Mohu napájet svůj DAC 14V AC? (viz schéma)

Od: Datum: 17.03.16 14:05 odpovědí: 2 změna: 18.03.16 17:17

Dobrý den,

tato otázka byla součástí mé předchozí otázky, avšak pro větší přehlednost zakládám toto vlákno jako samostatnou otázku.

Můj DAC má předepsané napájení 12V AC. Z přiloženého trafa ale leze mezi 13,8-14,3V (jenže produkt mám z Ebay, tudíž nemohu přísahat, že se jedná o originální trafo). Otázka zní - je to velké přepětí pro můj přístroj nebo si s ním napájecí obvod uvnitř poradí? Servisní manuál včetně schématu napájecí části přikládám v odkazu níže, pokud se nemýlím, na straně 14.

Servisní manuál zde:

http://uloz.to/xB4raC6k/cambr…p25144-1-dacmagic-2008-sm-zip

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: damsi
Datum: 17.03.16 17:26

Dobrý den. Odpověď zní ANO.
Podle scháma je napajecí zdroj dostatečně dimenzován na mnohem vyšší rozsah vstupního napětí.

K napajení je zde také použito střídavé napětí, u kterého se vůbec z podstaty transformace sřídaveho napětí počítá s kolísáním hodnot.Elektrolytické kondenzátory (u kterých by hrozilo nafouknutí v důsledku vyššího napětí) jsou dostatečne dimenzovány. //vstup 100V u stabil 50V
Linerní stabilizátory 7815 mají povolené vstupní napí až 45V ss
Pak je tam konvertor DC-DC. Tedy zdroj pulzního napětí...Ten je vůbec v klidu...
Jediný co, tak teoreticky vzroste teplota na lin. stabilizátorech...Ale, toho se bát nemusíte, je to jen nepatrné...
Ono aby jste měl v duši 100% klid, že si nezničíte "jiste drahej digitální převodník" tak Vám řeknu, že žádnej zdroj AC napětí není stabilizovanej...Tedy o5 pokud stojíme nohama na zemi...:)
Poslední věc...Zdroj musí být dostatečne tvrdý!
Tzn, že musí mít alespoň těch 1500mA (1,5A)...pokud bude víc, je to naprosto jedno, pokud bude mít míň, zařízení může zlobit...
Tak snad Vám moje odpověď pomohla.

Ohodnoceno: 3x

Od: zelda
Datum: 18.03.16 17:17

"Podle scháma je napajecí zdroj dostatečně dimenzován na mnohem vyšší rozsah vstupního napětí."

Tohle přesně jsem si myslel, jen jsem chtěl mít jistotu. Výrobek mám z UK, kde by měli mít 240V v zásuvce. Nicméně běžně se prodávají redukce bez měničů napětí, z čehož jsem vyvozoval, že by výrobky opravdu měly být dimenzovány na určitý rozsah (konec konců, ani napětí "ve zdi" není kdovíjak stabilní - přesně jak píšete).

Zařízení dle očekávání funguje bezchybně ;)

Vtipné je, že odpověď tohoto typu (součástky obvodu jsou dimenzovány na XXX voltů) se už dva dny snažím vytáhnout z výrobce. Ten se furt vykrucuje a nabízí mi nové trafo, abych měl jistotu. Nyní jsem mu poslal již trochu podrážděnou odpověď, s požadavkem, aby laskavě předal můj dotaz technikovi/elektrikářovi a poslal mi odpověď na to, na co se skutečně ptám. Cambridge Audio má celkem dobré jméno, takže se tomuto netechnickému přístupu k zákazníkovi dost divím. Tento údiv jsem vyjádřil na konci dnešního mailu, tak jsem zvědav, jestli mě konečně po třech dnech přijde odpověď, kterou jsem na českém fóru dostal již za půl dne.

Každopádně, děkuji za pomoc.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.