Jaký foťák

Od: Datum: 25.01.16 09:42 odpovědí: 27 změna: 10.02.16 18:43

Dobrý den , mám aparát Nikon Coolpix P300 a začal zlobit optický zoom.Tento aparát je skvělý, ale již se neprodává. Uvažuji o koupi nového aparátu s minimálně stejnými technickými vlastnostmi a ceně 6-7 tisíc. Byl mě doporučen foťák SONY HX60. Je tento typ odpovídající , nebo poradíte nějaky jiný typ?

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 25.01.16 09:58
avatar

Dobrý den. Já osobně jsem lumixák - líbí se mi Panasonic Lumix DMC-TZ60, ale můj otec je opatrnější a zapřísáhlý Nikoňák - ten by šel do Nikon Coolpix AW130 (hlavně kvůli vlastnostem "prachotěsný a mrazuvdorný, nárazuvzdorný, lze potopit do vody,...")


doplněno 25.01.16 12:01:

Pánové, ale tazatel se ptá na alternativu k nabízenému kompaktu. Nepíše, že by chtěl být fotografem. No a na kvalitní fotoaparát nemá většina smrtelníků peníze. Bez ohledu na kvalitu fotky jak z uměleckého, tak z jiných pohledů...


doplněno 27.01.16 09:30:

Když dám foťák manželce, prostě vezme krabičku, zamíří nějakým směrem a cvakne. Jestli je to jedna slušná fotka ze sta je úplně jedno - má zdokumentováno, co jsem zmeškal díky mé práci.. Děcka při těch fotkách vypráví zážitky... a myslím, že velká většina "fotografů" takto prostě žije.

Na jednu stranu je úplně jedno, čím fotí, protože s tím nejde na web, nedělá výstavu a když se to dává kolovat, vybere 10 fotek za poslední rok, které nechá vytvořit do formátu 9/13.

Na druhou stranu chápu tazatele. Chce i za těchto podmínek mít slušnou fotku.

Osobně bych to udělal nákupem čehokoliv v akci, co má podobné ovládání. Pro manželku ideální - zadá na kolečku k "P" nebo "A" nebo jak daný aparát značí automatiku a fotí...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bmbx®
Datum: 25.01.16 10:32

Osobně bych bral Sony, ostatní totiž začínají docela zaostávat ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.16 10:34
avatar
Hlavně poslední dobou za fotoaparáty zaostávají fotografové..a to dost značně.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.01.16 11:15
avatar
Přesně...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 25.01.16 11:24

Dneska se bere mezi veřejností vlastnictví fotoaparátu jinak než za minulých dob. Dnes je to téměř součást běžného života a mnoho a mnoho uživatelú nemá žádné fotografické ambice k technické a umělecké dokonalosti. Mají to pro zábavu a sem tam něco cvaknout s rodinkou a pod.


doplněno 25.01.16 11:31:

Omlouvám se : ..uživatelů.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: bmbx®
Datum: 25.01.16 11:48

A v dobách rozmachu jednoduchých krabiček od Kodaku to snad bylo jinak? ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.16 13:22
avatar
Tady nejde o to, jak kdo fotí - to je jeho věc. Jde o to, že spousta "cvakačů" se honí za určitými parametry. Musí mít špičkový foťák(zbytečně drahý), na fotky v pc jedině a pouze photoshop atd. Pak stohují stovky výcvaků z jedné akce, když stačí několik nejpovedenějších. Ve photoshopu fotku max ořežou a použijí šoupátko kontrastu - vrstvy, křivky apod neznají. Co na tom, že toto umí každý druhý free prohlížeč obrázků.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 25.01.16 14:24

A jak to souvisí z dotazem?

Dnes se všichni honí za parametry, jen zde na poradně je spousta dotazů na téma jaký je nejlepší mobil, jaký je nejlepší notebook, jaký je nejlepší fotoaparát. Je mizivé množství dotazů - zabývám se tím a tím, doporučte vhodný...

Pokud jsem napsal, že doporučuji Sony, protože ostatní zaostávají, tak to není nutně jen o parametrech, ale i o uživatelské přívětivosti a využití na a matérskou fotografii.

Firma Nikon například z tohoto pohledu produkuje nejhorší fotoaparáty této kategorie.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.16 14:29
avatar
Obávám se, že na značce se neshodneme, každý běhá za svou stáj. Ale nějaká přívětivost je stejně k ničemu, když pak 90% lidí fotí na plně automatický režim. A samozřejmě souhlasím, že lidi by se měli ptát na vhodný výrobek pro jejich využití.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.16 14:46
avatar

Přívětivost právě tkví v té automatice

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 25.01.16 15:05

ernie:

myslím, že všechny foťáky mají volbu automatického režimu, takže ohledně toho Nikona jde opravdu jen o nepředstavitelně kostrbaté ovládání.

Ona je taky velká móda mluvit o automatice ve fotoaparátech jako o něčem podřadném a nepoužitelném, kdo tak fotí je negramot, proboha proč? A režim priority času nebo clony už nikomu nevadí? Přitom je to taky automatika, jen jí donutíme vycházet z jedné nami zadané hodnoty.

Všechny možné obory jsou zasaženy automatizací k prospěchu, usnadnění a zrychlení, jen u foťáků "rádoby odborníkům" naskakuje u automatiky expozice husí kůže *haha**haha*

libor007:

zkus si v každé kategorii vybrat nějaký foťák a k tomu Sony a porovnávej, uvidíš, že ve všem jsou Sony poslední dobou napřed ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.16 20:17
avatar

Já jen tvrdím, že automatika je uživatelsky přívětivá. Což jsi vlastně potvrdil. Nic víc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.16 08:54

No, já si naopak myslám že jde právě o to jak kdo fotí. Každý, by si měl sám sobě odpovědět na otázky typu, jak bude fotit, co bude fotit, jak často...upravovat či neupravovat dál exponované fotky..atd. A podle toho se teprve rozhodovat do jaké kategorie fotoaparátů sáhnout. Co se týče položené otázky...nemusí se mnou každý souhlasit, ale budu-li uživatel, který je ve své podstatě výhradně založený na požití automatu...pak si stačí vybrat cenovou kategorii a klidně si koupit to, co se mu líbí. Pro normálního smrtelníka maj ty aparáty stejné parametry. Hlídal bych si snad to, že bych si vybíral alespoň s co největší světelností. Osobně bych sáhnul do skupiny Panasonic a nebo Sony.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 25.01.16 19:30

Má​m ho doma. Byl mi doporučen tady, takže tímto prosím, neberte to jako kritiku, ale jako smutný povzdech nad současnou nabídkou.

Tento přístroj je s menším bráchou doporučován už od léta jako nejlepší v kategorii kompaktů na Digimanii. Mají tam i recenzi na hx50. Zároveň jsou tam uvedeny výhrady, které recenzentovi vadí.

A protože už s ním mám něco vyzkoušeno, tak musím nedostatky potvrdit. Má špatnou světelnost od 3,5 a na můj vkus dost šumí. Špatnou světelnost řeší vysokými hodnotami ISO. Na letní dovču super, ale na focení v místnosti bez blesku zapomeňte. Taky ovládání je trochu složitější, než jsem myslel. Má až moc možností nastavení. Problém s více možnostmi nastavení je v naší rodině řešen tím, že mimo moje pokusy všichni fotí na automatiku. Zároveň je ale na dost fotkách vidět rozdíl v mnou pořízených a mezi automatikou. Automatika prostě dokonalá není a nastavovat pokaždé jiný režim nikdo dělat nechce. Ten, kdo chce, ale půjde asi spíš do zrcadlovky nebo do profikompaktu. Bohužel jsem přišel o kompakt za 3 tisíce, který měl lepší světelnost a podobné fotky. Jako náhradu jsem chtěl něco levnějšího a zároveň lepšího. Nakonec jsem kvůli nedostatku v nabídce koupil tento, s tím,že si aspoň můžu trochu hrát. Jak píšu, když se s ním člověk naučí, dokáže udělat relativně pěkné obrázky, má dobrou optiku, ale úplně spokojený nejsem.

Abych to zkrátil, foťák mezi současnými stejně drahými a levnějšími asi kraluje, ale osobně ho pošlu dál a koupím něco dražšího. Kdyby vám ale výstup stačil, kupte wx350, aspoň by měl být levnější.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 26.01.16 07:04

vilik:

řešit světelnost u těhle fotoaparátů je docela úlet *haha* Ale zase, lidi pořád řešej šum, světelnost objektivu atd.

A pak maj fotky jen k tomu aby na ně čuměli na monitoru PC.

Ano automatika dokonalá není, ale jen by mě zajímalo, jakým způsobem a v jakém případě jsi zasáhl do expozice, aby fotky byly znatelně lepší než s automatikou (myslím to vážně)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.16 09:03

Za normálního, pěkného počasí, vyrovnaná scéna tj. ne velkeé světelné kontrasty lze automatiku použít. Ale dokonce ani za těchto podmínek bych ji nepoužil a vždycky dám raději přednost fotit na prioritu clony či času, kde mám alespoň tu možnost použít korekci expozice. Navíc další výhoda je v tom, že např. na prioritě času mám nastavený kratší čas (kvůli pohybu) kdežto na prioritě zase třeba vhodnou clonu na hloubku ostrosti. Pak už stačí podle potřeby mezi tímto podle potřeby přepínat. Když se mě konkrétně někdo zeptá, tak doporučuji fotit na prioritu clony...Takže na ploženou otázku bych odpověděl, že do nastavené expozice v podstatě zasahuji pořád...A fotky jsou znatelně lepší...například se zbavím přepalů...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 26.01.16 09:24

​Podívejte, pokud v místnosti fotím za umělého osvětlení na ISO 800 a víc a srovnáním se staršími fotkami ze stejné židle o jiných vánocích zjistím, že většina jich byla do této hodnoty s přehledem, tak na zkoumání světelnosti asi něco bude.Ten foťák jste mi skutečně doporučil, znám váš názor, taky jsem si našel recenze, takže vím, že lepší do té ceny tehdy nebyl. Ale mám snad právo říct, že manuální nastavení dělá jiné fotky. Pokud to totiž popřu, je vlastně manuální nastavení k ničemu. Ono se to sice někde v automatice najít dá, v tom pravdu máte, pak to samozřejmě bude v mnoha případech na automatiku lepší a přesnější. Jde mi o to, že normální mamča s taťkou si nastaví ten modrý foťáček na kolečku, protože ten žlutý jim s fotkou občas párkrát cukne, když dělá složeninu. Takže z jejich pohledu je jakékoliv nastavování složité a dost zdržuje. A tady právě občas, ne vždycky, můžu už přednastavit ty divný věci na A, S, P. Abych, až přijdu ke skále, jednou cvaknul a nezdržoval ostatní. Teď jsem například fotil noční město, předtím nějaké portréty, a čím dál víc si myslím, že sobě něco lepšího a zbytku rodiny malý lehký wx220 nebo 350. Tenhle mezistupeň byl proto asi zbytečná investice. Což vlastně je cíl mého komentu, tedy ukázat, že bez přemýšlení ty fotky za ty peníze stejně lepší nebudou. Jednou jsem byl svědkem toho, jak ve specializované prodejně nakupoval dobře oblečený pán s tím, že zítra letí kamsi na dovču a nemá čím fotit dceru. Nakonec odcházel s obří levnouu zrcadlovkou a seťákem, s věcma okolo dohromady za 20. Až mi ho bylo líto, jak je blbej. Jaký bude mít bez znalostí fotky? Proto myslím, že místo P300 se hx60 moc nehodí. Právě i z toho důvodu, že na většinu fotek se stejně někdo jednou za deset let koukne v počítači. A jestli to tak nebude, ať si raději připlatí rovnou.


doplněno 26.01.16 09:32:

Protože mám příspěvek rozepsaný dlouho, tak mi do toho Libor skočil. Odpovídám bdmx. A pro tazatele, kupte něco z řady wx, pokud fotíte, jak jste doplnil a půjdete do Sony.


doplněno 26.01.16 09:36:

Tak ne Libor, ale jrpp50. Omlouvám se, nepamatuju si nicky. Tak vám všem pracovně říkám přidělenými jmény.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.16 07:30

Díky všem za typy , ještě mě taky zaujal foťák Nikon Coolpix S9900 . Já jsem z těch kteří převážně používají automatiku, moje manželka pouze automatiku . Neumím si představit , že bych při focení nečekaných momentek dětí nastavoval clonu a čas a nebo někde ve společnosti kde nečekané momentky jsou nejvíce zajímavé mě pózovali lidi a čekali až si to nastavím... Uznávám , že jsou situace kdy je nutnost používat manuální nastavení např. změnou clony měnit hloubku ostrosti a mít zaostřený pouze chtěný objekt a před a za ním rozostřený..fotky jsou velice efektní a to automatika neumí... Z tohoto duvodu si myslím , že čím kvalitnější foťák, tak tím má i kvalitnější automatiku , která se co nejvíce přibližuje manuálnámu nastavění.

Zjistil jsem , že některé foťáky v této cenové relaci mají i manuální ostření ... DSC-WX350 nemá a DSC HX60 a Coolpix S9900 ano. Jak použitelná je tato funkce laika jako jsem já?

Od: bmbx®
Datum: 26.01.16 08:25

adrim:

na kompaktech si s hloubkou ostrosti moc nepohraješ.

Mě prostě drtí, jak si moho amatérů zakládá na tom, že je potřeba mít foťák s manuálním nastavením, jinak je to o ničem *haha*

Ale přesně jak píšeš, k čemu mi je hraní s clonou a časem, když mi mezitím objekt snímku uteče pokud chceš mít rozmazané pozadí, tak se budeš snažit mít co nejmenší clonu za daných světelných podmínek, což ti udělá automatický režim portrét, pokud budeš fotit rychlé děje a nebudeš chtít jejich rozmazání, tak si dáš režim sport a ten zajistí nejkratší možný čas v aktuálních světelných podmínkách - nic jiného bys stejně ručně nenastavil ;)

Ale mnoho lidí má potřebu pořád něčím kroutit a mačkat knoflíky - připadají si pak asi důležitě :)


doplněno 26.01.16 08:27:

Manuální ostření se někdy šikne, jsou situace, kdy se automatika špatně chytá.


doplněno 26.01.16 09:12:

jrpp:

no pokud vím tak korekce exposice lze použít u všech režimů, tak proč si komplikovat život proritama času či clony. Další velice univerzální a rychlá možnost je u fotoaparátů co umožňují manuální zásah do clony a čaesu, používat Program shift.


doplněno 26.01.16 10:04:

vilik:

já netvrdím, že na zkoumání světelnosti něco není, ale u kompaktů to řešit je docela ztráta času. f2.8 nebo 3.5 je docela nepodstané, ale marketingoví mágové to s oblibou používají, stejně jako množství MPX, nebo velikost zoomu a lidi blbnou a blbnou a blbnou...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.01.16 10:29

bmbx:

podle mě tato diskuze se motá jen kolem toho, kdo chce jak fotografovat...pro mě bude "tvrdý" automat na 99,5% k ničemu...pro mou manželku bude naopak 100% záchranou...Tudíž nlze upřednostňovat jedno opřed druhým, ale říc si jak chci fotografovat. Např. Vámi zmiňovaný Program shift jsem v životě nepoužil...Nikdy jsem pro něj nenašel rozumné uplatnění...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 26.01.16 10:34

Nenajít uplatnění pro P-shift je asi tak jako nenajít uplatnění pro prioritu clony nebo času. Nepopírám, jde o zvyk, lze fotit zcela totožně jako na prioritu času nebo clony, ale velice pohotově lze volit výhod jednoho nebo druhého, ale bez přepínání ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.16 12:44
avatar

Podívej se, nevím, z čeho pramení tvé přesvědčení, že nastavování manuálního režimu dělá člověka důležitým. Je to babračka, aspoň pro začátečníka jako jsem já. Ale je to taky výzva. Proč ten opruz podstupuju? Protože tyhle tři fotky bych na automatiku nevyfotil a kompaktem už vůbec ne.

Fotka dívky, to byl jeden z mých prvních pokusů o portrét, stíhačka-ta není nic moc, jen testování, jestli to ta moje plečka dokáže a vím, že tohle s ní fotit nemůžu. A ta tráva, tam jsem si dal už trošku záležet. Fotky jsou dost brutálně zkomprimované kvůli vložení sem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 26.01.16 13:15

ernie:

Tak a teď vysvětli proč to na automatiku nejde...

Co a jak si musel ovlivnit, jinak si budu myslet, že patříš mezi ty co chtějí být důležití

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 26.01.16 21:47
avatar

Netvrdím že to nejde, psal jsem, že to neumím. Třeba to křoví. Při automatice mi to nedávalo co nejkratší závěrku. Bylo to v lese a klasy osvětleny paprsky zapadajícího slunce. Bylo tam vidět všechno, i zeleň kolem a to jsem nechtěl. Prostě to měřilo všechno.

Při portrétu jsem chtěl co nejmenší zaclonění, ale i když bylo šero, moc automatika by nastavovala dlouhý čas na ohnisko. Nedopadlo by to dobře ohledně ostrosti.

Stíhačka je na prioritu závěrky 1/1250 nebo tak nějak.

A v neposlední řadě si vůbec nedokážu představit, že bych mohl fotit kompaktem bez hledáčku. A sice pro to, že se nedrží dobře a vůbec není vidět na displeji scéna.

Nevím, co máš s tou důležitostí pořád. Když fotím, tak jsem většinou sám, nebo se známými, pro které nemusím být důležitý skrz foťák. A jinak nikoho kolem nezajímá, co dělám s tím krámem.


doplněno 26.01.16 21:49:

Ještě jedna fotka, která je na automatiku a tam vidíš, že oblast ostrosti je daleko hlubší.


doplněno 26.01.16 21:50:

Myslím tu ženu, ty fotografy jsem tam dal omylem, ale i to není nezajímavé, když se bavíme o technice


doplněno 26.01.16 21:55:

Ta žena je focena na programovou automatiku Portrét.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.16 22:05
avatar

Myslím, že jsem to tady teď trošku zaplevelil exhibováním. Jestli někdo chce polemizovat, tak do pošty..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 27.01.16 09:09

S tou důležitostí to byla tak trochu nadsázka, a jak už jsem zmínil, v režimu sport ti foťák nastaví nejkratší možný čas, v režimu portrét nejmenší možnou clonu, není potřeba laborovat s manuálním nastavením. O absenci hledáčku u kompaktů nebyla řeč, pořád existují kompakty s hledáčkem (EVF).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.16 18:43
avatar

No vidíš. A třeba když chceš při sportu fotit panning, tak to na tu sportovní automatiku nedáš. Takže to musíš nastavit minimálně na prioritu závěrky. Ale to je vpodstatě poloautomatika.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.