Jak si postavit telegraf

Od: Datum: 24.03.16 17:41 odpovědí: 10 změna: 25.03.16 23:24
Ahoj, neporadil by my někdo jak si postavit vlastní telegraf? Klidně by mohl být s přijímačem propojen drátem. Nebo nevíte někdo nějaké stránky kde píšou jak ho postavit?
Za všechny odpovědi děkuji .

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: 111®
Datum: 24.03.16 18:22

myslíš Morse, nebo dálnopisné stroje? popis . jak postavit telegraf je nějak málo..nemáš žádnou představu?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: adamm
Datum: 24.03.16 18:58
No na morzeovku na prijmaci by blikala dioda a ještě by to mohlo vypisovat pomocí lihovej fixi která by tam byla uchycena . Jinak bych nechal nápady na vás .
Datum: 24.03.16 19:25

No a kde je problém?

Mimochodem, morseoka se chytá spíš uchem, ne blikáním. Ale klidně si třeba blikej.


doplněno 24.03.16 20:30:

Pro začátek bych doporučil obyčejnou baterku. Opřít, namířit a blikat na "přijímače". Tak nejrychleji a nejlevněji zjisíte, že morseovku neumíte a že se ji nenaučíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: adamm
Datum: 24.03.16 19:43
No nevím jak to sestrojit
Datum: 25.03.16 01:41

Morseovka není těžká. Tu se zvládne naučit správnou metodou každý. To chce jen cvik, stejně jako když jste se učil jezdit na kole nebo motocyklu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 24.03.16 20:10

Telegraf má tři základní části: telegrafní klíč, spojovací vedení, tedy dva dráty a nějaký bzučák s napájecím zdrojem. Pokud ovšem nechcete dělat historický telegraf, který vyrýval tečky a čárky na papírový pásek.

Návody i s videem najdete když do googlu zadáte DIY (do it yourself, tedy udělej si sám) nebo ještě lépe HOW TO ... a k tomu slovíčko TELEGRAPH.

Najdete například http://www.w1tp.com/perbuild.htm ale tam se vyrábí i bzučák. Pro jednoduchost pro vás by bylo nejlehčí použít hotový bzučák na baterii, obyčejnou tenkou dvojlinku a nějaké tlačítko místo telegrafního klíče. Pro začátek. A také se podívejte na tabulku telegrafní abecedy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.16 09:17
avatar

ale no tak. Nic nevymyslíš? Telegraf je principiálně tužka připojená na elektromagnet, který je ovládaný normálním elektrickým tlačítkem a to tlačítko může být celé kilometry daleko. Stiskneš tlačítko a elektromagnet přitiskne tužku k papíru. Povolíš tlačítko a tužka odskočí. Až potud je všechno snadné.

Hlavní potíž bude právě se psaním na papír. Na posílání telegrafní zprávy potřebuješ papírovou pásku a tu musíš nejdříve uvést do chodu. Ta páska se musí pohybovat, protože jinak ti tužka bude pořád cvakat jednu tečku na to samé místo. Budeš muset vymyslet nějaký pohybový mechanismus, který se bude nápadně podobat mechanice starého magnetofonu. Víš jak fungovaly staré magnetofony? Fungovaly tak, že protahovaly zmagnetovanou pásku přes magnetický snimač.

Mnoho zdaru. :)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.03.16 12:03
avatar

Hledejte na webu návody na "undulátor". Pozor to slovo má dva významy. Hledejte zařízení na záznam morse značek. Nikoliv ten generátor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.16 12:10
avatar

Princip telegrafu je v podstatě velmi jednoduchý, ale jeho mechanické provedení (aby to k něčemu bylo) už tak jednoduché není. Tady se o něm leccos dozvíte.

Pokud Vám ale jde o pouhé blikání žárovky (nepraktické), nebo bzučení bzučáku v rytmu morseových značek, stačí Vám baterie, žárovka (bzučák) a jakékoliv tlačítko, vše zapojeno do série. Na tom opravdu není co řešit.


doplněno 25.03.16 12:29:

"Klidně by mohl být s přijímačem propojen drátem"

Teprve teď jsem si všiml téhle věty. Tak mě napadlo - jste si jistý že chcete stavět skutečně telegraf? Tedy jednoduché zařízení k přenosu telegrafních značek? U toho jsou ty dráty totiž celkem nepostradatelné. Samozřejmě to jde i bezdrátově, ale to už jsme řádově někde jinde a takové zařízení doma těžko vyrobíte bez velmi dobrých znalostí elektroniky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.16 23:24
avatar

Telegraf jsou i bezdrátové kouřové signály, co vysílali Indiáni.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.