Starý kondenzátor TESLA

Od: Datum: 23.02.16 17:04 odpovědí: 4 změna: 23.02.16 17:55
avatar

Ahoj, dotaz zní: může se u starého elekrolytického kondenzátoru (TESLA TF 202, 8μ2, 35VAC) stát, že v průběhu stáří zvýší svoji kapacitu? Pochopil bych, že kapacitu ztratil, ale při měření (sice jen multimetrem, ale druhý, stejný kondenzátor, stejného stáří vykazuje hodnoty +- v pořádku) jsem naměřil místo 8,2 μF celých 28 μF. Tím se mi v reproduktoru rozhasila pásmová propust a do výškového reproduktoru jdou nižší kmitočty, než by měly, a ten začal chrastit (Tesla ARV 3604). Kondenzátor samozřejmě vyměním za jiný, jen mě spíš zajímalo, jak je možné, že se kapacita několikanásobně zvedne :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hm®
Datum: 23.02.16 17:18
avatar

To asi ne. Nevím, jak ten měřák měří, ale spíš bych tipnul velký svod toho C, nebo něco podobného.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.02.16 17:28
avatar

Tak jsem na netu našel článek o repasích reprobeden a tohle k tomuto typu kondenzátoru bylo napsáno:

"Zvyšuje se značně jejich vnitřní odpor, svodový proud, rozkladnými chemickými procesy se zvyšuje kapacita někdy i k hodnotám +150% a prudce klesá hranice maximálního pracovního napětí."

Zároveň i to, že tyto kodenzátory TESLA patřily údajně k nejlepším tehdy vyráběným v evropě. Teď mě tedy spíše zajímá, jakou zvolit vhodnou náhradu. Někde čtu, že jsou vhodné bipolární elektrolytické, někde zase že svitkové...


doplněno 23.02.16 17:40:

a taky se dívám, že je docela problém někde najít všeobecně kondenzátor 8,2 uF

Datum: 23.02.16 17:47
avatar

Je vcelku logické,že elektrolytický kondenzátor vyschnutím zvětšuje hodnotu kapacity.Zvýší se také vnitřní odpor a další charakteristiky.I když ale pustím do výškového reproduktoru nižší kmitočty,než je jeho rezonanční kmitočet,není to důvod,aby chrastil-.Tam jde o přebuzení.Ve vyhýbkách reproduktorů se běžně elektrolyty nepoužívají,spíše svitkové do 68 mF.Elektrolyty jsou na výstupech zesilovačů.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.02.16 17:55
avatar
Jedná se o bipolární, TESLA je očividně s oblibou používala. Už mám objednán svitkový MKP kondenzátor, rovnou vyměním oba dva v obou bednách. Reproduktor mám úplně nový (teda starý, ale v originálním neotevřeném obalu), takže vyměním rovnou i ten.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.