Napětí u přívodu k uhlíkům

Od: Datum: 06.04.16 19:55 odpovědí: 5 změna: 07.04.16 13:22
avatar

Mám k dispozici jen fázovku a potřebovala bych vědět, jestli má být napětí u obou uhlíků, nebo jen u jednoho. Děkuji :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bmbx®
Datum: 06.04.16 20:58

S fázovkou se v tomto případě nadělat moc slávy nedá. Popište problematiku podrobněji, z čeho je to motor, co vám provedl, že potřebujete prověřovat napětí zrovna na uhlíkách, atd...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.04.16 21:46
avatar

Já tušila, že mi to jen tak snadno neprojde... Po delší době jsem se zas pustila do opravy vysavače ETA Z 1865, poslední pokus před vyhozením. Uhlíky už jsem měla dávno koupené, tak jsem začala s nimi. Vysavač sice spustit šel, ale netočil se a tím pádem ani nevysával. Trochu pozdě jsem si všimla, že není dobře připájený drátek k jednomu uhlíku, ale už jsem ho měla venku, takže jsem je oba vyměnila. Teď ale nefunguje vůbec nic, tak hledám příčinu. Vypínač je OK, ale svítí jen přívod ke spodnímu uhlíku, ten druhý ne. Ještě jsem našla na jednom místě porušenou izolaci, to jsem se asi dotka nešikovně pájkou. Já mám na rukou v háji karpály, takže jsem ještě nešikovnější než normálně. Na koberce už mám dávno jiný vysavač, tenhle by měl sloužit jako odsávání k frézce, ale stejně už toho moc nedělám :(

Od: reni®
Datum: 07.04.16 10:15

vypadá to že nedoléhá některý uhlík na komutátor. Zkuste se fázovkou dotknout lamel. Jestli je na některém uhlíku fáze, musí být fáze na všech lamelách a na druhém uhlíku. Anebo je vadný rotor.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bmbx®
Datum: 07.04.16 10:25

Ano vypadá to jako že nedolého jeden uhlík, jinak by svítila fázovka na obou, protože by správně měly být propojeny komutátorem rotoru, ale dělat takové pokusy pod napětím bych nedoporučoval, co když se třeba kontakt chytne a motor se roztočí v okamžiku co tam budete z fázovkou laborovat?

Pujčte si někde multimetr a prověřujte to ohmicky, nebo ještě jednodušeji baterka a žárovka by mohla stačit na prověření všeho i rotoru a hlavně to budete dělat bez přítomnosti síťového napětí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.04.16 13:22
avatar

To dává smysl. Spodní uhlík šel i těžko vytáhnout a stejně tak šel špatně zastrčit nový. Na přívodu k tomuto uhlíku fázovka svítí, takže zbývá buď uhlík zbrousit, nebo se pokusit uvolnit pouzdro. Je to ale strašně špatně přístupné a ty moje ruce...Jinak jsem ale odkázána pouze na to co mám doma a na vaše rady tady :)


doplněno 07.04.16 17:52:

Tak se točí ! Povolit pouzdro byl nesmysl, ale mám šikovnou věcičku Proxxonku a tak obroušení uhlíku bylo snadné. Výkon ale stejně nic moc, takže původní závada nebyla v uhlíkách. Pravděpodobně se do motoru dostal prach a s tím už nic moc dělat nemůžu. Pro odsávání frézky ( na dřevo ) zkusím využít odstředivou sílu, hoblinky daleko neodletí, tak je do něčeho odchytím. Díky moc, sama bych to nezvládla :)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.