Historické gramofony

Od: Datum: 16.04.16 15:27 odpovědí: 10 změna: 17.04.16 08:48

Chci se vás zeptat jak vlastně fungovaly historické gramofony které byly na kliku. Když byl ten gramofon tak se to otáčelo na kliku a proč se to vlastně otáčelo a jak to pomocí té kliky začalo hrát? Potom na co byla třeba trubka která byla na gramofonu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.04.16 15:35
avatar

Gramofony, které popisujete, byly čistě mechanické, nepotřebovaly elektřinu. Každá gramofonová deska, aby byla přehrána, se musí otáčet. Klikou se natáhla pružina, která roztáčela talíř gramofonu s deskou. Přenoska s hrotem (kovovým, dřevěným) snímala z drážek desky zvukový záznam. Ten pak byl mechanickou cestou přenášen na ozvučnou membránu, terá byla součástí trouby, z níž vycházel docela silný zvuk.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ben®
Datum: 16.04.16 15:41
avatar

Dobrý den, byl to podobný princip jako klasické hodiny nebo autíčko na klíček.

Natahovalo se péro a dokud mělo sílu, tak otáčelo talířem. A bylo to vlastně i přenosné, protože nebyla třeba externí energie k pohonu stroje. Zdravím!

doplněno 16.04.16 16:33:

jofa - je autíčko na setrvačník a autíčko na klíček (péro) to samé? Myslím, že ne.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jofa®
Datum: 16.04.16 16:29

Nutno přidat, že jednou z nejdůležitějších mechanismu byl regulátor ( stabilizátor) otáček. Bene, autíčko se setrvačníkem není optimální příklad ale budiž, princip na péro stejný.


doplněno 16.04.16 16:31:

Každá nová deska se muselo znovu klikou péro natáhnout.


doplněno 16.04.16 16:39:

To není, to je pravda rychle jsem psal než promyslel. Jen jsem chtěl poukázat na rozdíl ve fungování otáček.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 17.04.16 07:13

Jak byl udělaný ten stabilizátor? ("krokový" mechanismus z pérových hodin to asi nebyl).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 17.04.16 08:48

Odstředivý regulátor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wamp®
Datum: 16.04.16 18:46
avatar

Velice zajímavý pokus ;)


Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.16 20:06
avatar

Musím ještě dodat.Mechanické gramofony se otáčely rychlostí 78 otáčky.Desky byly vyráběny ze směsi šelakové pryskyřice a prášku z břidlice.Hmota byla velmi tvrdá,bylo to třeba kvůli odolnosti proti snímacímu hrotu.Zvuk byl nahrán do drážky,která jej zaznamenávala pomocí stranové modulace.Tedy měla stálou hloubku,ale hrot byl vykyvován ze strany na stranu a mechanicky rozkmitával membránu zvukovky.U prvních gramofonů se zvuk zesiloval speciálním trychtýřem.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 17.04.16 07:10

Zvuk byl nahrán do drážky,která jej zaznamenávala pomocí stranové modulace
Takhle to mají všechny gramofonové desky, i ty "elpíčka" vyrobené dnes. ;) U stereozáznamu se tam nahrával L+P (a do hloubky pak L-P).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.16 07:39
avatar

Milý čtenáři.

Podle odborné literatury,kterou ti mohu ke čtení doporučit,(Josef Pešák:gramofon...)Se zvukový záznam stereofonní zaznamenává do stran drážky ve směru kolmém k boku drážky a to levý signál v levém boku a pravý signál v pravém boku drážky.Pokud se setkají signály L+P s maximální amplitudou,projeví se to jako hloubková složka záznamu.Pouze tak zvaný kvadrofonní záznam používá pro realizaci signálu pravozadního v pravém boku drážky součtový impuls p + pz a v levé straně drážky l + lz.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 17.04.16 08:23

Nahrávání "do drážek" je to samé, co popisuji - viz Wikipedia: "The combined stylus motion can be represented in terms of the vector sum and difference of the two stereo channels. Vertical stylus motion then carries the L-R difference signal and horizontal stylus motion carries the L+R summed signal, the latter representing the monophonic component of the signal in exactly the same manner as a purely monophonic record."

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.