Jaké startovací kabely? (Jaký el. vodič)

Od: Datum: 14.03.16 23:23 odpovědí: 15 změna: 22.03.16 13:06

Dobrý den,

chci se zeptat, co bude lepší varianta. Koupit hotové kabely z poměděného hliníku splňující din72553, jako jsou zde:

http://startovaci-kabely.heur…3_5m-tuv-gs-din72553/#section

Nebo koupit 3m 16mm2 (případně 25mm2) svářecího kabelu, k tomu lacinné svorky (ze šmejdského kabelu z marketu) a vyrobit vlastní?

http://www.prumyslovydum.cz/o…abel-25mm2-SIMPLEX_g4878.html

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.03.16 00:04
potřebýješ 3m? S každým metrem se dost zvyšují nároky na kabel...
Ohodnoceno: 0x

Od: dam®
Datum: 15.03.16 01:14

Když už ty kabely potřebuješ, nevím k jakému autu, tak aspoň 5 metrů, průřez 16mm, slaněný, modrý, červený a pevnější klemy na kontakty. Ony by stačily i průřez 10mm, tj. nějakých přenositelných 90A krátkodobě.

doplněno 18.03.16 10:34:

Těch 35mm ti pomůže nastartovat Temelín a taky poslouží jako dobrá zátěž v kufru auta :), k němu už budeš potřebovat klemy co opravdu drží, aby nesklouzávaly z kontaktů.

Datum: 15.03.16 07:43
Když už pořádné kabely, kterýma se dá nastartovat jakýkoliv osobák a taková délka, tak bych zvolil 25 mm2. Protože u 16 takové délky budete při normálním startovacím proudu 150A mít úbytek už kolem 1,5V. K tomu pokles napětí na baterce a už to bude točit dost neochotně.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 15.03.16 08:19
Já mám samo domo cca 3 metry dlouhý z 10ky a svorek z baumaxu a ještě se nenašla dieslová dodávka co bych ji tady u mě v práci s nima nenatočil
Kabely do svorek sem zamáčkl svěrákem a zaletoval za pomoci velké 300W pájky

Datum: 15.03.16 08:36
Taky mam kabely z desítky neboť jsem koupil 60m za 300..
Hrozně moc dělá propojení baterek s nastartovyným motorem. Ona se trošku dobije takže už to neni takový nápor na kabely nemluvě o regulátoru. V druhém startovaném autě byl baterka kaput a po nastartování to zas chcíplo.. regulátor zničen

Od: zelda
Datum: 16.03.16 16:44

Děkuji za odpovědi. Rád bych svůj dotaz upřesnil.

Jaký je tedy rozdíl ve vlastnostech mezi mědí a poměděným hliníkem? Z toho, že jste ty hotové kabely nikdo nekomentoval, vyvozuji, že poměděný hliník nebrat.

Kabely 10mm2 podle mě nepřicházejí v úvahu - chci skutečně startovací kabely - abych s nimi v případě nouze nejvyšší nahodil auto ze zdravé baterky. Kabely prodávané v obchodech jsou spíše dobíjecí než startovací - jak píšete, pomohou oživit baterku skrze jiný běžící vůz - to je ale málo, já nechci dobíjet, chci nastartovat :)

Lacinné svorky (které mám na laciném kabelu z marketu) jste také nikdo nekomentoval - vadí, nevadí? Jak kritická část to je, vzhledem k výše popsanémuzpůsobu použití? Je nutné investovat do něčeho typu svářecí zemnící kleště?

Jezdíme s VW Sharan 1,9 TDI. Nicméně, rád bych s tím byl schopen nahodit i silnější motory - když už do těch kabelů investuju, ať jsou široce použitelný...

Datum: 16.03.16 20:18
Tak samozřejmě jestli ten kabel budeš kupovat tak zainvestuj do cu. To je snad jasný.
Poděděný hlíně se obloukem vyhni. Je to furt hliník. Skoro poloviční vodivost oproti mědi. To pokovení je zanedbatelné.
Laciný svorky lze použít ale kabel spíše připájet přímo pod kleštinu do místa kontaktu s baterii.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 16.03.16 20:22
Předpokladam že váháš jestli cya 25 nebo 35.

Datum: 18.03.16 10:19

35 už je zbytečné

Datum: 18.03.16 11:18

Jak jsem psal - první váhání bylo, jestli vyrobit nebo koupit ty od Compassu z poměděného hliníku (vyšlo by to značně laciněji a bez práce - navíc Compass svorky vypadají celkem kvalitně).

Vzhledem ktomu, že kolega píše, že hliník má poloviční vodivost a další nectnosti, byl hliník zavrhnut.

Kabel 35mm2 už se mi zdá jako extrém. Ve většině recenzí a testů, které jsem četl, měli velmi dobré výsledky již s 16mm2, takže jsem váhal jestli 16 nebo 25. Myslím, že nakonec se přikloním k té 25. Rozdíl v pořizovacích nákladech je asi 150kč celkem a předpokládám, že mě pak takový kabel přežije.

Poslední váhání bylo ohledně svorek. Mám doma šmejdský marketový kabel, ale svorky na něm mi přišly celkem použitelné, proto jsem se ptal i na ně.

Myslím ,že to nakonec skutečně provedu tak, že koupím 2x3m 25mm2 kabelu a připájím ho přímo ke kontaktům svorek.

Zeptám se na poslední drobnost - znáte nějakou prodejnu v královéhradeckém kraji (nejlépe okr. Náchod), kde se dají dotyčné svářecí kabely koupit za dobrou cenu? Rád bych ušetřil na poštovném. Pro orientaci, taková nejlevnější prodejna, na kterou jsem na webu narazil, nabízí 25mm2 za 89kč/m - je to výhodná cena?

Datum: 18.03.16 17:21

89 Kč/m není nijak hrozné, ale dají se určitě koupit levněji. Běžně používám laněné CU vodiče H07V-K, pro Vás varianta H07V-K 25, dá se koupit kolem 70 Kč za metr.

Datum: 18.03.16 20:27

Děkuji za přesné označení - s ním se dají tyto vodiče na heurece najít za 52kč, což je dost rozdíl oproti 89,- (heslo svářecí kabel).

Ještě se zeptám - je nutné vodič kupovat nový? Po různých bazarech se tyto vodiče občas objeví za výrazně výhodnější ceny. Může být takový letitý kabel uvnitř zoxidovaný? Podle mých zkušeností se oxidace vyskytuje jen na odizolovaných koncích kabelu, takže v případě neporušené izolace by mělo být vše ok, je to tak? Může být ve starém kabelu nějaký jiný problém, na který jsem nepomyslel?

Datum: 21.03.16 10:11

Běžně používáme CYA 16 asi 5 metrů. Vždy to stačilo. Hlavní je nechat auta propojená aspoň 5 minut, aby se špatná baterka vzpamatovala. Na ty desítky ampér, co tam tečou při dobíjení to stačí a start je pak lehčí, takže úbytek není hrozivý

Datum: 21.03.16 18:12

ano, na dobíjecí kabely bohatě stačí 16, možná i 10, ale na startovací bych opravdu pod 25 nešel. Ne každému se chce 5 minut čekat, než se mu vzpamatuje baterka, případně než se vzpamatuje baterka tomu, komu pomáhá startovat :) jelikož se ale bavíme o STARTOVACÍCH kabelech, volil bych rozhodně průřez 25 mm2

doplněno 22.03.16 19:03:

takjan: jo, podle mé fotky je to vidět *smich*

Datum: 22.03.16 13:06

No, jo, kadý tu žije jenom dieslem

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.