy měla stálou hloubku,ale hrot byl vykyvován ze strany na stranu a mechanicky rozkmitával membránu zvukovky.U prvních gramofonů se zvuk zesiloval speciálním trychtýřem.

JABRAKA

ctenar*

Zvuk byl nahrán do drážky,která jej zaznamenávala pomocí stranové modulace
Takhle to mají všechny gramofonové desky, i ty "elpíčka" vyrobené dnes. ;) U stereozáznamu se tam nahrával L+P (a do hloubky pak L-P).

jabraka*

Milý čtenáři.

Podle odborné literatury,kterou ti mohu ke čtení doporučit,(Josef Pešák:gramofon...)Se zvukový záznam stereofonní zaznamenává do stran drážky ve směru kolmém k boku drážky a to levý signál v levém boku a pravý signál v pravém boku drážky.Pokud se setkají signály L+P s maximální amplitudou,projeví se to jako hloubková složka záznamu.Pouze tak zvaný kvadrofonní záznam používá pro realizaci signálu pravozadního v pravém boku drážky součtový impuls p + pz a v levé straně drážky l + lz.

JABRAKA

ctenar*

Nahrávání "do drážek" je to samé, co popisuji - viz Wikipedia: "The combined stylus motion can be represented in terms of the vector sum and difference of the two stereo channels. Vertical stylus motion then carries the L-R difference signal and horizontal stylus motion carries the L+R summed signal, the latter representing the monophonic component of the signal in exactly the same manner as a purely monophonic record."

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]