Dálkové odpálení blesku kabelem

Od: Datum: 20.01.16 19:20 odpovědí: 21 změna: 25.01.16 07:11
Zdravím. Nevíte někdo, proč mi nejde káblem odpálit blesk? Není to TTL synchronizace, jen hot shoe spojení dvěma kostkama na foťáku a na blesku, propojení kablem s PC kontakty. Prostě středový kontakt a kontakt sáněk. Krámy pomalu za litr v reálné ceně tak dvou stovek. Kabel je v cajku, přeměřeno. Nejde to ani když dám do sáněk kostku mezi foťák a blesk.Děkuji za případné odpovědi
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.01.16 21:43

Jaké foto, jaký blesk, jaké kostky? Jinak zůstane otázka nezodpovězena...pravděpodobně...

doplněno 21.01.16 21:33:

Z návodu (sice pro SB 400) - Pokud je na fotoaparátu nasazený zapnutý blesk SB-400, změní se položka Zábl. režim vestav. blesku na položku Volitelný blesk, která umožňuje vybrat zábleskový režim u volitelného blesku SB-400 mezi možnostmi TTL a Manuální. odsud, ale návod asi máte http://www.makofoto.cz/nikon/…y_k_fotakum/D3200RM_Cz_02.pdf Případně zkuste i v jiných režimech (pokud jste to ještě nezkoušel). Toto by mělo fungovat v základním sestavení - fotoaparát - kostka - nasazený blesk...Nefunguje sice TTL automatika, musíte nastavit výkon blesku manuálně...Dejte vědět, jak to vypadá...

doplněno 21.01.16 21:34:

str. 132 manuálu...

doplněno 21.01.16 22:16:

manuály Nikon i v češtině http://www.makofoto.cz/nikon/navody_k_fotakum/navody.htm někdy se mohou hodit...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 21.01.16 17:53

Nikon D3200

Blesk SB 300

Na kostkách a kabelu nic není, žádná elektronika, jen spojení středového kontaktu blesku a sáněk. http://prislusenstvi-k-bleskum.heureka.cz/jjc-jsc-2/

Datum: 22.01.16 18:17

Dík všem za odpovědi. No právě že při propojení kostkama a kabelem nedojde k detekci a v nastavení foťáku je jen položka vestavěný blesk, nikoli volitelný. O nastavování TTL nemluvě. Nastavování fotoaparátu zmáknuté mám, tam to není... Myslím, že je to tím bleskem. Sice je u něj uvedeno, že jej nelze odpalovat rádiově, ale o kabelu zmíněno není, takže to bude asi tím. Přeci je to jen jednodušší přístroj.

Datum: 21.01.16 21:19
Je to vůbec k nikonu? S tímto moc neporadím, mám sb600 a odpaluju bezdrátově...

Od: 111®
Datum: 21.01.16 23:16

já bych to viděl na špatnou polaritu

Datum: 22.01.16 18:21

Jako jak polaritu. Je tam ověřeno spojení mezi středovými kontakty a sáňkama. Tam problém není. Myslím, že ten blesk je určen jen k nasazení na fotoaparát, jinak nefunguje.

Datum: 22.01.16 19:30

Nepomůže ani přepnutí blesku na manuál?

doplněno 22.01.16 19:57:

Případně zkoušet další režimy blesku

Options available using camera controls

Flash control mode: i-TTL, manual
Flash mode: Fill flash (front-curtain sync), front-curtain with slow sync, rear- curtain sync, and rear-curtain with slow sync

Od: jofa®
Datum: 22.01.16 19:42

Proč to nejde rovněž nevím, ale pokud chodí blesk na Nikonu, tak tímto kabelem to musí jít. (cituji z poradny) http://www.megapixel.cz/jjc-t…l-fc-n3a-pro-blesky-nikon-14m

Od: bmbx®
Datum: 22.01.16 20:38

ernie:

A jako jak by to asi bylo ošetřené, aby fungoval jen na foťáku?

Já jsem taky používal drátový prodlužovák na zrcadlovce Sony Alpha, ale byly propojeny všechny kontakty. Propojit jen synchro funguje jen na "hloupé" blesky, lepší blesk musí o foťáku vědět - komunikovat s ním i po datalince. Nebo snad ten blesk bleskne, když mu propojíš středový kontakt s kontaktem na sáňky? Lepší je dálkové řízení přes záblesk interního blesku.

Datum: 23.01.16 12:29

No mě by zajímalo, jestli SB 300 je "chytrý" blesk, tak které jsou ty blbé potom. No jo, já vím, ty s žádnou elektronikou, jenom napájecí obvod a výbojka... Chjo. Takže to dvoudrátové prodloužení jsem koupil úplně naprd. Ještě je jedno drátové, s TTL komunikací, jak říkáš propojeny všechny kontakty. Vyzkouším.

Lepší než řízení zábleskem je radio, do toho ovšem zatím investovat nehodlám..

Od: jofa®
Datum: 23.01.16 13:04

Dal jsem Vám odkaz. To musí fungovat. Můžete tam poslat dotaz a oni Vám to řeknou. Je to drahý, ale na fotoaparáty to je všechno prasec... drahý.

Datum: 24.01.16 23:26

Ale jo, tohle je TTL kabel, ten pojede, to je jasný. Mě šlo o to, že jsem si myslel, že pojede i ten koaxiál s těma kostkama. Akorát nevím, co je na tom kabelu tak drahé. Je to obyčejné propojení. Něco jako scart nebo USB. No jo, je to k technice, kterou si nekupuje konzumní spotřebitel, tak proč to nenatáhnout.

Datum: 25.01.16 07:11

Tak proč nekoupit zde?

http://www.aliexpress.com/ite…6-d9d5-4f17-8cb9-07f6ab226122

Cena poloviční a má to dokonce dvoje sáňky

Datum: 23.01.16 13:15

Jako blbé v tomto ohledu se dají považovat všechny co nekomunikují s foťákem, tedy bez TTL, ale to neznamená že nemají elektroniku, jsou přece blesky co si spočítají exposici vlastním měřením odrazu blesku a nefungují o moc hůř než ty s TTL.

Spíš jde o to, zdali se nemusí to SBčko nějak nastavit, aby blýskal jen na spojení středového kontaktu, nevím jen hádám. Já u Alphy mám ještě původní bleskové propojení od Minolty, což se všemu vymyká - nemá středový kontakt a sáňky jsou naruby takže blesk nelze použít na jiný foťák, ale blesk se středovým kontaktem by mohl být teoreticky použitelný na cokoliv co má sáňky se středovým kontaktem, jen se mu musí dát nějak najevo jakou intenzitou má blýsknout. Musí se dát vypnout TTL režim a zapnout nějaká fixní síla výboje, pak by to snad mohlo chodit.

Datum: 24.01.16 23:24

Chápu ale neřeš, blesk má jen jeden knoflík na zapnutí a indikační diodu, takže nic...No jsem zase chytřejší. Asi SB 700 by na tom jel třeba...

Datum: 24.01.16 06:54

no polarita v tom smyslu že ta odpalovací kostka co je v ní tyrystor nedostává z blesku správně napájení, s tím jsem se již setkal, řešilo se to přidáním diodového můstku...a to proto, že pak bylo jedno jaká je polarita na vstupu, mústek zajistil, aby na tyrystoru byla vždy správná

Datum: 24.01.16 07:13

Není důvod, aby v této kostce byl tyristor...

Datum: 24.01.16 18:06

tak prosím vysvětlit jak to funguje...rád se dozvím novinky..

Datum: 24.01.16 19:17

Toto je normální prodlužovačka, není řeč o kostkách pro odpal jiným bleskem, tam samozřejmě tyristor bývá ;)

V drátové propojce / prodlužovačce by tyristor opravdu nebyl k ničemu.

Datum: 24.01.16 23:21

To je normální sprosté propojení drátů středové kontakty-sáňky.

Datum: 24.01.16 20:20

jen hot shoe spojení dvěma kostkama na foťáku a na blesku,

no já myslel že tam má kostky

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.