Uprava stabilizovaného zdroje

Od: Datum: 04.03.16 19:28 odpovědí: 2 změna: 05.03.16 18:55

dobrý den,sehnal jsem si tento zdroj,viz foto,a chtěl jsem se zeptat zda by se z toho dal udělat zdroj na kterém by se dalo regulovat jenom napětí,zdroj je to stabilizovaný na 13,8v,a dává max.6A.posílám foto pouze té vnitřní výzbroje,na té desce je takový trimr kterým se dá regulovat napětí ale poue o 2V nahoru a dolů,chěl bych aby to šlo alspon od těch 5V do max. napětí zdroje,myslíte že kdyby se tam dal jiný trimr že by to šlo,na trimru je napsáno 470 ohmů,děkuji vám za každou raduSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 05.03.16 17:35

Rozsah nastavení není daný jenom hodnotou trimru, ale obvykle bývá ještě s nějakým rezistorem jako součást napěťového děliče, takže by se musela změnit i hodnota příslušného rezistoru.

Šest ampér je dost. Pokud srážíte na výkonových tranzistorech nějaké menší napětí, tak to ještě jde, ale když budete chtít mít nastavené nějaké ještě menší napětí, tak se to srážené napětí krát proud bude muset zadržet a rozptýlit na tranzistorech.

Příklad: kdybyste měl původní napětí třeba 15 V (asi ho máte vyšší, jde jen o ukázkový příklad), na výstupu nastavíte 13,8 V, takže srážíte o 15-13,8 = 1,2 V krát maximální odběr proudu 6 ampér a to je ztrátový výkon P = 1,2 x 6 = 7,2 W

Kdybyste chtěl nastavit výstupní napětí na 12 V, bude rozdíl napětí 15 - 12 = 3 V a krát maximální proud 6 ampér už bude maximální ztrátový výkon P = 3 x 6 = 18 W

Kdybyste chtěl nastavit výstupní napětí na 5 V (jak si přejete ve vašem dotazu), bude rozdíl napětí 15 - 5 = 10 V což by při maximálním proudu 6 A byl ztrátový výkon P = 10 x 6 = 60 W a to už pěkně topí. Asi tušíte, jak hřeje 60 W žárovka a tak by asi hřál chladič, kdyby se snažit tento výkon rozptýlit.

Zdroj má zřejmě i elektronickou pojistku proti zničení zkratem, takže v tom případě by bylo výstupní napětí při zkratu na výstupu 0 V, a rozdíl mezi napětím na vstupu stabilizátoru 15 V a nulou je 15 - 0 = 15 krát 6 ampér je čistě teoreticky 90 W.

Zpět k vašemu zdroji. Jednoduchou úpravou děliče nastavení výstupního napětí by zřejmě šlo nastavit větší rozmezí nastavení a asi nebudete odebírat tak velký proud trvale, možná nárazově, takže by to mohlo vyhovět. Je to jenom hádání podle vzhledu, protože asi nemáte schéma zapojení. Také by bylo vhodné na vstupu transformátoru a možná i na výstupu použít normální tavné skleněné trubičkové pojistky, které zachytí případný náhodný šlus.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pavelka
Datum: 05.03.16 18:55

děkuji vám za odpověd,a myslíte že když vyměním nějáký ten rezistor a ten potenciometr,tak by to šlo regulovat

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.