Proč mi občas bliká displej dig. hodin?

Od: Datum: 05.02.16 20:44 odpovědí: 11 změna: 07.02.16 00:29

Dobrý den. Doma mám již několik let ( asi více než 8 let ) digitální hodiny, kde výška číslic je asi 5 cm.

Hodiny nejsou podsvícené a dvě tečky mezi hodinou a minutou trvale svítí, běžně neblikají.

Hodiny jsou na síť - bez vnějšího trafa.

Hodiny ukazují léta čas bez závad, číslice běžně svítí a neblikají, ale v posledních dvou měsících se mi objevuje

občas ( za den asi maximálně 2x ) chvilkové ( 1-2min ) problikávání číslic, pak opět svítí číslice trvale jasně.

To problikávání je takové rychlé za sebou, mihotavé a rychlé. Jas se trošku při problikování zmírní.

Měl bych dotaz, proč se tak asi děje. Je to snad předzvěst, že hodiny již mají svoji životnost za sebou?

Po domě mám další stejné hodiny ( 4 kusy ) zakoupené ve stejnou dobu a u nich se toto zatím neprojevuje.

Zkontroloval jsem přívodní kabel + zásuvku k hodinám, vše se zdá bez závad.

Do zásuvky není jinak nic zapojeno, jenom hodiny. Hodiny stojí na skříni.

Zkoušel jsem hodiny zapojit do jiné zásuvky ( kde jsou jiné hodiny ) a opět hodiny občas problikávali, ale ty druhé hodiny svítily správně, žádné blikání.

Děkuji za případné nápady či rady.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.02.16 23:50

Pravděpodobně vadný kondenzátor (srážecí) který upravuje síťové napájení na nižší. U LED hodin běžná součástka co se kazí.

Ohodnoceno: 0x

Od: pt®
Datum: 06.02.16 00:41

My jsme všechny tyto hodiny zlikvidovali, aby nedošlo ke zkratu. Koupili jsme si budíky na baterie s podsvícením z Ikea.

http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/80277004/

Datum: 06.02.16 10:47

Výhoda LED hodin je, že jsou vidět.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.02.16 10:54

budík z ikea je na principu, když se postaví na bok vpro nebo vlevo, či vzhůru nohama, tak se aktivuje displej a svítí a na hodiny je také vidět. proto jsem ten odkaz dala.

Datum: 06.02.16 11:40

Abych se dozvěděl kolik je hodin nechci poshazovat půl nočního stolku, abych ho "našmátral" a ještě s ním musel před upotřebením zatřepat. *ua* Káždému vyhovuje něco jiného, já na LCD nevidím i když je světlo, proto upřednostňuji LED.

Datum: 06.02.16 12:11

ale jasně, každému vyhovuje něco jiného. Chtěla jsem jen poradit tazateli, ale jinak s budíkem netřeba třepat, jen otočit a svítí.

Od: bmbx®
Datum: 06.02.16 12:13

vlezley:

za mnoho desítek let jsem používal mnoho digitálních hodin na síť, LED, digitron, fluorescent display, LCD, ať kupované nebo stavěné, ale u žádných nabyl použit na snižování sí´tového napětí kondenzátor.

V současné době mám LCD s trvalým podsvitem a s projekcí na zeď i tam je použit klasický transformátor.

Z hlediska bezpečnosti je to ten nejlepší způsob i když má trochu větší spotřebu energie než by vlastní hodiny potřebovaly.

pt:

k jakému zkratu? Pokud se nejedná o nějaký odfláknutý čínský výrobek (a i těch už je málo) tak všechny tyhle jednoduché transformátorové zdroje v hodinách, v napaječích, rádiích atd. mají přímo ve vinutí transformátoru pojistku na 80 nebo 125°C, jakékoliv nebezpečí zkratu a následně požáru je vyloučeno. Trochu rizikovější jsou zdroje spínané, protože jsou komplikovanější, ale zase obsahují mnohem víc pojistek - tepelné, elektronické, běžné tavné...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.02.16 12:40

no, nějak jsem začala mít obavy, když jsem viděla, jak může vyhořet byt, když zůstane mobil v zásuvce. Nějak jsem těm přístrojům přestala věřit, ani pračku bych nenechala zapnutou s prádlem a šla nakoupit, ani náhodou. A jaké to máte hodiny? Ty nejsou do sítě, do elektriky? Máte foto, že bych si je pořídila?

Datum: 06.02.16 22:49
To BMX: Je to možný, já taky neviděl všechno. Ale stolní hodiny, modré LED, značka JVD (běžně prodávaná v obchodech), použitý obvod hodin LM8560 (bez zvonění) na vstupu srážecí svitkový kondenzátor M33, zalitý v keramickém povlaku vínové barvy. Není tam žádná, natož tepelná pojistka ani transformátor. Možná je to "odfláknutý čínský výrobek" ale popisky má české a po cca 6 letech výměna kondu a zase šlape bezchybně už druhý rok. Udávaná spotřeba 3W - na co transformátor? Mimo to, časovače s hodinama na el. sporácích i MT renomovaných firem mají na vstupu srážecí odpory! Buď odfláknutý výrobek nebo dobře navrženo, na dlouhou použitelnost, za přijatelné náklady.
Ohodnoceno: 2x

Od: mkat®
Datum: 06.02.16 15:49

Skús tie hodiny rozobrať.Prekontroluj studené spoje.Mohol by byť vadný aj nejaký elektrolyt.Ale skôr bude nejaký studený spoj.Preletuj špatné spoje.Mal som niečo podobné na ruských hodinách.Po preletovaní displeja už fungovali.

Datum: 07.02.16 00:29

Já bych si tipnul, že jsou tam fitrační elyty zdroje blízko teplého transformátoru, vysychají a napájecí napětí je tak špatně vyfiltrované. To zablikání co vidíte by mohl být zázněj multiplexu displeje se síťovým kmitočtem. Postupně se to bude zhoršovat. Pokud máte poblíž někoho, kdo se v elektronice vrtá, může na to kouknout, zvlnění na zdroji změří snadno a elyty případně vymění.

Jinak se spíš pomalu koukejte po nových, ale nejsou moc levné a výběr je slabý. Možná nějaké levné potkáte u ťamanů, ale u těch bych nic, co se strká do sítě nekupoval.

Poslední otázky Poradny elektronika
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.