TV antenna napájení, impedance (přizpůsobení)

Od: Datum: 10.03.16 14:09 odpovědí: 3 změna: 10.03.16 16:45

Dobrý den; V tomto odvětví začínám, je to práce do školy.
Měl bych takový dotaz. Jak vyřešit problém napájení když moje anténa je čtyř patrová soustava celovlnných dipólů (o nějaké impedanci) - dejme tomu, že tam fakt bude 300 Ohm.
Abych dodržel symetrii dipolu - připájím k anténě 300 Ohmovou dvojlinku, pak by se dala zapojit přes balun 4:1 a z balunu 75 ohmový coax do Televize. (nejednodušší řešení - nejdražší.) Ještě se nabízí možnost balun vyrobit - tím si nejsem zcela jist.
Další řešení: smyčka lambda/2 z coaxiálu (střední vodič na každou stranu, zamotat, spájet opletení do sebe) a připojit k tomu coaxiál zase stř. vodič k jednomu konci, opletení k opletení. (v tomto případě bych, ale nedodržel symetrizaci, je to tak?) Další problém je širokopásmovost. Všude píšou, že smyčka je jen pro daný kanál atd..
Jak to tedy udělat z dvojlinky a jak k ní připojit coax (jestli je to vůbec možné)?

http://i16.photobucket.com/albums/b7/mowerman_/The%20Hilton/IMG_0001_126.jpg - obrázek antény (místo reflektorových tyčí bude síto)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.03.16 15:14

Symetrizaci skládaného dipólu (300 ohm jak uvádíte) proveďte normálně přes ferit se dvěma otvory, kde si namotáte potřebným drátem zmiňovanou symetrizaci. Nejjednodušší řešení je ji koupit v obchodě již hotovou (jak leptanou tak s uvedeným feritem). Cena není nikterak vysoká. Na vzpomínanou dvoulinku zapomeňte, to už se dnes snad ani nepoužívá. Možná tak jako žebříček pro napájení KV antén. Vy tu anténu chcete používat jen na příjem, nebo i na vysílání?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fox®
Datum: 10.03.16 15:50

Kdybych chtěl použít anténu pro příjem i pro vysílání, potřeboval bych hodnoty PSV blízké 1 ... Anténa nemusí splňovat požadavky pro vysílání (ale mohla by).

Vedoucí práce, nevyžaduje výrobu symetrizačního členu ...Teď mi doporučil tenhle obvod: http://www.gme.cz/symetrizacni-clen-teroz-t-971-p001-259 s tím, ale zřejmě docílím jen komerčních hodnot např. PSV> 3.
Chtěl jsem nějaké poctivější řešení, jesli mě chápete :-D
Jen tak mimochodem tykadla napájet k dipólu (nebo přichytit šroubky) a střední vodič (coax) pod šroubek uprostřed, opletení pod tu objímku nebo jak to nazvat?

Od: host*
Datum: 10.03.16 16:45

Čtyřpatrová soustava, asi máte na mysli tak zvanou "matraci" nebo "síto", kde jsou 4 patra dipólů nad sebou propojená tak, že uprostřed je v krabici vývod 300 ohmový pro 300 ohmový svod, dvojlinku.

Nebo se do téže krabice vkládá symetrizační člen, který je širokopásmový. Například http://www.teroz.cz/cs/doplnky/symetrizacni-cleny a máte tam i tabulku kmitočtových pásem.

Balun, tedy přizpůsobovací impedanční smyčka má rozměr podle vlnové délky lambda signálu, to znamená, že je to vhodné pro anténu na jeden kmitočet a něco kolem něj. V literatuře najdete balun 4:1 (to znamená že 300 ohmů na 75 ohmů) se smyčkou (balun) o délce lamda půl (tedy λ/2). Což fakt znamená, že to je pro jeden určitý kmitočet. Například pro amatéry vysílající na kmitočtu 144 MHz apod.

Na http://www.radioamatoripelign…t/i6ibe/fracarro/fracarro.htm vidíte hezký obrázek http://www.radioamatoripelign…6ibe/fracarro/unundisegno.jpg impedanční přizpůsobovací smyčky 4:1 ze 200 ohmů na 50 ohmový koaxiální kabel.

Víc najdete v knize Milan Český, Antény pro příjem rozhlasu a televize, SNTL Praha někdy v šedesátrých, sedmdesátých letech, i s obrázky, nebo Milan Český, Příjem rozhlasu a televize.


doplněno 10.03.16 16:50:

Podívejte se na tak krátkou smyčku, že je možné jí vyleptat jako cestičky na malou destičku plošných spojů http://elmag.sps.sweb.cz/img/2/69.jpg nebo smyčku z koaxiálního kabelu délky lambda půl http://elmag.sps.sweb.cz/img/2/68.jpg Více na stránkách školy http://elmag.sps.sweb.cz/2.htm

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.