Satelitní televize,co je potřeba?

Od: Datum: 05.02.16 19:51 odpovědí: 17 změna: 07.02.16 20:11
avatar

Dobrý večer,

v zaměstnání se dohadovali kolegové, jak naladit televizi se satelitem. Jeden říkal, že satelit má zabudovaný v tv a druhý říkal, že má u tv krabičku,asi skylink. Jaká televize musí být a co musí splňovat,aby satelit šel naladit? Může mi to někdo vysvětlit? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.02.16 19:59

Dobrý večer, pravdu mají oba, satelitní přijímač máte buď jako samostatný přístroj, nebo si můžete pořídit TV se zabudovaným satelitním tunerem. Označuje se DVB-S/S2.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.16 20:21

Odpovím komplet potřebuješ za prvé buď sat. přijímač v televizi nebo zvlášť, anténu parabolu nejlépe 80 cm průměr a somozřejmě konvertor nejlépe duál aby jsi mohla přijímat obě družice ASTRA a také kabel na připojení do paraboly k přijímači.a pak hlavně poskytovatele satelitního vysílání např. Skylink protože bez karty,která se vkládá do přijímače nemáš signál.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.16 20:51

Mluviti stříbro, mlčeti zlato. *frajer*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.16 07:43
avatar

Měla jsem na mysli satelitní TV bez paraboly, nebo potřebuji snad i parabolu?

Datum: 06.02.16 07:52
avatar

Pro příjem ze satelitu potřebujete konvertor či tuner, jak říkají někteří. No a některé televize mají tento konvertor rovnou uvnitř a některé ne. Ty co konvertor uvnitř nemají, ty holt potřebují konvertor vnější, jak říkáte tv krabičku.

Ptejte se při nákupu. Dražší a luxusnější typy mívají konvertor uvnitř.

Ale pozor. U televizí bez krabičky věc není tak jednoduchá. Můžou se totiž změnit vysílací parametry a konvertor uvnitř televize najednou nemusí vyhovovat. Pak nezbývá než koupit novou televizi.

Jestli je konvertor venku, pak jenom koupíte novou krabičku. Stojí kolem 1600,-. A to je právě případ Skylinku, kdy starší konvertory už brzy přestanou pořádně fungovat.

U televizí s krabičkou je další problém s ovládáním. Buď máte dva ovladače, jeden pro televizi a druhý pro krabičku nebo si pořídíte jeden univerzální. Zacházet s univerzálním ovladačem ale není zrovna snadné, protože jej stále musíte přepínat mezi režimy televize-krabička. Například stanice volíte na krabičce, ale stránky teletextu listujete na televizi.

Jsem nedávno přinesl domů právě takový univerzální ovladač a moje žena s ním zatvrzele odmítá spolupracovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.02.16 08:00
avatar

Moc děkuji za vysvětlení, teď mohu kolegům i poradit a pro sebe si ještě počkám . Třeba někdo vymyslí ještě chytřejší tv,kde se nebudou muset měnit vysílací parametry a kupovat nové krabičky *smich*;)

Datum: 06.02.16 08:14

Konvertor a tuner jsou absolutně rozdílné věci.

Konvertor má za úkol snížit frekvenci vstupního signálu a také ho zesílit, aby dosah byl větší, než pár metrů. To je to, do čeho vede kabel na parabole.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nickii
Datum: 06.02.16 09:11

Pletete si pojmy, konvertot je na parabole, to o cem tu pisete je tuner. Ten muze byt vestaveny primo v tv, nebo v podobe samostatneho receivru,. V obou pripadech je ale potreba parabola s konvertorem, kabel..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.16 09:19

Přesně tak, konvertor je zařízení umístěné na parabole (to je ta placatá anténa :)), to co je v TV, nebo té "krabici" u TV, se nazývá satelitní tuner. Dnes se používá tuner pracující v normě DVB-S2, který umožňuje příjem signálu ve vysokém (HD) rozlišení. A myslím, že tato norma ještě pár let vydrží. Osobně preferuji samostatný satelitní přístroj (obvykle nabízí více možnosti než ten zabudovaný v TV) a TV používám jen jako zobrazovač. Pokud jde o ovladač, zase, mnoho satelitních přijímačů má ovladač natolik univerzální, že s ním lze TV zapnout a nic víc už nepotřebujete, vše ostatní ovládáte na satelitu (hlasitost, přepínání programů...) Navíc je často i možnost nastavit zapnutí a vypnutí TV společně se zapnutím/vypnutím satelitu. Koupil bych tedy zvlášť TV a satelitní příjímač (k tomu samozřejmě patřičný konvertor, parabolu, kabeláž, kartu...) Je i spousta firem, které se zabývajjí montáží a instalací satelitu, pokud se do toho nechcete pustit sami, je určitě lepší si to za pár stovek nechat udělat pořádně někým, kdo to umí. A také si musíte vybrat poskytovatele satelitního signálu, jehož dekódovací kartu si pořídíte. Vše se dá jednoduše koupit i jako kompletní balíček včetně přístroje..

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.02.16 16:46
avatar

V čem je tedy ten rozdíl,když potřebuji parabolu a u dřívějších, starších televizí pro satelitní vysílání, byla také potřeba parabola?

Omlouvám se,ale tomu moc nerozumím.

Od: ar
Datum: 06.02.16 17:21

I dříve byla potřeba u příjmu satelitního vysílání parabola a to i v době analogu. Já mám dojem, že si to trochu pletete s kabelovou televizí, tam parabolu nepotřebujete (vlastní).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.16 17:38
avatar

Ne nepletu s kabelovkou. Právě mě zajímá, jaký je rozdíl, mezi starou televizí s parabolou a dnešní satelitní televizí.

Od: ar
Datum: 06.02.16 18:28

Proč tam furt motáte tu parabolu. Ten "talíř na stěně" musíte mít stále,ať máte jakoukoli televizi. Pro příjem ze satelitu ji prostě mít musíte, to je defakto "anténa".

Vestavěné tunery v TV a samostatné recivery už tady popisovali ostatní. Co ještě není jasné?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 06.02.16 19:25

Tohle ale není až tak o televizi, jako o satelitním přijímači (jedno jestli zabudovaném v TV nebo jako samostatný přístroj) a základní rozdíl je, že dříve se satelitní signál přijímal analogově a dnes digitálně. Nebo chcete detailní rozbor systémů přenosu satelitního signálu a jeho historii? :) No a protože už je spousta programů v HD rozlišení, potřebujete satelitní přijímač, který tuto normu zvládne, tedy s DVB-S2. Zde je například kompletní sestava, kterou jen připojíte k TV (neberte to jako reklamu, jen příklad!) http://satelitni-komplety.heu…rabola-80-cm-plus-3x-druzice/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.16 11:18
avatar

Děkuji za vysvětlení. Jen mě zajímal rozdíl, jak se přijímalo satelitní vysílání dřív, třeba před 40 lety a jak se přijímá dnes.

Už jsem si to našla na Wikipedii.

Datum: 07.02.16 12:01
avatar

Člověk, který se o satelitní vysílání příliš nezajímá, je často zmaten, protože účastníci diskusí používají nejednotnou, často podivnou terminologii. Někdo se např. ptá, jaký satelit koupit, jiný tvrdí, že má satelit vedle televizoru, jiný ho má na střeše. Všechno špatně! Satelit neboli družici si nikdo nemůže koupit, ta "visí" 36 000 km na Zemí. To co je na střeše, u okna nebo na balkoně je satelitní (parabolická) anténa. Ten váleček který je umístěn v ohnisku paraboly je konvertor, čili LNB. U televizoru bývá satelitní přijímač, nikoli satelit. Takže když někdo mluví o satelitu, není zcela jasné, co má na mysli.

K Vaší otázce. Satelitní vysílání nemá přiliš dlouhou historii. Hlavní milníky v jejím vývoji jsou ty

- srpen 1964 – první družice na stacionární oběžné dráze, Syncom (USA)
- březen 1965 – první radioamatérská komunikační družice, OSCAR-III (organizace AMSAT)
- říjen 1965 – první komunikační družice systému Molnija (SSSR)
- duben 1983 – první civilní družice vypuštěná pro komunikaci s dalšími satelity, TDRS (USA)
- prosinec 1988 – první družice z komunikačního systému Astra (společnost SES)
Takže před 40 lety bylo satelitní vysílání v plenkách a pro běžného uživatele bylo nedostupné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.16 20:11

Placka na zdi je zase jen výřez z paboly

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.