Stykač jiskří

Od: Datum: 01.03.16 14:24 odpovědí: 5 změna: 03.03.16 21:04

Mám doma topení a bojler na elektriku a to jede vždy na levnou elektřinu a ta se třeba spustí ve 2 a jede do 4 a vždy když to spustí tak se ozve ze skříně s elektrikou rána, to sepne ten stykač (nebo relé?) a potom to tak jako maličko hučí nebo bzučí. A dneska to udělal tu ránu několikrát za sebou a pak to strašně nahlas bzučelo, tak jsem to jističem vypl a přes krytku šlo vidět jak v tom skočila jiskra, celkem dost, při zapnutí taky, nejsem si jistý ale myslím že to jiskru před tím nedělalo, určitě si myslím že tak moc snad ne. Je to normální, není to normální?

S elektrikou si není radno zahrávat, tak jestli zavolat elektrikáře? Asi by to mohlo i chytnout?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.03.16 14:36
avatar

Zajiskření při sepnutí a rozepnutí je normální, starší stykače (teda jejich cívky) někdy i slyšitelně bzučí, každopádně pokud je stykač už dost starý, doporučil bych tak jako tak výměnu. Běžný čtyřpólový stykač 25A se dá koupit od 400 Kč, výměnu (a asi i výběr) samozřejmě nechejte na elektrikáři!.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: krubbb
Datum: 01.03.16 15:53

Právě to jiskřilo celkem dost, tak se mi to nezdálo. Já se bál, že to stojí víc. Určitě bych se v tom nehrabal *smich*, ptám se abych zbytečně nevolal elektrikáře, on by přijel a řekl "no to je ale uplně normální". Ten stykač je tak možná i 20let starý, je to starý dům po rodičích a co si pamatuju tak to tady je, takže už má asi to nejlepší dávno za sebou.

Datum: 01.03.16 16:04

Mám stykače solidně socialistické a mám elektrárnu na přímotopy,takže to hučí,jak v elektrárně...Zejména cívky stykače...Napadá tam prach,vytvoří to elektrický oblouk,který pak bručí...Dožrán jsem dvakrát za dvacet let sundal kryt a prosmrkal kontaktolem spoje..Bručení při sepnutí skoro zmizelo..Rezonuje taky bakelitový kryt...Zásadně nechci měnit tehdejší výrobky za dnešní šmejdy,takže to chce občas takto utišit...


doplněno 01.03.16 16:06:

Ty dvě rány,to se spíná stykač na bojler a stykač na přímotopy...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.03.16 17:56

Jiskření není nic zvláštního, jiskří i obyčejný přímotop. Pokud máte ale pocit, že se to zhoršuje, nechte ten stykač vyměnit, jak psali ostatní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.16 21:04
avatar

Určité jiskření je normální. Ve stykači jsou stříbrné kontakty, které se při každém sepnutí a zvláště pak rozepnutí pomalu opalují. Pokud má stykač za sebou velmi mnoho rozepnutí, můžou být kontakty již značně opotřebované a jiskření je pak větší. Do určité míry to nemá na funkci vliv, ale jednoho dne stykač selže. Nic vážnějšího, než že budete ráno bez teplé vody ale nehrozí. Neškodilo by, kdyby někdo (ochotný elektrikář, ale nevím, kde ho najdete) kontakty zkontroloval a případně vyčistil. Jak výše psáno, starý, poctivý stykač bych měnil až v krajním případě.

Bzučení cívky způsobuje uvolněné jádro elektromagnetu, případně nečistoty mezi jádrem a kotvou. Je to sice protivné, ale ničemu to nijak zvlášť nevadí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.