Prodlužovací šnůra u spotřebiče

Od: Datum: 04.02.16 14:43 odpovědí: 7 změna: 05.02.16 16:34

Nevíte, proč je u některých zařízení uvedeno, že se nemá používat prodlužovací šnůra?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 04.02.16 14:50
avatar

Dobrý den, výrobce se zabezpečuje proti používání nevhodného prodlužováku.

Některé nejsou vhodné pro spotřebič, který má velký odběr proudu a mohou se zahřát či zahořet. Zdravím!

doplněno 04.02.16 18:06:

magdon - prodávají, protože je lidé kupují .

doplněno 04.02.16 18:17:

magdon - no, to už se dostáváme trochu mimo dotaz (i když na tom kus pravdy je).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.02.16 18:04
avatar

"Některé nejsou vhodné pro spotřebič, který má velký odběr proudu..."

... a některé nejsou vhodné pro žádný spotřebič. A nemusí být ani čínské *smich* . Bohužel se takové prodlužováky běžně prodávají :(.


doplněno 04.02.16 18:13:

ben - lidé je kupují, protože každý nemůže elektrice rozumět a takovému člověku nezbývá, než věřit "odbodníkům" v prodejnách. Měla by ale fungovat nějaká kontrola prodávaných výrobků (zvlášť, pokud můžou být nebezpečné). Jenže na to naše příslušné instituce zvysoka se.. kašlou.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.02.16 16:24
Kazda vidlice a zasuvka na prodluzovaci snure ma oznaceni pro napeti a proud. Pokud na nich bude vyznaceno 230/16, znamena to, ze je snura dimenzovana(je-li tovarni vyroby) pro provozni napeti 230 V a mximalni proud do 16 A - amper. Prurez vodicu ve snure by mel odpovidat zatezovacimu proudu max 16 A. Vseobecne plati, ze prodluzovaci snury nemaji byt delsi nez 12 m. Pokud tam neni vyznacen proud, znamena to, ze zasuvka na snure snese maximalne 6 amperove zatizeni. V praxi to znamena spotrebic 1380 W - t.j. 1, 38 KW., to odpovida priblizne stredne vykonnemu vysavaci prachu. Pokud si nekdo koupi napriklad prodluzovaci snuru napriklad 1, 5 m se zasuvkovou listou se 6 zasuvkami, musi byt pri jejich plnem vyuziti zajisten maximalni dovoleny proud na zacatku snury, ktery musi byt vyznacen na pripojovaci vidlici. Je-li tam oznaceno 16 A, tak soucet vsech proudu odchazejicich ze zasuvkove listy nesmi prekrocit 16 A ! Jak to ale v praxi zarucit? Jedine technicky, kdy bude v zasuvkove liste instalovan jistic, ktery nedovoli prekrocit uvedeny proud na zacatku snury.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.16 14:56
avatar

Myslim si že to je proto, že prodlužovák může být vyrobený z tenkého vodiče, splňuje sice podmínku maximálního povoleného zahřívání při jmenovitém proudu 16A, je bezpečný, ale je na něm úbytek napětí, který spotřebiči může vadit. Tenhle úbytek je rozdíl mezi napětím v zásuvce a na konci kabelu ve stejný okamžik, bez zatížení jsou tato napětí stejná, s rostoucím zatížením roste i napěťový rozdíl. Když výkon pulzuje, pulzuje i úbytek, zdroj je "měkký". Omezení na prodloužení mívají třeba svařovací inventory.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: 111®
Datum: 04.02.16 15:13

obecně platí, že prodloužení se použije jen na dou nezbytně nutnou, tedy pouze po dobu například praní, pak se odstraní. Prodlužovací šňůry zhoršují ochranu před nebezpečným dotykem. Spotřebič je testován na dovolené dotykové napětí se šňůrou s ním dodávanou, třeba lednice mí přívod dlouhý 1,5m. S delší šňůrou už nevyhoví, proto je zakázáno pouřít prodlužovací šňůru.

Obecně platí že spotřebič zapojí do zásuvky k tomu určené, nikoliv do prodlužovací šňůry.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 04.02.16 15:45

Samozřejmě, výrobce se tímto upozorněním chrání proti případným reklamacím na špatné fungování zařízení a s tím spojenou bezpečnost užívání. Různí kutilové jsou schopni třeba zapojit (prodloužit připojení) zvonkovým drátem přímotop. Už jsem se s tím setkal. Také zásuvky a vidlice jsou leckdy u prodlužovaček nevhodné pro velký odběr proudu. Jinak ledničce ani uživateli rozhodně nic nehrozí, když si prodlouží dostatečně dimenzovanou prodlužovačkou.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.